Wojna. Kułeba nie spodziewa się obrony Ukrainy przez NATO, gdyby Rosja użyła broni chemicznej

Świat
Wojna. Kułeba nie spodziewa się obrony Ukrainy przez NATO, gdyby Rosja użyła broni chemicznej
PAP/Ukraineincrisis
Dajcie nam wszelką niezbędną broń, a my będziemy walczyć o naszą ziemię i o naszych ludzi - powiedział kułeba

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w niedzielę w programie amerykańską telewizji CBŚ, że nie spodziewa się obrony jego kraju przez NATO w przypadku rosyjskiego ataku a bronią chemiczną. Ponowił apel o niezbędną broń. Dodał, że "niektóre z zakazanych prawem międzynarodowym rodzajów broni zostały użyte przeciwko ukraińskim cywilom".

- Kiedy pytacie mnie, czy NATO będzie nas bronić, cóż, (…) nie oczekujemy tego. To, o co prosimy, to bardzo prosta rzecz. Mówimy: dajcie Ukrainie broń, a my zrobimy resztę. Dajcie nam wszelką niezbędną broń, a my będziemy walczyć o naszą ziemię i o naszych ludzi - stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji w programie CBS "Face the Nation".

 

ZOBACZ: USA ostrzegły Chiny przed konsekwencjami pomocy Rosji w łamaniu sankcji

 

Pytany, czy posiada jakieś dodatkowe informacje na temat potencjalnego ataku Rosji bronią chemiczną na Ukrainie przyznał, że Kijów nie ich nie ma. Nie wyklucza jednak takiej możliwości.

 

Ukraiński minister zwrócił w rozmowie uwagę na doniesienia, że Rosja użyła już zakazanych typów broni w konflikcie z Ukrainą.

Kułeba: niektóre z zakazanych rodzajów broni zostały użyte 

- Nie znamy szczegółów, ale nie wykluczamy takiej możliwości (czyli ataku bronią chemiczną – red.), ponieważ widzimy, że aby nas złamać Rosja używa jednej zakazanej broni za drugą. Organizacja Narodów Zjednoczonych już potwierdziła, że niektóre z zakazanych prawem międzynarodowym rodzajów broni zostały użyte przeciwko ukraińskim cywilom, przeciwko naszym miastom - wyjaśnił Kuleba.

 

Jak zapewniał ukraiński dyplomata jego kraj będzie ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i innymi partnerami, próbując zidentyfikować miejsca, w których Rosja może, lub mogłaby, użyć broni chemicznej.

 

 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie