Koronawirus w Polsce dzisiaj. Tygodniowy raport Ministerstwa Zdrowia. Środa, 8 czerwca

Polska
Koronawirus w Polsce dzisiaj. Tygodniowy raport Ministerstwa Zdrowia. Środa, 8 czerwca
Polsat News
Ministerstwo zdrowia podało nowe dane na temat zakażeń koronawirusem w Polsce

Mamy 1 365 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w tygodniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 36 osób. Raport obejmuje okres od 2 do 8 czerwca. Tydzień wcześniej resort poinformował o 1543 nowych przypadkach i 36 zgonach.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (295), śląskiego (195), małopolskiego (112), pomorskiego (108), dolnośląskiego (99), wielkopolskiego (76),  łódzkiego (74), lubelskiego (72), podkarpackiego (60), podlaskiego (48), kujawsko-pomorskiego (45), warmińsko-mazurskiego (36), świętokrzyskiego (35), zachodniopomorskiego (33), opolskiego (28), lubuskiego (18).

 

 

31 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Z powodu COVID-19 zmarło 16 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 20 osób.

 

Od 2 do 8 czerwca wykonano ponad 34,1 tys. testów na koronawirusa.

 

Badania: szczepienie przeciwko COVID-19 zmniejszają śmiertelność całkowitą

Pojawia się często pytanie, jak wiele mogą zmienić szczepienia i stosowanie zasad DDM – stwierdza wirusolog Krzysztof Pyrć. Przytoczone przez specjalistę dane wskazują, że szczepienia przeciwko Covid-19 zmniejszają śmiertelność całkowitą, czyli nie tylko z powodu tej choroby.

 

Specjalista powołuje się na dane Our World in Data, zgromadzone w okresie od początku stycznia 2020 r. do połowy maja 2022 r. Pod uwagę wzięto w nich kraje o największej wyszczepialności przeciwko COVID-19, takie jak Portugalia i Dania, oraz o wyraźnie mniejszym zainteresowaniu tymi szczepieniami, czyli Polskę i Bułgarię.

 

W Portugalii i Danii dwiema dawkami tego preparatu zaszczepiło się ponad 80 proc. populacji tych krajów, z kolei w Polsce – około 60 proc., a w Bułgarii – zaledwie 30 proc. Odwrotnie jest w przypadku zgonów, jakie miały miejsce w czasie pandemii. Od początku 2020 r. do połowy maja 2022 r. najwięcej zgonów z powodu wszystkich przyczyn (nie tylko COVID-19) odnotowano w Bułgarii, następnie w Polsce, a potem znacznie mniej w Portugalii i Danii.

 

ZOBACZ: Media w Rosji: Na COVID-19 zmarł Dmitrij Kowtun, podejrzewany o otrucie Aleksandra Litwinienki

 

W Portugalii odnotowano więcej zgonów aniżeli w Danii, choć tam zaszczepił się nieco większy odsetek społeczeństwa. Świadczy to o tym, że poza szczepieniami ważną rolę mogą odgrywać inne czynniki takie jak przestrzeganie zasad DDM, czyli noszenie maseczek, przestrzeganie dystansu oraz higiena rąk. Różnica między tymi krajami nie jest jednak duża, jeśli chodzi o liczbę zgonów w czasie pandemii. Porównanie to jednoznacznie wskazuje, że decydujące znacznie ma szczepienie.

 

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na Twitterze zwraca uwagę, że szczepienia są ważne u dorosłych, jak również w młodszych grupach wiekowych, co także potwierdzają badania, tym razem specjalistów amerykańskich. Pisze o tym portal medRxiv w preprincie "COVID-19 is leading cause od death in children and young people ages 0-19 years in the United States" (Covid-19 główną przyczyną zgonów u dzieci i nastolatków do 19. roku życia w USA).

 

Z tych badań wynika, że COVID-19 spowodował w Stanach Zjednoczonych ponad 1 mln zgonów, w tym co najmniej 1433 zgony wśród dzieci i młodzieży w wieku 0-19 lat. "COVID-19 jest jedną z głównych przyczyn zgonów w tej grupie wiekowej, co podkreśla znaczenie kontynuowania kampanii szczepień dzieci” – zaznacza na Twitterze prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak.

pgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie