Cmentarz Orląt Lwowskich: wróciły zabytkowe lwy. "To prezent dla lwowiaków"

Polska
Cmentarz Orląt Lwowskich: wróciły zabytkowe lwy. "To prezent dla lwowiaków"
Wikipedia/Gryffindor/CC BY-SA 3.0

Dwa kamienne lwy stanowiące niegdyś integralną część kolumnady Pomnika Chwały wróciły w czwartek na Cmentarz Orląt Lwowskich - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O powrót rzeźb zabiegała polska Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Ministerstwo zapowiedziało jednocześnie, że konserwacja zniszczonych figur odbędzie się na wiosnę przyszłego roku. Całość prac jest finansowana ze środków Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo sfinansowane będzie wykonanie replik rzeźb i umieszczenie ich tam, gdzie stały od lat 70.

 

Zgodnie z założeniem architektonicznym Rudolfa Indrucha - uczestnika walk o Lwów, który wygrał konkurs na zaplanowanie cmentarza w 1921 roku - głównego wejścia strzegły dwa kamienne lwy, z których jeden miał na tarczy herb Lwowa i napis: "Zawsze wierny", drugi zaś - godło Rzeczypospolitej oraz inskrypcję: "Tobie Polsko".

 

Odsłonięcie Pomnika Chwały, łukowej gloriety złożonej z 3 pylonów oraz 12 kolumn, która okalała cmentarz od strony dzielnicy Pohulanka, miało miejsce 11 listopada 1934. Całe założenie zostało zdewastowane w latach 70. na polecenie władz ZSRR.

 

Rzeźby zostały wywiezione i ukryte. Jedna znajdowała się przy drodze ze Lwowa na Winniki, druga - na lwowskim Kulparkowie w pobliżu szpitala psychiatrycznego.

 

"To prezent dla wszystkich lwowiaków we Lwowie i poza nim"

 

- To były lwy tułacze. Jeden jest w stanie poturbowanym, ale to już jest sprawa konserwatorów. To jest prezent dla wszystkich lwowiaków we Lwowie i poza nim - powiedział w czwartek "Kurierowi Galicyjskiemu" prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie Janusz Balicki.

 

Cmentarz Obrońców Lwowa stanowi wydzieloną część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów, poległych w latach 1918-1920. Rekonstrukcja Cmentarza Orląt i podniesienie go ze zniszczeń jest zasługą pracowników firmy Energopol, którzy spontanicznie zaczęli porządkować teren zdewastowanego cmentarza w 1989 roku.

 

Uroczystość ponownego otwarcia cmentarza odbyła się 24 czerwca 2005 r. Uczestniczyli w niej prezydenci Polski i Ukrainy. Strona ukraińska zezwoliła na częściową, ograniczoną rekonstrukcję cmentarza.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze