Władimir Putin kurczowo trzyma się stołu. To może wskazywać na chorobę

Świat
Władimir Putin kurczowo trzyma się stołu. To może wskazywać na chorobę
PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/KREMLIN POOL/SPUTNIK
Prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkań jedną ręką kurczowo trzyma się stołu

Władimir Putin podczas spotkania z jednym z generałów mocno ściskał swoje biurko. Jest to już kolejny raz, gdy zaobserwowano u niego ten charakterystyczny gest - przekazują media. Według ekspertów może to wskazywać na powstrzymywanie niekontrolowanego drżenia rąk. Spekulacje o stanie zdrowia prezydenta Rosji trwają już od dawna.

Najnowsze zdjęcie z rutynowego spotkania Władimira Putina z szefem Gwardii Narodowej Wiktorem Zołotowem, pokazuje ich omawiających sytuację rosyjskich wojsk w Ukrainie.

 

W trakcie sprawozdania Zołotowa widać, jak prezydent Rosji trzyma biurko najpierw prawą, a potem lewą ręką - według niektórych to znak, że cierpi na wczesną chorobę Parkinsona - przekazała gazeta "The Sun".

 

Spotkanie Władimira Putina z szefem Gwardii Narodowej Wiktorem ZołotowemPAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN/POOL
Spotkanie Władimira Putina z szefem Gwardii Narodowej Wiktorem Zołotowem

 

Prezydent Rosji, który według oficjalnej biografii w październiku skończy 70 lat, jest niemal codziennie podejrzewany o jakąś śmiertelną chorobę. Zaś każde jego zdjęcie jest wielokrotnie analizowane. Eksperci twierdzą, że Putin wygląda obecnie na bardziej osłabionego niż kiedykolwiek wcześniej. Urzędnicy Kremla konsekwentnie zaprzeczają, że coś mu dolega.

 

Na Twitterze serwis Nexta zauważa, że prezydent Rosji w ciągu czterech miesięcy został pięciokrotnie przyłapany na kurczowym trzymaniu ręką stołu podczas nagrywanych spotkań.

 

"Putin i jego stoły: rosyjski prezydent kiedyś korzystał z bardzo długich stołów, teraz często trzyma się stołu jedną ręką" - napisali w mediach społecznościowych.


Niektóre źródła podają, że Putin otrzymał od swoich lekarzy polecenie, aby nie występować publicznie "zbyt długo".

Stan zdrowia Władimira Putina od dłuższego czasu wywołuje pytania

Uwagę na charakterystyczny gest trzymania stołu zwracano już wcześniej. W kwietniu 2022 prezydent Rosji na spotkaniu z ministrem obrony Siergiejem Szojgu przez 12 minut trzymał się jedną ręką blatu. Pojawiły się wówczas spekulacje, że może to być próba ukrycia mimowolnych drżeń charakterystycznych dla choroby Parkinsona.

 

"Putin nie wyglądał dziś najlepiej. Zwrócono szczególną uwagę na jego skuloną pozycję i fakt, że przez całe 12-minutowe spotkanie z Szojgu nie odrywał się od stołu" - zauważył Timothy Phillips w mediach społecznościowych.

 

 

Do doniesień na temat kondycji rosyjskiego przywódcy odniósł się także szef CIA William Burns, który stwierdził, że Putin "jest wręcz zbyt zdrowy".


Z kolei włoski dziennik "La Stampa" informował w maju 2022 roku, że prezydent Rosji musiał przejść pilną operację w związku z nowotworem. Te doniesienia potwierdziły także niektóre brytyjskie media.

 

ZOBACZ: Rosja. Władimir Putin przestanie rządzić? Dmitrij Miedwiediew wskazał "następnego cara Rosji"

 

Chociaż Putin nigdy nie potwierdził pośrednio ani bezpośrednio informacji o swoich problemach ze zdrowiem, to zachodnie służby wywiadowcze donoszą, że polityk choruje na nowotwór. Nieoficjalnie mówi się o nowotworze trzustki.

 

Minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow zdementował plotki o chorobie prezydenta Rosji. - Nie sądzę, aby ktokolwiek przy zdrowych zmysłach widział u prezydenta Putina jakiekolwiek oznaki choroby lub zaburzenia - odpowiedział Ławrow w wywiadzie dla francuskiej telewizji.

mbl/zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie