Wojna w Ukrainie. Kułeba: wzywam świat do uznania za niezgodny z prawem symbol "Z"

Świat
Wojna w Ukrainie. Kułeba: wzywam świat do uznania za niezgodny z prawem symbol "Z"
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Białe "Z" często malowane jest na rosyjskich czołgach i mundurach. Symbolu używają też osoby okazujące poparcie dla wojny Rosji z Ukrainą

Wzywam wszystkie kraje świata do uznania za niezgodny z prawem symbol "Z", za pomocą którego wyrażane jest wsparcie dla rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie - napisał we wtorek na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

- Z oznacza rosyjskie zbrodnie wojenne, nasze zbombardowane miasta, tysiące zamordowanych Ukraińców. Publiczne popieranie tego barbarzyństwa musi być zakazane - dodał Kułeba.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali budynek w Mikołajowie

 

Białe "Z" często malowane jest na rosyjskich czołgach i mundurach. Symbolu używają też osoby okazujące poparcie dla wojny Rosji z Ukrainą - w mediach społecznościowych, a także oznaczając tak swą odzież, samochody lub budynki. Według ministerstwa obrony Rosji litera ta oznacza "za pobedu" - "dla zwycięstwa".

 

W poniedziałek MSW w Berlinie poinformowało, że używanie tego symbolu w Niemczech będzie karane. Wcześniej decyzję taką podjęły władze dwóch niemieckich krajów związkowych: Bawarii i Dolnej Saksonii.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie