Lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich zostały odsłonięte

Polska
Lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich zostały odsłonięte
Facebook/Mateusz Morawiecki
Cmentarz Orląt Lwowskich

"Jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Otrzymałem wiadomość, że właśnie zostały odsłonięte. To również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

"Podczas mojej ostatniej wizyty we Lwowie rozmawialiśmy o dalszych pracach konserwatorskich związanych z ich renowacją" - przekazał premier na Facebooku. 

Mateusz Morawiecki: Jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy

Mateusz Morawiecki podkreślił, że cieszy się ze wspólnego zadbania o "zabytki związane z naszą wspólną historią". 

"To również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy. Nic nas nie podzieli - jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd!" - napisał premier. 


W mediach społecznościowych pojawiło się więcej wpisów odnoszących się do odsłonięcia lwów na cmentarzu Orląt Lwowskich. "Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla Polski gest" - napisał Michał Dworczyk. 

 


"To wzruszająca, ważna chwila. Jesteśmy solidarni z Ukrainą w wojnie obronnej przeciw Federacji Rosyjskiej" - napisał Piotr Gliński. 

Sadowy: W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart

Informację o odsłonięciu przekazał mer Lwowa Andrij Sadowy. "W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd.  I choć są to stare przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu" - napisał na Twitterze. 

Cmentarz Orląt Lwowskich. Zasłonięte lwy

Słynne posągi lwów zostały usunięte z cmentarza przez władze sowieckie w 1971 r., a przywrócono je w 2015 r. dzięki  Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Rada Obwodowa we Lwowie w 2018 r. zażądała, by rzeźby zostały usunięte. Rada uznała je "symbol polskiej okupacji Lwowa". Od tego czasu lwy były zasłonięte płytami paździerzowymi.

 

anw//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie