Ukraina. Zaporoska Elektrownia Atomowa. Radioaktywna chmura nad Polską w symulacji wypadku

Świat
Ukraina. Zaporoska Elektrownia Atomowa. Radioaktywna chmura nad Polską w symulacji wypadku
Twitter/ТРУХА English
Ukraińscy naukowcy przygotowali symulację rozprzestrzeniania się zanieczyszczenia radioaktywnego w wypadku potencjalnego ataku na elektrownię atomową w Zaporożu

Ukraińscy naukowcy przygotowali symulację, która przedstawia następstwa potencjalnego wypadku w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Gdyby w najbliższych dniach doszło do zbombardowania elektrowni i uszkodzenia jej reaktora, to nad Zachodnią Europę, w tym także nad Polskę, dotarłaby radioaktywna chmura. Wszystko przez rosyjskie ostrzały, które powtarzają się ostatnio w okolicach elektrowni.

Chodzi o największą elektrownię jądrową w Europie - Elektrownię w Zaporożu na północnym-wschodzie Ukrainy, która aktualnie okupowana jest przez siły rosyjskie.

 

Przygotowano model symulacji rozprzestrzeniania się promieniowania w razie wypadku w elektrowni. Animacja została udostępniona m.in w ukraińskich mediach społecznościowych.

 

 

Wyjaśniono, że w warunkach pogodowych z 15-18 sierpnia, skażenie radioaktywne dotknęłoby przede wszystkim Ukrainę, ale również sąsiednie państwa.

 

WIDEO: Michał Stela pokazał symulacje na antenie Polsat News

 

 

"Obecnie nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia"

Podkreśla się przy tym, że to jedynie symulacja. Eksperci ONZ zaznaczają, że gdyby doszło do trafienia elektrowni rakietą i uszkodzenia jej, to nie wiadomo czy uszkodzone zostałyby bloki jądrowe i czy wydostałby się z nich jakikolwiek odczyn radioaktywny.

 

Również polska Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja, że zaporoska elektrownia działa w tej chwili normalnie.

 

 

Ukraińcy chcą jednak zwrócić uwagę na działania Rosjan i ryzyko powtarzających się ostrzałów. Od kilku dni pojawia się narracja, że jeżeli Rosjanie będą tak nieodpowiedzialni, to może dojść do wielkiej katastrofy jądrowej.

 

ZOBACZ: Zełenski: Katastrofa w kontrolowanej przez Rosję elektrowni atomowej w Zaporożu zagroziłaby Europie

 

Dlatego też dzisiaj we Lwowie ma odbyć się trójstronne spotkanie pomiędzy prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a sekretarzem generalnym ONZ Antonio Gutteresem i prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Głównym tematem rozmów ma być napięta sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, okupowanej przez rosyjskie wojska.

jsd/bas / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie