Policja ostrzega. Podają się za pracowników ZUS-u i okradają seniorów na 14. emeryturę

Polska
Policja ostrzega. Podają się za pracowników ZUS-u i okradają seniorów na 14. emeryturę
Polsat News
Policja ostrzega przed oszustwami "na 14. emeryturę"

Oszuści podają się za urzędników ZUS-u i wmawiają seniorom, że przyszli pomóc w wypełnieniu formalności związanych z 14. emeryturą. Ich ofiarą padła między innymi 81-latka z Zamościa. Policja ostrzega więc emerytów, a Zakład Ubezpieczeń tłumaczy, że nie trzeba składać żadnych wniosków, by dostać pieniądze.

Oferują pomoc w wypełnieniu wniosków o 14. emeryturę, a następnie okradają. To nowy sposób oszustów na wykorzystanie łatwowierności seniorów.

 

Tymczasem ZUS przypomina, że żeby otrzymać świadczenie, nie trzeba wypełniać żadnych dokumentów. Bo wypłata 14. emerytury odbywa się z automatu. Otrzyma ją każdy, kogo podstawowa emerytura lub renta nie przekracza 4188,44 zł brutto.

 

- Nie trzeba składać do ZUS-u żadnych pism, dokumentów, zaświadczeń, ani wniosków w sprawie "14". Te wypłaty odbędą się z urzędu - tłumaczy Małgorzata Korba z zakładu ubezpieczeń społecznych w województwie lubelskim. 

 

ZOBACZ WIDEO: Oszuści okradają seniorów na 14. emeryturę

Seniorka straciła swoje oszczędności

Przypadki oszustw na "14" są rejestrowane przez policję.

 

Pod koniec lipca, w Zamościu 81-latka wpuściła do swojego mieszkania nieznajomą kobietę, która oferowała jej pomoc właśnie w wypełnieniu dokumentów do 14. emerytury. Oszustka poprosiła seniorkę o pokazanie jej ostatniego odcinka emerytury, a także 200 zł banknotu. Przy tej okazji kobieta wyjęła na stół wszystkiego swoje oszczędności. Wtedy oszustka zaproponowała jej też przeprowadzenie badania pleców i w między czasie, wykorzystując nieuwagę seniorki, zabrała jej oszczędności. 81-latka straciła 25 tysięcy zł.

 

ZOBACZ: Warszawa: Pijany atakował przechodniów i krzyczał "kocham Putina". Interweniowały służby

 

Policja i ZUS apelują, by nie wpuszczać do domu nieznajomych osób. Jeżeli natomiast są to osoby, podające się na przykład za pracowników ZUS-U, to wtedy należy zadzwonić do najbliższej placówki zakładu i zapytać o zgodność danych. Jeśli chodzi zaś o "14" to mają być one wypłacane od 25 sierpnia do 20 września, razem z podstawowymi emeryturami.

 

jsd/bas / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie