Belgia. Zamrożono ponad 200 mld euro rosyjskich aktywów, najwięcej ze wszystkich państw UE

Biznes
Belgia. Zamrożono ponad 200 mld euro rosyjskich aktywów, najwięcej ze wszystkich państw UE
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
W Belgii zamrożono ponad 200 mld euro rosyjskich aktywów

W efekcie nałożonych na Moskwę sankcji w Belgii zamrożono ponad 200 mld euro rosyjskich aktywów, najwięcej ze wszystkich państw Unii Europejskiej. Według dziennika "Het Nieuwsblad" było to możliwe m.in. dzięki odłączenie wielu rosyjskich banków od systemu Swift, który ma swoją siedzibę na południu Belgii.

Państwa Unii Europejskiej wdrażają sankcje przeciwko Moskwie z różnym skutkiem. Jak przypomina agencja Reutera Portugalia zablokowała jedno konto, na którym znajdowało się 242 euro, a Hiszpania jedynie trzy jachty. Lepiej poradził sobie Luksemburg, gdzie według portalu RTL zamrożono 2,5 mld euro aktywów należących do osób i firm objętych sankcjami.

Ponad 200 mld - zamrożone

Tradycyjnie przyjazne Rosji Cypr i Malta nie opublikowały żadnych danych na ten temat, podobnie zresztą jak Niemcy. Jak zauważa "HN", żaden kraj UE nie może się pochwalić lepszym wynikiem we wdrażaniu sankcji niż Belgia.

 

- Nasz kraj ściśle przestrzega międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję – zapewniał na początku kwietnia belgijski minister Vincent Van Peteghem.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mer Trościańca: w jednej ze wsi Rosjanie zostawili sarin

 

I rzeczywiście, według informacji przekazanych przez ministerstwo finansów udało się zamrozić 196 mld euro w transakcjach i 2,7 mld euro rosyjskich aktywów - pisze "HN".

Belgijskie siedziby Euroclear i Swift powodem spektakularnego wyniku

Gazeta wyjaśnia, że głównym powodem tak spektakularnego wyniku Brukseli jest fakt, iż w Belgii znajdują się siedziby dwóch firm, które są niezwykle istotne dla międzynarodowego sytemu finansowego: Euroclear i Swift.

 

"Euroclear obsługuje transakcje finansowe i odgrywa kluczową rolę w światowym handlu. Firma obsługuje 276 milionów transakcji rocznie o wartości 897 bilionów euro" – czytamy w belgijskiej gazecie. Rzeczniczka firmy odmówiła "HN" podania dokładnej kwoty na jaką zablokowano transakcje osób i firm objętych sankcjami.

 

ZOBACZ: Ukraina. Zełenski po rozmowie z Johnsonem: pracujemy nad gwarancjami bezpieczeństwa

 

Bardziej znany jest Swift (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), czyli organizacja, która w największym skrócie odpowiada za międzynarodowe przelewy bankowe.

 

Część rosyjskich banków ma obecnie zakaz korzystania z systemu Swift. "HN" zauważa, że gdyby sankcjami objęto banki, które zajmują się rozliczeniami dostaw rosyjskiego gazu, wówczas liczba zamrożonych środków byłaby jeszcze wyższa.

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie