Wojna w Ukrainie. Dmytro Kułeba w Polsce. "Ukraina jest wdzięczna za wszystko"

Świat
Wojna w Ukrainie. Dmytro Kułeba w Polsce. "Ukraina jest wdzięczna za wszystko"
PAP/Piotr Nowak
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podczas konferencji prasowej w Senacie w Warszawie

Ukraina jest wdzięczna za wszystko, co do tej pory zrobiliście - mówił w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po spotkaniach z premierem i marszałkami: Sejmu i Senatu. Dodał, że z partnerami z Polski rozmawiał m.in. o sankcjach i przyszłości po wojnie.

W środę szef ukraińskiego MSZ spotkał się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Kułeba podziękował Polsce

- Przybyliśmy do Polski z trojakim celem. Po pierwsze, aby podziękować Polsce za wszystko, co zrobiła. Chcemy, abyśmy wy, Polacy, wiedzieli, że Ukraina jest wdzięczna za wszystko, co do tej pory zrobiliście - mówił Kułeba na konferencji prasowej. - Drugie przesłanie jest takie, że tak długo jak trwa wojna, trzeba robić jeszcze więcej - podkreślił.

 

Minister poinformował, że w rozmowach z polskim rządem omawiane były kwestie tego, co można zrobić i powinno się zrobić więcej m.in. jeżeli chodzi o obronę czy pomoc humanitarną, pomoc gospodarczą, a także o sankcje.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Dmytro Kułeba: mamy własną odpowiedź na plany Putina

 

Jak wskazał, "musimy kontynuować zamykanie furtek w tych sankcjach, które już zostały nałożone, ale również musimy nakładać nowe sankcje przeciwko Rosji" - mówił Kułeba. - Polska jest naszym naturalnym sojusznikiem - jako członek Unii Europejskiej - dodał.

 

Plany na przyszłość 

- Trzecia kwestia, którą omawiamy z polskimi partnerami, to przyszłość: co będziemy robić razem, kiedy wygramy tę wojnę, ponieważ nie mam wątpliwości, że zatryumfujemy, a europejskie bezpieczeństwo będzie bronione na Ukrainie - mówił szef MSZ Ukrainy.

 

Dodał, że rozmowy dotyczyły też budowania europejskiego konsensusu związanego z innymi kwestiami, do których doprowadziła rosyjska agresja. Jak mówił, spotkanie dot. też kwestii wzmacniania europejskiej integracji Ukrainy i akcesji Ukrainy do UE.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Kułeba: wzywam świat do uznania za niezgodny z prawem symbol "Z"

 

Dodał, że został też przyjęty przez premiera Morawieckiego i jeszcze szereg spotkań jest zaplanowanych na środę i czwartek. - Razem z polskimi kolegami przejdziemy przez całe spektrum najbardziej istotnych kwestii (...) wojna toczy się na terytorium Ukrainy, ale walczymy za wolność waszą i naszą - powiedział szef MSZ Ukrainy.

Kułeba o misji pokojowej

- Cieszymy się ze wszelkich inicjatyw związanych z zakończeniem wojny w Ukrainie. Pan Kaczyński odgrywa ważną rolę w konsolidacji polskiego spektrum politycznego, ale również wokół kwestii Ukrainy. Natomiast też, promując ważne inicjatywy na poziomie Unii i NATO, nie odrzucamy kategorycznie niczego - odpowiedział Kułeba.

 

- Wierzymy, że wszelkie propozycje i pomysły zawsze warto omówić z nami, wszelkie propozycje, które są związane z Ukrainą, aby zobaczyć, jak możemy najlepiej promować te inicjatywy na poziomie NATO i Unii - kontynuował.

 

ZOBACZ: Misja pokojowa w Ukrainie. Premier: na szczycie NATO złożymy formalną propozycję misji pokojowej

 

- Nie odrzucamy kategorycznie niczego. Natomiast, z tego, co widzieliśmy w NATO, Sojusz nie jest gotowy, by podjąć ten krok. Problem nie jest w nas, problem jest po drugiej stronie - ocenił ukraiński minister.

Kułeba nie rozmawiał z Morawieckim o misji pokojowej 

Dopytywany, czy omawiał temat misji pokojowej podczas środowej rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim, zaprzeczył. - Nie, nie omawialiśmy tej konkretnej kwestii, ale ta kwestia jest jednym z punktów, które będę poruszać na innych spotkaniach tu, w Polsce.

 

Podkreślił, że Ukraina ceni inicjatywy z Polski i wysiłki polskiego rządu, "by zbudować konsensus w Unii i NATO wokół szeregu trudnych kwestii i inicjatyw związanych z Ukrainą". - Więc z całą pewnością będziemy omawiać też te kwestie - powiedział.

Wizyta Morawieckiego i Kaczyńskiego w Kijowie 

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą i z premierem Słowenii Janezem Janszą spotkali się 15 marca w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem tego kraju Denysem Szmyhalem. Po spotkaniu Kaczyński powiedział, że na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i może inne organizacje, która będzie w stanie także się obronić.

 

ZOBACZ: Ukraina. Delegacja w Kijowie. Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński wrócili do Polski

 

Kilka dni temu prezydent Zełenski, pytany o tę propozycję, powiedział: kiedy tylko zaczęła się inwazja, kiedy były zagrożenia związane z naszymi elektrowniami atomowymi, z innymi zakładami o znaczeniu strategicznym, proponowaliśmy zaproszenie dla obecności tam sił pokojowych, takich czy innych. Ale na razie się nie doczekaliśmy - powiedział.

 

Zełenski dodał, że wprowadzenie sił pokojowych na Ukrainę jest pomysłem Polski i że "na razie nie do końca rozumie" tę propozycję. - Na spotkaniu z polskimi kolegami wyjaśniłem, że nie jest nam potrzebny zamrożony konflikt na terytorium naszego państwa - powiedział Zełenski.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie