Zmiany w projekcie paszportu. Nie będzie wzbudzających kontrowersje wizerunków Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt Lwowskich

Polska

W nowym paszporcie zamiast wizerunku Ostrej Bramy pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej, a zamiast wizerunku Cmentarza Orląt Lwowskich - postać Antosia Petrykiewicza - poinformował w poniedziałek Mariusz Błaszczak. Jak dodał szef MSWiA w konsultacjach ws. nowego paszportu wzięło udział 763 tys. osób.

- 28 lipca rozpoczęliśmy konsultacje związane z nowym polskim paszportem, który będzie wydany w przyszłym roku. To paszport nowoczesny, jeżeli chodzi o formę zabezpieczenia, paszport upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów - mówił szef MSWiA.

 

Uwagi i rekomendacje ekspertów  

 

Błaszczak wyjaśnił, że te zmiany w projekcie paszportu to efekt zakończonej w poniedziałek Kampanii Społecznej MSWiA "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018".

 

- W związku z uwagami, które napływały do ministerstwa, po wysłuchaniu rekomendacji zespołu ekspertów w sprawach, które wzbudzały kontrowersje podjąłem następujące decyzje: jeśli chodzi o Cmentarz Orląt Lwowskich zdecydowałem o tym, żeby zamiast ikony była przedstawiona postać Antosia Petrykiewicza - poinformował.

 

Przypomniał, że to najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari. - 13-letni chłopiec, który razem z innymi orlętami lwowskimi walczył o niepodległość Polski i jest pochowany na Cmentarzu Orląt Lwowskich - dodał minister.

 

"Bardzo przejmujący symbol postawy Polek"

 

Jak powiedział kolejna zmiana dotyczy wizerunku Ostrej Bramy. Zamiast niej pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej. - A więc, grób matki i serce syna, to jest bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze - mówił szef MSWiA. - Dzięki poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. - dodał.

 

Błaszczak poinformował, że swoje opinie ws. nowego polskiego paszportu, upamiętniającego stulecie odzyskania niepodległości, przedstawiło 763 tys. osób, które weszły na stronę zaprojektujpaszport.gov.pl. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali swoje głosy w tych konsultacjach - dodał.

 

 

Narutowicz, Witos, Dmowski

 

Szef MSWiA przedstawił także 13 motywów wybranych przez ekspertów, które znajdą się w paszportach. Będą to: Bitwa Warszawska, Antoś Petrykiewicz, godło II Rzeczypospolitej, Grób Nieznanego Żołnierza, wizerunek Ignacego Paderewskiego, wizerunek Józefa Piłsudskiego, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, Odznaka Pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich, Order Virtutti Militari, Powstania Śląskie, wizerunek Romana Dmowskiego, wizerunek Wincentego Witosa oraz wizerunek Wojciecha Korfantego.

 

Błaszczak wymienił także sześć motywów wybranych przez internautów: Kopiec Czynu Niepodległościowego tzw. Mogiła Mogił, wizerunek Gabriela Narutowicza, Orzełek Legionów, Ostra Brama - ten motyw został zastąpiony inskrypcją z grobu Marii Piłsudskiej, wizerunek Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz obraz Jacka Malczewskiego "Polonia".

 

Nowy paszport zostanie wydany w przyszłym roku.

 

PAP, Fot. Paweł Supernak

dk/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie