Adam Niedzielski o rejestrze ciąż: Doszło do tworzenia mitów

Polska
Adam Niedzielski o rejestrze ciąż: Doszło do tworzenia mitów
Polsat News
Adam Niedzielski w "Gościu Wydarzeń"

- Doszło do tworzenia pewnych mitów, chociaż uważam, że są one tworzone w ramach pewnej intencji politycznej. My mówimy o traktowaniu ciąży jak o zdarzeniu medycznym, tak jak każde inne, np. choroba - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w "Gościu Wydarzeń". Polityk odnosił się do dyskusji nt. rejestru ciąż.

- Na pewno nie możemy zapomnieć o tym, że epidemia koronawirusa jest cały czas z nami. Wszyscy widzimy dookoła, że warunki są diametralnie inne od tych, z którymi mieliśmy do czynienia przez ostatnie dwa lata  - powiedział Adam Niedzielski zapytany o to, czy możemy raz na zawsze zapomnieć o pandemii koronawirusa.

 

- Sytuacja jest w tej chwili pod kontrolą. Wykonujemy badania, które pokazują, w jakim procencie populacji znajdują się przeciwciała - dodał. 

 

ZOBACZ: Koronawirus. Badania: szczepionki przeciw COVID-19 nie wpływają na płodność ani ciążę

 

Minister zdrowia stwierdził też, że najbliższe miesiące będą spokojne. - Z kolei wrzesień jest okresem przesilenia i jest więcej okazji do złapania zakażenia - powiedział.

 

WIDEO: Adam Niedzielski w "Gościu Wydarzeń"

 

- Mamy cały czas grono ekspertów ds. COVID-19, mamy sztaby kryzysowe, które debatują być może mniej na temat samego koronawirusa, bo mamy też inne zagrożenia epidemiczne - podkreślił Niedzielski. - Mamy opracowane i gotowe plany organizacyjne w sytuacji, gdyby doszło do zwiększonej skali zakażeń - dodał.

Adam Niedzielski o rejestrze ciąż

Minister zdrowia podpisał w piątek rozporządzenie, na podstawie którego w Systemie Informacji Medycznej znajdą się informacje m.in. na temat ciąży.

 

- Doszło do tworzenia pewnych mitów, chociaż uważam, że są one tworzone w ramach pewnej intencji politycznej. My mówimy o traktowaniu ciąży jak o zdarzeniu medycznym, tak jak każde inne, np. choroba - skomentował Niedzielski wątek rejestru ciąż w "Gościu Wydarzeń".

 

ZOBACZ: Rejestr ciąż. Ginekolog: Nie wyobrażam sobie, by lekarze wykorzystali to źle

 

- To są sytuacje, które są zapisywane jako historia naszych doświadczeń jeśli chodzi o system opieki zdrowotnej. Tyle że do tej pory były zapisywane w przychodni na karcie, a my robimy pewien proces digitalizacji. Tak naprawdę robimy to zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, która określiła pewien standard wymiany danych między państwami - wyjaśniał minister.

 

Dodał, że informacje medyczne o ciąży to dane tylko dla pacjentek. - Nie ma czegoś takiego jak dostęp danych dla prokuratury - podkreślił.

 

Odnosząc się do dyskusji wokół rejestru ciąż, Niedzielski stwierdził: - To jest polityczna hucpa, robienie z procesu elektronizacji zjawiska, które ma jakąś polityczną intencję. 

Stan polskich szpitali

- Przygotowuję rozwiązanie, które pomoże w skali kraju koordynować i tak tworzyć oddziały w szpitalach, tak budować ośrodki, żeby na siebie zarabiały, żeby pacjenci mieli stosunkowo blisko dostepną kompleksową opiekę, ale żeby nie było też sytuacji, że położone blisko siebie szpitale konkurują ze sobą o lekarzy, a niekoniecznie o pacjentów - stwierdził minister zdrowia, odpowiadając na pytanie o stan polskich szpitali.

 

- Na poziomie każdego powiatu będziemy mieli dostępną zaawansowaną diagnostykę, która będzie kierować pacjentów na leczenie - dodał.

 

- Zwiększamy wynagrodzenia. W lipcu wykonany będzie kolejny bardzo ważny ruch, który spowoduje, że atrakcyjniej jest pracować w sektorze medycznym - podkreślił Niedzielski. Dodał, że w ciągu roku sprowadzono do Polski ponad 1600 lekarzy z zagranicy, w tym ponad 800 z Ukrainy.

Lista kategoryzująca szpitale

Adam Niedzielski pytany był także o to, dlaczego przesunięto na koniec sierpnia 2024 r. stworzenie listy kategoryzującej polskie szpitale.

 

- Mieliśmy do czynienia z wyraźną prośbą ze strony samorządów, które nie chciały, żeby ta pierwsza ocena efektywności finansowej czy stanu, w jakim znajdują się szpitale odbywała się na podstawie danych z 2022 roku. To rok jeszcze mocno zaburzony covidem, na początku mieliśmy duże obłożenie w szpitalach, nie wiemy, jaka będzie jesień - wyjaśniał.

 

- Zrobiliśmy ocenę za rok 2021 i okazuje się, że jedynie pięć proc. szpitali ma ocenę w kategorii "D" (najgorsza w czterostopniowej skali - red.) - dodał minister.

 

 

Wcześniejsze odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

 

an / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie