Adam Niedzielski o nowym programie Ministerstwa Zdrowia. Pilotaż dla pacjentów z traumą

Polska
Adam Niedzielski o nowym programie Ministerstwa Zdrowia. Pilotaż dla pacjentów z traumą
Polsat News
"Okres pandemii zdecydowanie można nazwać okresem traumy narodowej. Mamy również doświadczenia z uchodźcami i bliskością konfliktu. Te wyzwania są ogromne" - powiedział minister zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na Zjeździe Psychiatrów zapowiedział nowe programy pomocy dla pacjentów. Pierwszy ma objąć dzieci uzależnione od urządzeń elektronicznych takich jak telefony komórkowe. Drugi ma nieść pomoc osobom dotkniętym traumą związaną z pandemią COVID-19 oraz z wojną w Ukrainie. - Okres pandemii zdecydowanie można nazwać okresem traumy narodowej - mówił szef resortu.

- Zdajemy sobie sprawę, jak wiele wyzwań stoi przed psychiatrią w najbliższych latach. Okres pandemii zdecydowanie można nazwać okresem traumy narodowej. Mamy również doświadczenia z uchodźcami i bliskością konfliktu. Te wyzwania są ogromne - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na 47. Zjeździe Psychiatrów w Łodzi. - To co się dzieje w ostatnich latach z psychiatrią - zarówno na poziomie dziecięcym jak dorosłych - mam nadzieję, że przygotowuje nas na te wyzwania - dodał polityk.

Zajmiemy się traumą, także związaną z wojną w Ukrainie

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w Łodzi podczas Zjazdu Psychiatrów, że resort zdrowia planuje stworzyć pilotażowy program opieki nad osobami, które są dotknięte przez traumę.

 

Według szefa resortu program ten ma być przeznaczony dla osób, które są ofiarami m.in. wypadków komunikacyjnych. Ma on obejmować także osoby poszkodowane w innych podobnych zdarzeniach wywołujących negatywne skutki dla ludzkiej psychiki.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy

 

- Planujemy, żeby w lipcu został uruchomiony kolejny pilotaż, dotyczący przede wszystkim opieki nad osobami dorosłymi, ale również dziećmi. Będziemy zajmowali się zagadnieniem traumy, która może być związana z wypadkami komunikacyjnymi i innymi takimi zdarzeniami, które wywołują traumę - mówił Adam Niedzielski.

 

Szef resortu ujawnił jednak, że program ten zostanie rozszerzony o przypadki osób, które cierpią wskutek pandemii koronawirusa oraz wojny z Rosją w Ukrainie.

 

- Pilotaż jest także profilowany pod kątem doświadczeń pandemicznych i związanych z konfliktem, czy agresją rosyjską na Ukrainę - zapowiedział polityk.

Pomoc dla dzieci uzależnionych od elektroniki

Minister zdrowia powiedział, że tworzony jest także pilotażowy program opieki nad dziećmi, które wpadły w uzależnienie związane z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

 

Szef resortu wyjaśnił, że w pilotażu chodzi głównie o powszechnie wykorzystywane obecnie urządzenia mobilne.

 

- Stworzyliśmy pilotaż opieki związanej z uzależnieniami cyfrowymi. Mamy w tej chwili dziesięć ośrodków, które ten pilotaż prowadzą, będą (wkrótce) dołączone dwa ośrodki na Śląsku - powiedział szef resortu.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski o rejestrze ciąż: Doszło do tworzenia mitów

 

Według Niedzielskiego ministerstwo wprowadza w tych ośrodkach nowe modele opieki psychiatrycznej, które są "testowane". 

 

- Testujemy tam pewne modele opieki psychiatrycznej nad dziećmi, które są uzależnione od urządzeń cyfrowych, mobilnych, z których teraz korzystamy - powiedział minister.

Skuteczna reforma psychiatrii dziecięcej

Według Niedzielskiego obecnie funkcjonuje już kompleksowy model opieki psychiatrycznej dla najmłodszych pacjentów.

 

- Do tej pory udało nam się na poziomie psychiatrii dziecięcej zbudować model kompleksowej opieki, który odchodzi od tego, co działo się w przeszłości, czyli od oparcia opieki psychiatrycznej o duże, wyspecjalizowane szpitale, które w zasadzie tylko tą psychiatrią się zajmują - mówił szef resortu.

 

Według niego system ten zamieniany jest obecnie na model "kompleksowy, trzypoziomowy, włączający opiekę środowiskową".

 

- W przypadku opieki psychiatrycznej dla dzieci udało się już zbudować ten model od podstaw, od centrów opieki środowiskowej, których w Polsce mamy już około 350 - powiedział Niedzielski.

 

ZOBACZ: Małpia ospa. Adam Niedzielski: Mamy już szczepionkę

 

- One funkcjonują na różnym poziomie zadań - powiedział minister. Dodał, że na zjeździe specjalistów z dziedziny psychiatrii dyskutowano m.in. jakie mechanizmy powinny być wykorzystywane, by te ośrodki funkcjonowały wykorzystując swoje zasoby w sposób optymalny.

 

- Były przypadki, że takie ośrodki swojej funkcji nie wypełniały i trzeba było podejmować trudne decyzje - przyznał minister zdrowia.

 

Dodał, że do tej pory na inwestycje w takich miejscach świadczących opiekę medyczną na najwyższym poziomie referencyjności przekazano 50 mln zł.

Nowe zakresy funkcjonowania opieki dla dorosłych

Minister zdrowia poinformował, że funkcjonuje już pilotaż centrów zdrowia psychicznego, które mają świadczyć taką opiekę w sposób kompleksowy dla dorosłych, podobnie jak już dzieje się to w przypadku dzieci.

 

- W tym roku podjęliśmy kluczową decyzję o zwiększeniu zakresu tej opieki jeżeli chodzi o terytorium Polski i zakres populacyjny. Tych ośrodków było 40, w kolejnej turze podwyższyliśmy ich liczbę o 34, mamy już zatem 74 ośrodki, które sprawują opiekę nad blisko 10 mln osób dorosłej populacji. Blisko jedną trzecią dorosłych Polaków mamy zaopiekowaną tym systemem - powiedział Niedzielski.

 

Dodał, że ośrodki takie oferują kompleksową opiekę: środowiskową, ambulatoryjną, dzienną, a część z takich centrów - opiekę całodobową.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: Od 16 maja znosimy stan epidemii w Polsce

 

- Zdecydowaliśmy się na różnicowanie tych ośrodków na typ A i B w zależności od tego, czy jest w nich opieka całodobowa - poinformował polityk.

 

Podkreślił przy tym, że obydwa modele opieki psychiatrycznej - dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych - są skonstruowane podobnie.

 

- Nowe wyceny porad, nowe wyceny kosztów opieki środowiskowej są zdecydowanie bardziej przystające (do potrzeb) niż te, które były w starym systemie. To są naprawdę bardzo realne wzrosty, chociażby na poziomie opieki szpitalnej w ostatnim czasie - zaznaczył minister.

 

Niedzielski dodał, że resort zdrowia w lutym zmienił wyceny o 70 proc. 

 

- To reforma opracowana razem ze środowiskiem - przypomniał szef resortu zdrowia. - Na pewno zagadnienia psychiatrii będą priorytetem w najbliższych latach - zadeklarował Niedzielski.

hlk/ sgo/Polsat News/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie