Goworowo. Niewybuchy znalezione w kościele. Ewakuacja mieszkańców

Polska
Goworowo. Niewybuchy znalezione w kościele. Ewakuacja mieszkańców
parafiagoworowo.pl
Wnętrze świątyni w Goworowie

Niemal tysiąc mieszkańców mazowieckiego Goworowa zostało w piątek ewakuowanych ze swoich domów. Za ołtarzem i w murze wokół tamtejszego kościoła odnaleziono niewybuchy. Jak wyjaśnił polsatnews.pl wójt Piotr Kosiorek, pociski umieszczono tam po I wojnie światowej, lecz wszyscy myśleli, że usunięto je podczas renowacji świątyni.

Służby ewakuowały mieszkańców Goworowa z domów oddalonych do kilometra od zabytkowej świątyni. Jak dowiedział się polsatnews.pl, akcja została zaplanowana dzień wcześniej.

 

ZOBACZ: Policja ostrzega. Podają się za pracowników ZUS-u i okradają seniorów na 14. emeryturę

 

- Pociski w kościele znajdują się od stu lat, od czasów I wojny światowej. Gdy budynek był remontowany po zniszczeniach, zostały wmurowane w ściany, a później wręcz eksponowane. Wszyscy się do nich przyzwyczaili i nikt nie zwracał uwagi - opisał wójt Piotr Kosiorek.

"Doszło do przeoczeń". Pociski pozostały na terenie kościoła

Jak dodał samorządowiec, dziewięć lat temu proboszcz prowadził w świątyni prace renowacyjne i wówczas poprosił saperów, aby sprawdzili, czy niewybuchy są niebezpieczne. Okazało się, że niektóre z nich faktycznie są groźne.

 

- Usunięto wtedy 32 pociski, ale doszło do przeoczeń. Przy niedawnych pracach porządkowych jeden odnaleziono za ołtarzem, a po ponownych oględzinach kolejne odkryto w ogrodzeniu kościoła - mówił Piotr Kosiorek.

 

ZOBACZ: Chojny Młode: Pijany kierowca ukrył się w polu kukurydzy. Namierzyła go kamera termowizyjna

 

Od czwartkowego wieczoru policja zabezpieczała teren, a w piątek służby - w porozumieniu z konserwatorem zabytków - rozpoczęli ewakuację.

Zablokowane drogi w Goworowie

- Na razie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, na jak długo mieszkańcy muszą przebywać poza domem. Część z nich rozlokowano w gminnych budynkach, m.in. szkołach, ale większość osób ewakuowała się na własną rękę i są u rodziny czy znajomych albo pojechali na zakupy - stwierdził wójt w rozmowie z polsatnews.pl.

 

Kom. Tomasz Żerański, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce uściślił, że ewakuowano około tysiąca osób. - Zablokowane są niektóre drogi w okolicach kościoła - powiedział.

 

ZOBACZ: Ukraina. Zaporoska Elektrownia Atomowa. Radioaktywna chmura nad Polską w symulacji wypadku

 

Murowana świątynia w Goworowie pochodzi z około 1880 roku. Jak czytamy na stronie gminy, stanowi przykład sakralnej, prowincjonalnej architektury eklektycznej.

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie