Prognoza na weekend. Wysoko w Tatrach zero stopni i deszcz ze śniegiem. Poza tym mokro i ochłodzenie

Polska
Prognoza na weekend. Wysoko w Tatrach zero stopni i deszcz ze śniegiem. Poza tym mokro i ochłodzenie
Polsat News
W niedzielę w Tatrach przez cały dzień ma padać deszcz, a temperatura spadnie do kilkunastu stopni Celsjusza.

W piątek nad Polskę napłynął niż, a razem z nim deszcze i burze. W sobotę i niedzielę opady i nawałnice przejdą nad większością terytorium kraju. W Tatrach mokro i zimno - w dolinach tylko kilkanaście stopni, wysoko w górach - nawet zero. W dodatku może spaść grad i śnieg. Upały wrócą po weekendzie. W środę i czwartek temperatury przekroczą 35 st. C.

- Od południowego zachodu wkracza do nas niż - ostrzegł Grzegorz Walijewski, hydrolog i rzecznik IMGW-PIB. - Może spaść od 20 do 80-90 litrów wody na metr kwadratowy - dodał.

W weekend deszcz niemal wszędzie

- To duże wartości, które przynajmniej na chwilę poprawią sytuację hydrologiczną w naszym kraju - powiedział ekspert.

 

Zwrócił uwagę na bardzo niski stan wód w rzekach w całym kraju oraz że ponad 60 proc. rzek jest w strefie wody niskiej. Na 520 stacji pomiarowych na rzekach, 230 notuje suszę hydrologiczną.

 

- Sytuacja jest bardzo zła jeśli chodzi o suszę. Ten opad poprawi sytuację ale nie na długo. Już po weekendzie, kiedy niż przesunie się na północny wschód poza nasze granice, napłynie do Polski powietrze zwrotnikowe i przyniesie upały - wyjaśnił Walijewski.

 

ZOBACZ: Burze nad Polską. Straty w Krakowie i innych miastach. Jaka pogoda w niedzielę?

 

Temperatury mają w poniedziałek przekroczyć 29 st. Celsjusza, a w środę i czwartek nawet 35 st. Celsjusza. - Znowu będziemy mieli powrót do suszy - ostrzegł ekspert.

Deszczowy weekend

W sobotę deszcz i burze spodziewane są niemal w całym kraju, gdzie pojawią się intensywne opady deszczu, którym mogą towarzyszyć burze.

 

- Szczególnie niebezpieczne będą burze w Polsce południowo-wschodniej w sobotę - powiedział Walijewski. Jak dodał, sytuacja utrzyma się w niedzielę. Zaapelował do kierowców o rozwagę.

 

Tylko na północnym zachodzie nie przewidziano ostrzeżeń.

 

WIDEO - Grzegorz Walijewski, hydrolog i rzecznik IMGW o pogodzie w weekend

 

 

Tatry: Zero stopni i śnieg na szczytach gór

W Zakopanem w weekend spodziewane jest załamanie pogody. Meteorolodzy przewidują intensywne opady deszczu, a nawet grad i śnieg.

 

- Załamanie pogody widać w prognozach na weekend - powiedziała Natalia Knapik, reporterka Polsat News. - Nad Tatrami są już ciemniejsze chmury. Ci którzy są na tatrzańskich szlakach powinni już myśleć o powrocie z gór - powiedziała Natalia Knapik.

 

ZOBACZ: Prognoza pogody na piątek, 29 lipca. Ciepło, ale pochmurno. Na Śląsku i Opolszczyźnie burze z gradem

 

Prognozy IMGW zapowiedziały w Tatrach burze w piątek od godz. 14. Dla Zakopanego i Tatr wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, może tam spaść do 20 litrów na m.kw. Wiatr do 60 kilometrów na godzinę.

 

W weekend zimno, w niedzielę w okolicach 15 stopni Celsjusza.

 

- W sobotę ma być ciepło ale dosyć burzowo. W niedzielę cały dzień ma padać. Dopiero kolejny tydzień ma być ponownie słoneczny i z gorący z upałami - mówi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

WIDEO - Natalia Knapik o ostrzeżeniach dla turystów w Tatrach

 

Szczegóły prognozy pogody

W nocy na północy zachmurzenie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami. W centrum i na południu opady deszczu, na krańcach południowych możliwe również burze i tam suma opadów od 10 mm do 15 mm, lokalnie około 20 mm.

 

Temperatura minimalna od 9 st. Celsjusza na północnym wschodzie, około 15 st. w centrum, do 17 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Z powodu upałów kina oferują darmowe bilety dla rudych osób


W sobotę na północy zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z opadami deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, a lokalnie także z burzami. Suma opadów w południowej połowie kraju od 15 mm do 30 mm. Temperatura maksymalna od 18 st. C na południowym zachodzie, 22 st. C, 24 st. C na przeważającym obszarze, do 29 st. C na południowym wschodzie.

 

Lokalnie w kotlinach sudeckich od 15 st. C do 17 st. Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz oraz w szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 60 km/h.

 

W sobotę w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz opady deszczu. Prognozowana suma opadów do 10 mm. Temperatura maksymalna 24 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni i wschodni.

 

WIDEO - Prognoza pogody Polsat News

 

hlk/luq/ / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie