Adam Niedzielski: W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy

Polska
Adam Niedzielski: W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy
Wikimedia.org/National Institute of Allergy and Infectious Diseases
Cząstka wirusa małpiej ospy wyhodowana i oczyszczona z hodowli komórkowej

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy - przekazał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Pacjent jest na izolacji. Przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie - poinformowała dyrektorka tego szpitala Agnieszka Kujawska-Misiąg. Jak dowiedział się Polsat News, chory jest dorosłym mężczyzną i czuje się dobrze. Nie jest obywatelem Polski.

- Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek - powiedział szef MZ podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

 

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podał, że pacjent jest na izolacji w szpitalu, przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny. Resort nie podaje szczegółów dotyczących pacjenta, ani miejsca jego hospitalizacji.

 

Według informacji Polsat News to dorosły mężczyzna; czuje się dobrze. Ponadto trzy osoby czekają na wynik testu na obecność wirusa małpiej ospy. Nie miały one kontaktu z "pacjentem zero".

Małpia ospa - rzadko występująca choroba zakaźna

Wirus małpiej ospy dotarł już do zachodnich sąsiadów Polski - odnotowano pierwsze przypadki zarażenia na terenie Niemiec. W pierwszej połowie maja Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) przekazała, że na terenie Wielkiej Brytanii wykryto pierwszy od 2019 roku przypadek zarażenia wirusem.

 

Eksperci podkreślają, że małpia ospa nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi. Tymczasem kolejne kraje podają informacje na temat wzrastającej liczby przypadków. 

 

WIDEO: Adam Niedzielski o pierwszym przypadku małpiej ospy w Polsce

 

 

Małpia ospa jest zakaźną, rzadko występującą chorobą odzwierzęcą. Wywołana jest przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Pierwszy raz została wykryta w 1958 roku u małp, które były wykorzystywane w celach badawczych. U zwierząt pojawiły się objawy charakterystyczne dla ospy, stąd nazwa choroby. 

Małpia ospa - kiedy po raz pierwszy zdiagnozowano u człowieka?

W 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga po raz pierwszy zdiagnozowano chorobę u człowieka. Kolejne przypadki odnotowano w Nigerii, Kamerunie, Sierra Leone, Wybrzeżu Kości Słoniowej. 

 

Przypadki, które zostały wykryte w latach późniejszych, w krajach znajdujących się poza Afryką, był związane z podróżowaniem ludności oraz importem zwierząt. 

 

Czytaj więcej na stronie Interii.

 

Do zakażenia małpią ospą dochodzi najczęściej poprzez kontakt z zakażonym zwierzęciem, a dokładniej gryzoniami (np. wiewiórkami). Po kontakcie z krwią, płynami ustrojowymi lub śluzówkami zarażonego zwierzęcia, patogen przenoszony jest na człowieka. 

 

Okres inkubacji choroby, czyli moment od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów, wynosi od 6 do 13 dni, czasem do 21 dni. 

 

Do głównych objawów małpiej ospy zalicza się:

  • gorączkę,
  • ból głowy,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • ból mięśni,
  • brak energii.
an/wka / PAP / Interia Zdrowie
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie