Burze nad Polską. Straty w Krakowie i innych miastach. Jaka pogoda w niedzielę?

Polska
Burze nad Polską. Straty w Krakowie i innych miastach. Jaka pogoda w niedzielę?
Polsat News
W Krakowie straż pożarna miała pełne ręce roboty. Wiatr zrywał dachy, niszczył płoty, samochody i miejską infrastrukturę

Ponad 2,1 tysięcy razy interweniowała straż pożarna po przejściu frontu burzowego od sobotniego popołudnia. Najwięcej wyjazdów odnotowano w Małopolsce i na Mazowszu. Straty widoczne są zwłaszcza w Krakowie - do teraz przy niektórych tamtejszych ulicach leżą połamane gałęzie, kawałki blachy czy szkła. Podczas nawałnic zginęły dwie osoby. Sprawdź, jaka pogoda będzie nam towarzyszyć w niedzielę.

Jak przekazał rzecznik prasowy komendanta głównego PSP, najwięcej interweniowali strażacy w woj. małopolskim (1244), mazowieckim (332), podkarpackim (147) oraz łódzkim (145). - Strażacy otrzymali blisko 150 zgłoszeń o uszkodzonych budynkach, w tym 100 na terenie woj. małopolskiego - przekazał Kierzkowski.

 

ZOBACZ: Małopolska. Wypadek motolotni. Jedna osoba nie żyje, druga w stanie ciężkim trafiła do szpitala

 

- Niestety w zdarzeniach odnotowano dwie ofiary śmiertelne, ponadto jedna osoba została ranna - poinformował rzecznik. Jak wyjaśnił, w województwie dolnośląskim, w miejscowości Biały Kościół, na 70-latkę przewróciło się drzewo. Kobieta zmarła. Natomiast w województwie podkarpackim (pow. rzeszowski) na samochód osobowy spadło drzewo. W wyniku zdarzenia jedna osoba zmarła, a jedna została ranna.

 

Zniszczony dach w KrakowiePolsat News
Zniszczony dach w Krakowie

Straty po burzach w Polsce. Interwencje m.in. w Krakowie oraz Warszawie

Nawałnica była dotkliwa zwłaszcza dla mieszkańców Krakowa oraz okolic. Wicher połamał wiele drzew, niszcząc też elementy infrastruktury, w tym dachy domów. Ucierpiały również samochody; w mieście trwa szacowanie strat.

 

 

Ponadto burza, której kulminacja trwała mniej niż godzinę, uniemożliwiła przejazd wieloma drogami oraz torowiskami tramwajowymi - zalała je deszczówka albo przykryły konary. 

 

Interwencji w stolicy Małopolski i powiecie krakowskim było w sumie 827. Sporo pracy strażacy mieli też w powiatach tarnowskim, brzeskim i wielickim.

 

- W głównej mierze nasze działania związane były z usuwaniem setek, a nawet tysięcy powalonych, połamanych gałęzi drzew. Jako zdarzenia typu wiatrołomy odnotowaliśmy ponad 700 zgłoszeń - przekazał w niedzielę rzecznik małopolskiej straży mł. bryg. Sebastian Woźniak.

 

WIDEO: Po gwałtownej burzy nad Krakowem. Relacja reportera Polsat News

 

Zgłoszeń o uszkodzeniach zaparkowanych pojazdów było około 100, a dotyczących zniszczonych budynków - dwa razy więcej. Przez silną nawałnicę około 30 dachów zostało całkowicie zerwanych, w tym przy ulicy Tynieckiej w Krakowie.

 

- Tam wiatr wiał dość silnie i wyrywał drzewa z korzeniami. Na szczęście w wyniku tych zdarzeń nikt bezpośrednio nie został ranny - przekazał mł. bryg. Woźniak.

 

Z kolei w Warszawie strażacy zakończyli działania związane z deszczami i silnym wiatrem. W sobotę wieczorem podjęli 30 interwencji, o czym poinformował mł. kap. Michał Wichrowski ze stołecznej PSP. - Wszystko było uprzątnięte na bieżąco. Strażacy wycinali połamane drzewa oraz uprzątali konary i gałęzie z ulic - wyjaśnił.

Pogoda na niedzielę. Sprawdź prognozę Polsat News

W niedzielę będzie można odetchnąć po fali upałów i burzach, ale przerwa będzie krótka. Wysokie temperatury wrócą do Polski w poniedziałek, a słupki rtęci w termometrach pokażą ponad 30 stopni Celsjusza. 

 

WIDEO: Prognoza pogody Polsat News

 

IMGW spodziewa się, że na wschodzie i północnym wschodzie Polski możliwe będą zanikające, przelotne opady deszczu i słabe burze. - Tam też może jeszcze wiać porywisty wiatr. Na pozostałym obszarze pogodnie i bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 21-23 stopni na północy do 28 stopni na południu kraju - powiedział Michał Folwarski, synoptyk Instytutu.

 

W nocy bardzo spokojnie, pogodnie i bez opadów w całym kraju. Tylko na północy mogą się pojawić nad ranem krótkotrwałe mgły. Temperatura minimalna wyniesie od 12 do 15 stopni.

nb/wka/PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie