Podróże samolotem na Wielkanoc 2022. LOT podał kierunki, a ULC ostrzega przed opóźnieniami

Polska
Podróże samolotem na Wielkanoc 2022. LOT podał kierunki, a ULC ostrzega przed opóźnieniami
Flickr/Chris
Państwowe linie lotnicze LOT poinformowały, na jakie trasy sprzedają najwięcej biletów podczas tegorocznego okresu wielkanocnego

PLL LOT obserwują wzmożony ruch pasażerów z okazji Wielkanocy, którzy wybierają zwłaszcza kierunki do i z Europy Zachodniej. Państwowy przewoźnik sprzedaje też więcej biletów niż zwykle na trasy dalekiego zasięgu, jak do Delhi czy Los Angeles. Chętni na podniebną podróż muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, bo ze względu na spór w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej samoloty notują opóźnienia.

Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski przyznał, że państwowa spółka "widzi wzmożony ruch świąteczny", m.in. do i z Europy Zachodniej, ale i w kierunkach wakacyjnych, takich jak Podgorica, Wenecja, Dubrownik czy Nicea.

 

Jak dodał, są to trasy, które niedawno wróciły do rozkładu LOT i cieszą się zainteresowaniem podczas świąt. Ponadto zwiększony ruch LOT obserwuje także na trasach do Ostrawy, Tirany czy Klużu.

 

ZOBACZ: Strajk w Polregio. Część pociągów odwołana. Kolejarze składają zwolnienia lekarskie

 

- Warto nadmienić ponadprzeciętne wypełnienie w okresie wielkanocnym na trasach dalekiego zasięgu, a szczególnie Delhi, Miami oraz Los Angeles - przekazał Moczulski.

Protest kontrolerów lotów. Możliwe opóźnienia na lotniskach

Tymczasem Urząd Lotnictwa Cywilnego zaktualizował w czwartek swój komunikat dla podróżujących samolotami. Uprzedził pasażerów, że "w najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, w tym do opóźnień i odwołań rejsów".

 

"Zalecamy pasażerom, żeby byli przygotowani na możliwość wystąpienia opóźnień, jak i odwołań połączeń lotniczych oraz na bieżąco zasięgali informacji u przewoźników lotniczych o statusie danego rejsu" - czytamy w oświadczeniu ULC.

 

Skąd wynikają problemy? W Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej trwa spór między pracownikami a szefostwem. Ci pierwsi domagają się m.in. przywrócenia dawnej wysokości pensji, czyli podwyżki z ok. 30 000 zł na ok. 45 000 zł, jak i zaniechaniem jednoosobowych dyżurów.

 

ZOBACZ: Belgia. Zamrożono ponad 200 mld euro rosyjskich aktywów, najwięcej ze wszystkich państw UE

 

Część kontrolerów lotów zrezygnowała z pracy, a inni grożą tym samym, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione do końca kwietnia. To wpływa na liczebność obsady w wieżach kontroli, a tym samym - opóźnienia samolotów.

Lotnisko Chopina: monitorujemy sytuację, staramy się, aby ruch był płynny

Rzeczniczka PAŻP Agata Król przekazała, że ze względu na "trwający proces rozmów kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i zarządu Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego" Agencja nie może "zagwarantować braku opóźnień w ruchu lotniczym w okresie świątecznym".

 

Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomniał o infolinii Komisji Ochrony Praw Pasażerów, gdzie można uzyskać informacje dotyczące obowiązków przewoźnika w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu oraz na temat praw przysługujących pasażerom. Jest ona czynna w dni powszednie w godzinach 9:00-13:00.

 

Z kolei rzeczniczka stołecznego Lotniska Chopina Anna Dermont powiedziała, iż służby lotniskowe na bieżąco monitorują sytuację w porcie w związku z trwającymi od kilku dni opóźnieniami w startach i lądowaniach samolotów.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożyli życzenia

 

- (Problemy) powstały niezależnie od zarządzającego portem. Staramy się, aby ruch był płynny, a sytuacja jak najmniej uciążliwa dla naszych pasażerów - zapewniła.

W planach kolejne negocjacje między załogą i szefostwem PAŻP

Z informacji PAŻP wynika, że blisko 170 kontrolerów obszaru i zbliżania z Warszawy znajduje się w okresie wypowiedzenia, który dla większości zakończy się pod koniec kwietnia 2022 r. Według danych na luty w stolicy zatrudnionych było 208 kontrolerów obszaru i zbliżania.

 

We wspólnym środowym komunikacie PAŻP i ZZ KRL przekazano, że tego dnia odbyło się kolejne spotkanie pracodawcy z przedstawicielami związkowców. Jego celem była kontynuacja rozmów dotyczących kwestii bezpieczeństwa. Jak dodano, następne spotkanie ma się odbyć najpóźniej w kolejną środę, po Wielkanocy.

 

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie