Wojna w Ukrainie. 30. dzień rosyjskiej inwazji. Najnowsze informacje [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Świat
Wojna w Ukrainie. 30. dzień rosyjskiej inwazji. Najnowsze informacje [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
PAP/EPA/ATEF SAFADI
Na zdjęciu: 667 żołnierzy z listy ukraińskiego wywiadu będzie ściganych za zbrodnie wojenne.

Straż Graniczna Ukrainy poinformowała, że w pobliżu Charkowa wykryto trzech szpiegów, którzy przedstawili się jako duchowni Kościoła prawosławnego. - Samochód z trzema osobami został zatrzymany do kontroli dokumentów - informują mundurowi. Relacja na żywo.

Czytaj relację na żywo.

hlk/grz/aml/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy dzisiejszą relację. Dziękujemy za jej śledzenie. Po więcej informacji na temat wojny w Ukrainie zapraszamy do raportu dnia.

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Piątek, 25 marca

"Za mną kolejna podróż do Brukseli, negocjacje i walka o zburzenie muru obojętności, który nadal otacza Ukrainę. Zebrali się tam przywódcy całego wolnego świata. Zgadzamy się, że Putina trzeba powstrzymać. Niestety są takie państwa, które nadal boją się podjąć bardziej zdecydowane kroki" - napisał szef polskiego rządu na Twitterze.

 

Niemcy rozumieją, że naiwnie nabierali się na propagandę putinowską - mówił minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że konsekwencją takiego podejścia jest obecna sytuacja na wschodzie. - Zło zagraża cywilizacji i to musi przewartościować wszystko - powiedział Gliński.

 

Razem z administrator Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Samanthą Power przedstawiliśmy prezydentowi Joe Bidenowi szczegóły wyzwań humanitarnych na granicy polsko-ukraińskiej - poinformował ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński.

W Kijowie zatrzymano obywatela Rosji, który przewoził broń palną i prawie 450 sztuk amunicji - poinformowała kijowska prokuratura miejska.

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział po zakończeniu dwudniowego szczytu UE, że Komisja Europejska będzie miała mandat do prowadzenia negocjacji cenowych i dokonywania wspólnych zakupów surowców energetycznych dla krajów unijnych.

W tym tygodniu Siły Zbrojne Ukrainy zadały wrogowi silne ciosy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu. Zaalarmował, że sytuacja w zablokowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie kraju pozostaje tragiczna.

Wojna na Ukrainie dowodzi słabości rosyjskiej armii oraz wyższości sprzętu Sojuszu Północnoatlantyckiego, którego używają siły ukraińskie - powiedział w rozmowie z rumuńską agencją Agerpres zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana.

Polska jest wśród państw popierających najostrzejsze sankcje na Rosję. Niemcy i Austria nie są gotowe do sankcji energetycznych – oświadczył w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że na początku przyszłego tygodnia przedstawi plan jak najszybszego odejścia od rosyjskich węglowodorów.

Wizyta Bidena w Polsce pokazuje nową rzeczywistość, w której Polska nagle znalazła się centralnym punktem i ostoją zachodniego bezpieczeństwa i solidarności - pisze "New York Times".

W piątek na Ukrainie udało się przeprowadzić ewakuacje przez dwa korytarze humanitarne, w tym z oblężonego Mariupola, ogółem ewakuowano 7331 osób – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

"Z Mariupola do Zaporoża wyjechało dzisiaj własnym transportem 2800 osób" - przekazała Wereszczuk. Dodała, że 4 tys. mieszkańców Mariupola ewakuowano w sposób zorganizowany autobusami z Berdiańska, do którego dostali się wcześniej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek wieczorem po zakończeniu dwudniowego szczytu UE, że w ciągu 48 do 72 godzin ma zamiar rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o ewakuacji ludności z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy.

Sytuacja w zablokowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy pozostaje tragiczna - zaalarmował w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Unia Europejska wyeliminuje zależność od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla tak szybko, jak to możliwe - czytamy we wnioskach zakończonego w piątek wieczorem dwudniowego szczytu przywódców Unii Europejskiej w Brukseli.

Wizyta prezydenta USA w Polsce to sygnał dla prezydenta Rosji, że ze strony NATO nie będzie ustępstw – powiedział gen Waldemar Skrzypczak.

Rosja przerzuca na Ukrainę swoje wojska rozlokowane na terytorium Gruzji - podała w piątek telewizja CNN, powołując się na wysokiej rangi przedstawiciela amerykańskiego resortu obrony.

Pierwsze transze środków na wsparcie dla uchodźców z Ukrainy będą wpływały do Polski już w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni; natomiast kolejne, większe transze - w kolejnych miesiącach – poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Nasze bohaterskie siły zbrojne w tym tygodniu zadały wrogowi silne ciosy, spowodowały znaczne straty" - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Mówi się, że gdzieś przepadł minister obrony Rosji (Siergiej Szojgu); ciekawe, może też osobiście zechciał odwiedzić Czornobajiwkę" - dodał prezydent, odnosząc się do lotniska w obwodzie chersońskim. Wojska rosyjskie, które wykorzystują to lotnisko jako bazę dla śmigłowców, poniosły tam już duże straty.

Zełenski podkreślił, że straty Rosji przekroczyły 16 tys. zabitych

Hiszpański “El Pais” uznał piątkową wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Polsce, związaną z rosyjska agresją na Ukrainę, za wydarzenie o dużej wadze historycznej. Dziennik uważa tę podróż za równie przełomową jak wizyta prezydenta George'a Busha w Warszawie i Gdańsku w 1989 roku.

622 nieruchomości skonfiskowane włoskim mafiom mogą zostać przekazane uchodźcom wojennym z Ukrainy - protokół w tej sprawie podpisano w piątek w MSW w Rzymie.

Decyzja o uwolnieniu prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys z więzienia nie była wyłącznie dobrym gestem ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki, tylko jest związana z pewnymi naszymi działaniami - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Białoruś już została włączona do sankcji - oświadczył w piątek wieczorem w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że Białoruś to państwo, które ściśle współpracuje z Federacją Rosyjską.

Minister obrony Czech Jana Czernochova powiadomiła w piątek, że nie pojedzie na odbywające się w przyszłym tygodniu spotkanie szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech. Zaznaczyła, że nie chce brać udziału w kampanii wyboczej na Węgrzech i skrytykowała podejście tego kraju do wojny na Ukrainie.

 
"Zawsze popierałam V4 i jest mi bardzo przykro, że dla węgierskich polityków tania rosyjska ropa jest teraz ważniejsza od ukraińskiej krwi" - napisała Czernochova na Twitterze.

W przyszłym tygodniu Polska przedstawi swój plan odejścia od rosyjskich źródeł energii - poinformował w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Zaproponowałem, by Polska i Szwecja zorganizowały w Warszawie konferencję donatorów, by zogniskować uwagę na potrzebach związanych z dramatem uchodźców – poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Co najmniej dwie osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w piątek w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

Z 30 do 60 dni wydłużono okres ważności zaświadczeń uprawniających ukraińskich uchodźców do darmowych przejazdów komunikacją miejską w Poznaniu. Do tej pory z tego typu pomocy skorzystało ponad 25 tys. osób – podał w piątek poznański magistrat.

Wkrótce przed rosyjskim wojskiem na Ukrainie otworzy się piekło - oświadczył w piątek szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiadu wojskowego - GUR MO) Kyryło Budanow. Zapewnił, że nawet zwykli myśliwi zaczną "polować" na żołnierzy rosyjskich.

Projekt ustawy o konfiskacie majątków rosyjskich oligarchów zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Sejmu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wezwał Komisję Europejską do podobnej konfiskaty i przekazanie tak uzyskanych środków na pomoc Ukrainie.

Umożliwienie organizacji i prowadzenie bezpłatnych szczepień ochronnych o charakterze akcyjnym na odrę, błonicę, gruźlicę, polio i wirusowe zapalenie wątroby typu A dla obywateli Ukrainy - zakłada opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Minister obrony Czech Jana Czernochova powiadomiła w piątek, że nie pojedzie na odbywające się w przyszłym tygodniu spotkanie szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech. Zaznaczyła, że nie chce brać udziału w kampanii wyboczej na Węgrzech i skrytykowała podejście tego kraju do wojny na Ukrainie.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił w piątek wywiadzie dla radia DeutschlandFunk, że NATO powinno bardziej wspierać Ukrainę dostawami broni. Wahanie może doprowadzić w przyszłości do tego, że Rosja zaatakuje kolejne państwa, a celem mogą paść nie tylko kraje bałtyckie, ale „może też Niemcy” – ostrzegł Szymon Szynkowski vel Sęk.

Przedstawiłem nasze potrzeby związane z uchodźcami, spotkało się to z ogromnym zrozumieniem - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Kolejne kraje członkowskie wyraziły swoją aprobatę dla misji pokojowej w Ukrainie, jednak oczekują też pewnego wsparcia i wspólnego głosu ze strony NATO. My też podkreślamy, że to powinna być misja NATO-wska - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki o misji pokojowej w Ukrainie: kolejne kraje członkowskie wyraziły aprobatę

Komisja Dumy zatwierdziła projekt ustawy ograniczającej prawo wyjazdu z Rosji dla bankierów, szefów firm ubezpieczeniowych i niepaństwowych funduszy emerytalnych.

Irlandia poinformowała o zaakceptowaniu sankcji na Rosję.

"Niewątpliwie Irlandia jest liderem w UE i poza nią, zapewniając Ukrainie niezbędne wsparcie na wszystkie możliwe sposoby" - podziękował Kułeba.

 

Portugalskie media szeroko komentują piątkową wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Polsce i oceniają, że jest to ukłon w stronę “ważnego sojusznika” Waszyngtonu, jakim jest Warszawa.

Jednym z pakietu dziesięciu postulatów, które zaproponowałem Radzie Europejskiej, jest zablokowanie możliwości transportu, a więc eksportu i importu, który przez Polskę czy przez Litwę, Łotwę i Estonię trafia do Rosji - poinformował w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Akcja wspierająca Ukrainę w centrum Warszawy

W piątek wieczorem pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się demonstracja przeciwko wojnie w Ukrainie wywołanej inwazją Rosji.

Polska jest wśród państw popierających najostrzejsze sankcje na Rosję; Niemcy i Austria nie są gotowe do sankcji energetycznych – oświadczył w piątek wieczorem w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Joe Biden: Stany Zjednoczone są gotowe przeznaczyć dodatkowy miliard dolarów na pomoc humanitarną i przyjąć do 100 000 Ukraińców i innych uciekających przed rosyjską agresją

 

Ołeksandr Rodnianski, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, uważa, że świat dostrzegł już, iż z Rosją nie da się negocjować, a spotkania zachodnich przywódców z prezydentem Władimirem Putinem były bezcelowe. Podkreślił, że Ukraina potrzebuje więcej broni z Niemiec.

Premier: na początku przyszłego tygodnia przedstawimy z minister Moskwą plan niemal natychmiastowego odejścia od węglowodorów; Polska będzie jednym z pierwszych krajów UE, który w tak krótkim czasie pokaże możliwość odejścia od węglowodorów. (PAP)

Nie wiadomo, kiedy można będzie dokonać rotacji personelu elektrowni, ponieważ w mieście Sławutycz, gdzie mieszka większość jej pracowników toczą się walki - napisała w komunikacie MAEA, powołując się na informacje otrzymane od rządu Ukrainy.

Na wszystkich kierunkach obrony armii ukraińskiej trwają walki pozycyjne. Jednak jest mało prawdopodobne, by Rosjanie w ogóle zrezygnowali z planów ofensywnych - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 29 dniach wojny.

Kwestią otwartą pozostaje, czy Rosja nie zgromadziła sił, które umożliwiłyby jej zwiększenie aktywności, czy też jest to świadoma strategia obliczona na wyczerpanie obrońców (przy założeniu własnej przewagi w ludziach i wyposażeniu) - zauważają autorzy analizy Andrzej Wilk i Piotr Żochowski.

Waszyngton jest gotowy przeznaczyć dodatkowy miliard dolarów na pomoc humanitarną dla Ukraińców - przypomniał w piątek po południu na Twitterze przebywający w Polsce prezydent USA Joe Biden.

"Dziś po południu w Polsce przedstawiono mi informacje na temat humanitarnej odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Stany Zjednoczone są gotowe przeznaczyć dodatkowy miliard dolarów na pomoc humanitarną i przyjąć do 100 000 Ukraińców i innych uciekających przed rosyjską agresją" - napisał amerykański prezydent.

Morawiecki: Na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawimy projekt ustawy o konfiskacie majątku rosyjskich oligarchów w Polsce

Premier: zaproponowałem, aby Polska razem ze Szwecją zorganizowała w Warszawie konferencję donatorów, by zogniskować uwagę na potrzebach związanych z dramatem uchodźców

Do końca 2022 roku Kanada zwiększy eksport ropy i gazu o 7 proc., aby przynajmniej częściowo pokryć deficyt na rynku światowym, spowodowany ograniczeniami w imporcie rosyjskich surowców energetycznych - poinformowało w piątek kanadyjskie ministerstwo zasobów naturalnych.

W negocjacjach z Rosją nie ma na razie konsensusu, Moskwa pozostaje przy swoim ultimatum - napisał w piątek na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. Zaapelował o dalsze sankcje wobec Rosji i wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

 

Musimy zwiększać wysiłki na rzecz Ukrainy i koordynować pomoc z ukraińskimi władzami – powiedział prezydent USA Joe Biden, który z prezydentem Andrzejem Dudą spotkał się w piątek w Rzeszowie-Jasionce z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w pomoc dotkniętym wojną.

Waszyngton jest gotowy przeznaczyć dodatkowy miliard dolarów na pomoc humanitarną dla Ukraińców - przypomniał w piątek po południu na Twitterze przebywający w Polsce prezydent USA Joe Biden.

50 mld metrów sześciennych gazu z USA rocznie zastąpiłoby 1/3 całości dostaw rosyjskiego gazu do Europy - przekazała w piątek na konferencji prasowej szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nawiązując do porozumienia UE-USA.

Premier Morawiecki: Polska jest wśród państw popierających najostrzejsze sankcje na Rosję; Niemcy i Austria nie są gotowe do sankcji energetycznych.

Zwiększymy nasze wsparcie dla Ukrainy, zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych - powiedziała w piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli.

Na wszystkich kierunkach obrony armii ukraińskiej trwają walki pozycyjne. Jednak jest mało prawdopodobne, by Rosjanie w ogóle zrezygnowali z planów ofensywnych - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 29 dniach wojny.

Personel zajętej przez wojska rosyjskie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej nie był zmieniony od czterech dni, a władze Ukrainy nie są w stanie powiedzieć, kiedy będzie można zastąpić obecną zmianę - poinformowała w piątek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

W obwodzie kijowskim "unieszkodliwiono" łącznie ponad 500 dywersantów działających na rzecz Rosji - poinformował w piątek wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin.

Von der Leyen: zwiększymy nasze wsparcie dla Ukrainy, zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych.

Prezydent Andrzej Duda wrócił w piątek ok. godz. 19.30 do Warszawie. Wcześniej prezydent był w Rzeszowie, gdzie wraz z prezydentem USA Joe Bidenem uczestniczył w spotkaniu z organizacjami pomagającymi uchodźcom.

Rosja skupia swoje wysiłki na wschodzie Ukrainy, starając się odciąć siły ukraińskie w Donbasie, by wzmocnić swoją pozycję negocjacyjną - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Według resortu Rosjanie stracili całkowitą kontrolę nad Chersoniem i zaprzestali ataków pod Kijowem.

Ukraina zasługuje na to, by zostać jednym z założycieli nowego systemu bezpieczeństwa, a jako gwarantów swojego bezpieczeństwa widzi państwa będące stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył w piątek szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Tysiące ludzi zgromadziło się w piątek w Tbilisi na pogrzebie dwóch Gruzinów, którzy jako ochotnicy walczyli na Ukrainie z Rosjanami i zginęli 17 marca w pobliżu Irpienia w obwodzie kijowskim.

W pomoc uchodźcom i osobom potrzebującym na Ukrainie są zaangażowane żony prezydentów z całego świata; są w stanie dużo zrobić – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Mieszkańcy Kijowa głęboko wierzą, że dopóki będzie Maryja, dopóty będzie Kijów, dopóty będzie Ukraina - powiedział w piątek w archikatedrze warszawskiej bp Michał Janocha przed dokonaniem aktu zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Dodał, że nigdy w historii Polacy i Ukraińcy nie byli sobie tak bliscy jak dziś.

Prezydent Joe Biden przybył w piątek po godz. 19.15 do warszawskiego hotelu Marriott; w sobotę będzie kontynuował swoją dwudniową wizytę w Polsce.

Dowódca rosyjskiej 37. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych został celowo zabity przez własnych żołnierzy sfrustrowanych ciężkimi stratami, jakie ta jednostka ponosi w walkach na Ukrainie - podały w piątek brytyjskie media powołując się na zachodnie źródła.

Poważne rozmowy polityczne z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem będziemy mieli jutro - mówił w piątek w Rzeszowie-Jasionce prezydent Andrzej Duda. Chcielibyśmy, żeby w Polsce było dużo amerykańskich żołnierzy; jesteśmy w stanie przyjąć ich kilkadziesiąt tysięcy na naszym terenie - mówił.

Gdyby była konieczność, by stanąć w obronie ojczyzny, polscy żołnierze walczyliby zażarcie, aż do zwycięstwa - powiedział prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej. Dodał, że ustawa o obronie ojczyzny wprowadzi nas w nową rzeczywistość bezpieczeństwa Polski.

Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało, że w piątek została ostrzelana przez Rosjan jego siedziba w Winnicy w środkowej części kraju. Są poważne zniszczenia.

Do 29 marca aktywna będzie ankieta, w której firmy, zrzeszenia przedsiębiorców czy izby mogą identyfikować zakłócenia w łańcuchach dostaw w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - informuje resort rozwoju i technologii. Ankieta prowadzona jest w imieniu Komisji Europejskiej.

Po godz. 18 wyłączony został ruch na ul. Żwirki i Wigury oraz w Al. Jerozolimskich na odcinku od pl. Narutowicza do ronda Waszyngtona. Tramwaje i autobusy kierowane są na trasy objazdowe.

Wojska rosyjskie na Ukrainie kontynuowały w ciągu ostatniej doby przegrupowanie w celu wznowienia działań ofensywnych – poinformował w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Zełenski: Rozmawiałem z prezydentem Turcji Erdoganem o wynikach szczytu NATO. Podzielili się swoimi ocenami dotychczasowych wysiłków dyplomatycznych. Omówiono zagrożenie kryzysem żywnościowym i sposoby zapobiegania mu. Jestem wdzięczny Turcji za wsparcie.

Gdyby była konieczność, by stanąć w obronie ojczyzny, polscy żołnierze walczyliby zażarcie, aż do zwycięstwa- powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej w Rzeszowie-Jasionce.

We Lwowie w piątek odbyła się prezentacja autobusów, jakie miasto otrzymało w darze od różnych polskich władz samorządowych. Autobusy mają służyć mieszkańcom Lwowa i zastąpić te, które zostały zabrane przez wojsko lub służą do transportu uchodźców.

W związku z wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena zamknięte dla ruchu są Aleje Jerozolimskie. Nie jeżdżą także tramwaje 7, 9, 22, 24, 25.

Air Force One z prezydentem Joe Bidenem na pokładzie wystartował z lotniska w Rzeszowie i udaje się do Warszawy. 

Nad obwodem odeskim, na południu Ukrainy, siły ukraińskie zestrzeliły w piątek trzy rosyjskie pociski manewrujące - poinformowało dowództwo powietrzne "Południe".

Robimy wszystko, co w naszej mocy, by pomagać uchodźcom z Ukrainy – zapewnił prezydent Andrzej Duda w obecności amerykańskiego prezydenta Joe Bidena, który przebywa z wizytą w Polsce. To wielkie wyzwanie także dla wolnego świata, któremu wszyscy musimy sprostać – zaznaczył.

Rosjanie terroryzują ludność cywilną na okupowanych terytoriach - przekazało ukraińskie ministerstwo obrony w codziennej informacji sytuacyjnej. 

 
Okupanci zmuszają ludzi do przemieszczania się na terytorium Rosji. Według ukraińskiego MON Rosjanie zastraszają cywili poprzez chaotyczne ostrzały osiedli mieszkaniowych i niszczenie prywatnych samochodów.

W piątek rosyjski Sperbank poinformował, że w Apple zlikwidował lukę umożliwiającą korzystanie z rosyjskich kart MIR w systemie płatności Apple Pay. W ciągu najbliższych kilku dni Apple wstrzyma wszystkie operacje na wcześniej dodanych kartach - przekazał Reuters.

W piątek przed godz. 18 w Rzeszowie-Jasionce rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej.

To dobra wiadomość, ale nie powinniśmy na to patrzeć jak na liberalizację ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki - tak o wyjściu z aresztu prezes Związku Polaków na Białorusi mówiła dziennikarzom w Białymstoku liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Nexta: Putin powiedział, że Rosja została "odwołana" na Zachodzie w taki sam sposób, jak JK Rowling, ale pisarka ma inne zdanie.

JK Rowling: Krytyka zachodniej kultury anulowania prawdopodobnie nie jest najlepsza dla tych, którzy obecnie mordują cywilów za zbrodnię lub którzy trzymają w więzieniu i trują swoich krytyków

 

 

Zwolnienie Andżeliki Borys z białoruskiego więzienia jest bardzo ważne; polska dyplomacja zabiegała o to od bardzo długiego czasu - powiedział w piątek w Kiszyniowie szef MSZ Zbigniew Rau.

Obecność prezydenta Joe Bidena to wyraz wsparcia, świadectwo jedności w ramach Sojuszu i dbałości o wzajemne relacje, a także zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski — Prezydent.

Szef MSZ Zbigniew Rau oświadczył, że niezwykle cieszy się z uwolnienia Andżeliki Borys z aresztu. Nie zapominamy o innych więźniach politycznych na Białorusi, szczególnie o Andrzeju Poczobucie - zapewnił.

 

Papież Franciszek powiedział podczas nabożeństwa pokutnego w piątek w Watykanie, że zagrażająca światu "okrutna i bezsensowna" wojna na Ukrainie wywołuje we wszystkich strach, przerażenie i poczucie bezsilności. Modlił się o to, aby ludzkość powróciła na ścieżki braterstwa, dialogu i pokoju.

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys jest już u swojej matki na wsi - poinformowała dyrektor telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy. Zaznaczyła, że sprawa Borys wciąż "nie jest ułożona". Ona cały czas jest podejrzaną - mówiła Romaszewska-Guzy.

Minister obrony Mariusz Błaszczak rozmawiał w Rzeszowie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

W Polsce przebywa prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, któremu towarzyszy m.in. szef Pentagonu.

Pańska obecność tutaj to znak wsparcia, jedności sojuszniczej oraz dbałości o relacje z Polską i bezpieczeństwo RP - mówił w piątek w Rzeszowie-Jasionce prezydent Polski Andrzej Duda do prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

Przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego mogą korzystać z dofinansowania szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe uchodźców, chcących rozpocząć prace w lokalnych firmach. Około 20 mln złotych wsparcia jest dostępne m.in. w ramach Bazy Usług Rozwojowych.

Siły zbrojne Ukrainy: Przeciwpancerne Siły Zbrojne Ukrainy i Terro Defence kontynuują działania bojowe mające na celu zniszczenie wrogich pojazdów opancerzonych


Czy to żywność, czy koce, czy gotówka - Ukraińcy potrzebują tego teraz, tak szybko, jak możemy to wysyłać - powiedział w piątek prezydent USA Joe-Biden podczas spotkania z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom. Podziękował też organizacjom humanitarnym za pomoc uchodźcom.

Prezydent USA Joe Biden podkreślał w piątek w Rzeszowie rolę organizacji działających na rzecz pomocy uchodźcom. To jest nasze zobowiązanie, a wy wypełniacie te zobowiązania codziennie - mówił prezydent USA.

Musimy zwiększać nasze wysiłki, musimy koordynować pomoc z rządem Ukrainy, oni wiedzą co jest im potrzebne - powiedział prezydent USA Joe Biden, który wraz z prezydentem Andrzejem Dudą spotkał się w piątek w podrzeszowskiej Jasionce z przedstawicielami organizacji wspierających ukraińskich uchodźców.

Andżelika Borys "jest w kontakcie z polskimi dyplomatami i zostanie objęta odpowiednią opieką. Czuje się dobrze, ale pobyt w areszcie odcisnął na niej piętno" - przekazał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. 

Według rady miejskiej Mariupola w wyniku barbarzyńskiego rosyjskiego bombardowania Teatru Dramatycznego 16 marca zginęło łącznie 300 cywilów. "Ich krew spoczywa nie tylko na rękach państwa terrorystycznego, ale także na tych, którzy nadal finansują i uzbroić go" - piszą siły zbrojne Ukrainy.

 

Chiński państwowy gigant naftowy Sinopec wstrzymał plany zainwestowania w wart około pół miliarda dolarów projekt petrochemiczny w Rosji na żądanie władz w Pekinie, które obawiają się sankcji nałożonych na Moskwę - podaje w piątek Reuters, powołując się na źródła.

Prezydent Duda do prezydenta Bidena: ta obecność to znak wsparcia, jedności sojuszniczej oraz dbałości o relacje z Polską i bezpieczeństwa RP.

W bazylice Świętego Piotra rozpoczęło się w piątek pod przewodnictwem papieża Franciszka nabożeństwo pokutne, w trakcie którego dokona on aktu poświęcenia całej ludzkości, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi. Tekst tego aktu został ogłoszony w 35 językach.

Negocjacje z Rosją idą bardzo ciężko - ocenił w piątek szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. Odniósł się do doniesień medialnych o tym, że według prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana Kijów i Moskwa są bliskie osiągnięcia porozumienia w kilku sprawach.

Zatrzymany dwa tygodnie temu pod zarzutem współpracy z rosyjskim wywiadem były wojskowy przekazywał informacje o słowackim wojsku i NATO, m.in. szczegóły operacji wojskowych, ćwiczeń i obrony przeciwlotniczej - wynika z piątkowych publikacji słowackich mediów, opierających się na materiałach sądowych.

Prezydent USA na spotkaniu z organizacjami pomagającymi uchodźcom z Ukrainy: Putin spełnia wszystkie przesłanki zbrodniarza wojennego; nadejdzie więcej sankcji.

Władze Holandii przeznaczają dla uchodźców wojennych z Ukrainy 15 tys. miejsc w budynkach należących do rządu - poinformował w piątek minister ds. mieszkalnictwa Hugo de Jonge. Udostępniane budynki to głównie biura, ale jednym z nich jest też dawne więzienie - podał portal NOS.

Straż Graniczna Ukrainy poinformowała, że w pobliżu Charkowa wykryto trzech szpiegów, którzy przedstawili się jako duchowni Kościoła prawosławnego.

W piątek przed godz. 17 w Rzeszowie-Jasionce rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Joe Bidena z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Amerykański przywódca przybył w piątek do Polski z dwudniową wizytą.

Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej pokazało przejęty rosyjski czołg. 

 
"Okupanci uciekają jak szczury. Wiedzą, że nie będzie przebaczenia" - napisano na Facebooku.

 

Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział w piątek, że w ciągu minionej doby spadła intensywność rosyjskich ataków lotniczych. Według niego wojska rosyjskie przeszły teraz do stosowania dronów do działań zwiadowczych.

KPRP: prezydent Andrzej Duda powitał prezydenta USA Joe Bidena.

Na jednym z peronów Wileńskiego Dworca Kolejowego, przy którym zatrzymuje się przejeżdżający codziennie tranzytem pociąg Moskwa-Kaliningrad, otwarto w piątek wystawę fotograficzną, mającą na celu zwrócenie uwagi obywateli Rosji na prowadzoną przez ich państwo wojnę przeciwko Ukrainie.

Dowództwo Generalne o awaryjnym lądowaniu prezydenta: wystąpiła niesprawność uniemożliwiająca kontynuowanie lotu.

W wyniku rosyjskiej inwazji w Ukrainie zostało zniszczonych co najmniej 59 obiektów sakralnych w ośmiu regionach - przekazał Ukrinform, powołując się na ukraińskie ministerstwo kultury. 

Niemiecki minister finansów Christian Lindner w piątkowym wywiadzie dla Die Welt poradził niemieckim dostawcom energii, by nie płacili za rosyjski gaz w rublach, czego domaga się Moskwa - poinformował w piątek Reuters.

Usterka prezydenckiego samolotu była techniczna i zajmą się nią specjaliści; nie miała wpływu na bezpieczeństwo prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział w piątek szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Ze Szpitala Dziecięcego we Lwowie ewakuowano w czwartek 29 chorych na nowotwory dzieci. To siódmy transport z chorymi dziećmi do Polski. Do tej pory nasz najmłodszy ewakuowany pacjent miał 38 dni - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor szpitala Andriej Seniuta.

Prezydent Biden do amerykańskich żołnierzy: jesteśmy w środku walki między demokracją a oligarchią; to jest godzina próby, wasze pokolenie jest w punkcie zwrotnym.

Wspólnie z największymi organizacjami pomocowymi rozbudowujemy Centrum Pomocy Uchodźcom Warszawa Wschodnia! - poinformowało miasto Warszawa.

 

W miejscach tymczasowego zakwaterowania i punkcie recepcyjnym na Mazowszu przygotowujemy stanowiska koordynacji pracy dla uchodźców z Ukrainy - poinformował wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Papież Franciszek obiecuje wsparcie przy otwieraniu korytarzy humanitarnych z niebezpiecznych regionów Ukrainy - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

Działaniem, które proponowałem w Kijowie, i które uważam w dalszym ciągu za najskuteczniejsze, które mogłoby doprowadzić do pokoju, jest misja pokojowa NATO na terenie Ukrainy - powiedział w piątek prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

W okolicy Dworca Wschodniego, przy skrzyżowaniu ulic Lubelskiej i Bliskiej, stanęły kolejne namioty, które posłużą ukraińskim uchodźcom. W tym miejscu zorganizowanym wspólnie przez Warszawę, Norwegian Refugee Council i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej urządzony został punkt recepcyjny.

Do czwartku po południu ukraińscy uchodźcy, którzy mają w Wielkiej Brytanii krewnych, złożyli 35,5 tys. wniosków wizowych, z czego 20,1 tys. osób już dostało wizy - poinformowało w piątek brytyjskie MSW.

Przedstawione dane pokazują, że proces wydawania wiz w ostatnich dniach przyspieszył, bo w poniedziałek MSW informowało o 10,2 tys. przyznanych wiz. Oznacza to, że przez ostatnie cztery dni wydano ich niemal tyle samo, co przez pierwsze 17 dni uruchomionego 4 marca programu.

Andżelika Borys, liderka polskiej mniejszości na Białorusi, została zwolniona. Spędziła ponad rok za kratkami, została aresztowana 23 marca 2021 roku.

"Polskie dzieci są bardzo zaangażowane w przyjmowanie ukraińskich rówieśników. To jest historyczny moment, w którym nasze dzieci uczestniczą w tworzeniu nowej historii relacji polsko-ukraińskich" – powiedział w piątek w Kaliszu na konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zyski ze sprzedaży surowców oraz brak pełnej kontroli nad przepływem rosyjskiego kapitału sprawiają, że dotychczasowe sankcje nałożone na Rosję nie są wystarczająco skuteczne – ocenili analitycy PIE w piątkowym raporcie.

Jak przypomniał Polski Instytut Ekonomiczny w piątkowym raporcie, w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę Zachód nałożył sankcje gospodarcze na Rosję i Białoruś. Utrudniają one funkcjonowanie rosyjskich przedsiębiorstw oraz systemu finansowego w tych krajach. Wywołało to panikę gospodarczą w części Rosji - wykupywanie produktów żywnościowych i wypłacanie gotówki z bankomatów. Sankcje spowodowały także natychmiastowy wzrost inflacji – wg oficjalnych danych w ciągu zaledwie trzech tygodni ceny w Rosji wzrosły o 5,6 proc.

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce jest rodzajem wsparcia dla nas i demonstracją lojalności koalicyjnej, która jest potrzebna dzisiaj całemu NATO, ale nam w szczególności - powiedział w piątek prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

250 uchodźców z Ukrainy będzie mogło znaleźć zakwaterowanie w dawnych pomieszczeniach biurowych Huty Liberty Częstochowa. W zaadaptowanych przez hutę i lokalny samorząd pomieszczeniach pierwsze osoby będą mogły zamieszkać w najbliższy poniedziałek.

Urząd Lotnictwa Cywilnego przedłużył do 25 czerwca związany z wojną na Ukrainie NOTAM - operacyjną informację dla użytkowników statków powietrznych. NOTAM wskazuje obszary, w których polscy operatorzy nie powinni wykonywać lotów, lub uwzględniać zagrożenia.

Prezydent Andrzej Duda, który przybył do Rzeszowie, spotka się z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej, a później z prezydentem USA Joe Bidenem - poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

Brytyjski rząd sprecyzował piątek treść sankcji nałożonych na bank centralny Rosji, jej ministerstwo finansów oraz państwowy fundusz majątkowy, wyjaśniając, że zakaz dokonywania transakcji z nimi dotyczy również złota.

W Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy 70 żołnierzy rosyjskich odmówiło walki z siłami zbrojnymi Ukrainy - podały w piątek na Facebooku ukraińskie siły obrony w tym regionie. Informacje potwierdziła obwodowa administracja.

"Otrzymaliśmy informację, że 24.03.2022 w pododdziale wojsk Federacji Rosyjskiej, który rozlokowany jest w Melitopolu, 70 wojskowych podniosło bunt w sprawie wykonywania rozkazów przełożonych i odmówiło brania udziału w działaniach bojowych przeciwko siłom zbrojnym Ukrainy" - głosi komunikat sił obrony. 

W tym samym komunikacie siły ukraińskie zachęciły Rosjan, by poddawali się "i zyskali szansę na pozostanie przy życiu".

Duda wylądował w Rzeszowie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Mołdawii podało w piątek, że wśród 100 tys. przebywających obecnie w tym kraju uciekinierów wojennych z Ukrainy połowę stanowią dzieci. Według resortu większość uchodźców udaje się do innych państw.

Ukraińska biegaczka Walentina Werecka, która niedawno uciekła z córką przed rosyjską inwazją do Polski, dotarła do Izraela. W Jerozolimie wygrała maraton. Na mecie świętowała zwycięstwo, trzymając flagi ukraińską i izraelską.

Dania przygotowuje się na przyjęcie ponad 100 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował w piątek duński minister ds. migracji i integracji Mattias Tesfaye. W połowie marca parlament przyjął ustawę ułatwiającą Ukraińcom podjęcie w Danii pracy i otrzymywanie pomocy socjalnej.

"Włochy otworzyły na oścież drzwi i domy" dla uchodźców z Ukrainy - powiedział w piątek szef MSZ Luigi Di Maio. Zapewnił Ukraińców, że będą zawsze przyjmowani w Italii. Do tej pory przybyło około 70 tysięcy uchodźców wojennych.

Gubernator obwodu rówieńskiego w północno-zachodniej Ukrainie Witalij Kowal poinformował w piątek, że w jego rejonie zawieszone zostały połączenia kolejowe z Białorusią po to, aby uniemożliwić dostawy sprzętu dla sił rosyjskich.

Prezydent Joe Biden spotkał się z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej (82nd Airborne Division). 

Fot.: Polsat News

Celem Polski jest pokój w Ukrainie i pokój w regionie, zatrzymanie wojny oraz zachowanie w pełni wolnej i suwerennej Ukrainy - podkreślił w piątkowym podkaście premier Mateusz Morawiecki.

Solura w Szwajcarii, miasto partnerskie Krakowa odpowiedziało na apel prezydenta Jacka Majchrowskiego i zdecydowało przyjąć do siebie 50 ukraińskich uchodźców przebywających obecnie w stolicy Małopolski – podał w piątek krakowski magistrat.

Rząd Holandii chce wybudować specjalne osady dla ukraińskich uchodźców wojennych - informuje w piątek dziennik "NRC". Jest to związane z gwałtownym napływem do Niderlandów uciekających przed rosyjską inwazją mieszkańców Ukrainy.

Według gazety Holandia przygotowuje się na poważny kryzys uchodźczy, w wyniku którego nawet setki tysięcy Ukraińców pojawią się w tym kraju. Stąd pomysł wybudowania dla nich dużych osad. Z informacji "NRC" wynika, że idea jest już konsultowana z policją, Radą ds. Uchodźców i Czerwonym Krzyżem.

Pierwsze sanitariuszki i salowe spośród osób uciekających przed wojną na Ukrainie zatrudnił m.in. szczeciński szpital wojewódzki. Szpitale w stolicy Pomorza Zachodniego czekają też na uzyskanie pozwoleń na pracę zgłaszających się do nich pielęgniarek i lekarzy.

- Niedługo po wybuchu wojny w Ukrainie informowaliśmy, że chętnie przyjmiemy do pracy personel medyczny – pielęgniarki i lekarzy. Zaczęły zgłaszać się pierwsze osoby z grupy uchodźców wojennych, które były zainteresowane pracą. Dziś tych osób jest już sporo - powiedział rzecznik szpitala wojewódzkiego w Szczecinie Tomasz Owsik-Kozłowski.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 1081 cywilów, a 1707 zostało rannych. Liczba ofiar śmiertelnych jest jednak prawdopodobnie znacznie wyższa - podało w piątek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Pracownicy misji OHCHR starają się zweryfikować liczne doniesienia o ofiarach śmiertelnych rosyjskiej inwazji, zwłaszcza w miejscach intensywnych walk, jak w obwodach sumskim, charkowskim i donieckim - głosi komunikat

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą na pokładzie wylądował na lotnisku Rzeszów-Jasionka. 

Wcześniej doszło do awaryjnego lądowania samolotu z prezydentem Dudą. Samolot zawrócił do Warszawy. Do Rzeszowa prezydent udał się samolotem rezerwowym.

Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, poinformował, że siły ukraińskie odparły atak rosyjski na Sławutycz - miasto w obwodzie kijowskim niedaleko granicy z Białorusią. Wcześniej władze lokalne ostrzegły, że Rosjanie są tuż pod miastem.

Ukraińskie siły zlikwidowały generała Jakowa Riezancewa, kolejnego rosyjskiego wojskowego wysokiej rangi - poinformował w piątek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

Arestowycz przekazał, że generał zginął na lotnisku w Czornobajiwce w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy. Wojska rosyjskie, które wykorzystują to lotnisko jako bazę dla śmigłowców, poniosły tam już duże straty.

Generał Riezancew dowodził 49. ogólnowojskową armią Południowego Okręgu Wojskowego. Jak pisze Hromadske, Riezancew walczył też w Syrii.

Kumoch: miało miejsce awaryjne lądowanie samolotu z prezydentem Dudą; samolot zawrócił do Warszawy; obecnie jesteśmy przed wylotem rezerwowego samolotu do Rzeszowa.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa zaapelowała w piątek do państw europejskich o przeciwdziałanie handlowi ukraińskimi kobietami i dziećmi, które zmuszone były opuścić kraj z powodu działań wojennych.

Wiec proukraiński odbył się w piątek w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy z udziałem kilkudziesięciu osób – poinformował portal Suspilne, zamieszczając zdjęcia i film z protestu.

Zebrani mieszkańcy trzymali plakaty z napisami m.in. "Okupanci precz z Ukrainy" i flagi ukraińskie. Skandowano "Nowotrojicke - to Ukraina!" oraz "Ukraina ponad wszystko!".

Ukraiński wywiad opublikował listę 667 Czeczenów, którzy dopuścili się brutalnych zbrodni wojennych na Ukrainie.

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy podał, że wojskowi z tej listy należą do 50. Pułku Artylerii Samobieżnej 42. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych. Wywiad podkreślił, że wszyscy będą ścigani za zbrodnie popełnione przeciwko ludności cywilnej Ukrainy i zostaną postawieni przed sądem.

Polskie miasta przekazały autobusy dla Lwowa.

Fot.: PAP/Wojtek Jargiło

Pogrzeb 45-letniego ochotnika Valerego Resinskiego odbył się w Kijowie. Mieszkaniec wsi Dmytrivka z regionu stołecznego został zabity podczas walk z wojskami rosyjskimi. Jego krewni nie mogli pochować zmarłego w
rodzinnej miejscowości z powodu trwającego konfliktu.

Fot.:  EPA/ATEF SAFADI

 

"Żaden kraj nie zrobił więcej w kwestii pomocy uchodźcom z Ukrainy niż Polska" - napisał w najnowszym numerze tygodnika "The Spectator" były brytyjski premier David Cameron, który w zeszłym tygodniu pojechał ciężarówką do Polski, zawożąc pomoc humanitarną dla Ukraińców.

 

Dobry jest stan niespełna dwuletniego Bohdana z Ukrainy, który przeszedł w czwartek pilną operację kardiochirurgiczną ratującą jego życie. Wykonali ją we Wrocławiu specjaliści z Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca Medinet im. Zbigniewa Religi.

Nasze stanowisko w sprawie przekazania S-400 Ukrainie jest niezmienne; temat nie istnieje, ponieważ to element naszego systemu obrony - oświadczył w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez turecką gazetę "Habertürk".

W 2017 roku Turcja zawarła z Rosją kontrakt na dostawy rosyjskich systemów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu S-400, opiewający na kwotę 2,5 mld dolarów.

Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zawierające dokumenty dotyczące sowieckich represji wobec ludności ukraińskiej zostało zniszczone w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy – poinformował szef Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy Anatolij Chromow.

"Wiemy też o uszkodzeniu co najmniej kilku budynków, w tym w Charkowie, ale według informacji na dzisiaj dokumenty ocalały. Ale nie wiemy, co się dzieje z niektórymi oddziałami rejonowych administracji państwowych na tymczasowo okupowanych terytoriach. Niestety nie ma wieści o stanie budynków i o losie archiwistów, którzy tam zostali" - zacytowała Chromowa agencja Interfax-Ukraina.

Mer Kijowa Witalij Kliczko złożył życzenia urodzinowe swojemu młodszemu bratu. Władimir Kliczko ma 46 urodziny. "W tym krytycznym dla Ukrainy czasie jesteśmy razem, w Kijowie, ramię w ramię" - napisał burmistrz stolicy Ukrainy.

"Czuję wsparcie i pomoc mojego brata każdego dnia i każdej minuty. Jak ostatnio powiedział, to najtrudniejsza walka w naszym życiu. Walka o nasze miasto i nasz kraj. I bez wątpienia wygramy! Bo dobro zawsze zwycięża nad złem!" - zadeklarował Witalij Kliczko.

"Dziękuję losowi i naszym rodzicom, że dali mi takiego brata! Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, Wołodia!" - zakończył.

Indie i Chiny są zgodne, że należy doprowadzić do jak najszybszego zawieszenia broni w Ukrainie - poinformował w piątek w Delhi po rozmowach z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi szef indyskiej dyplomacji Subrahmanyam Jaishankar, cytowany przez agencję Reutera.

Indie i Chiny należą do grona najbliższych sojuszników Rosji na arenie międzynarodowej.

Polina Kowaliewa, objęta brytyjskimi sankcjami 26-letnia pasierbica szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa, w centrum Londynu ma mieszkanie, które kupiła za 4,4 mln funtów w 2016 r. bez kredytu, będąc wówczas jeszcze studentką - piszą w piątek brytyjskie media.

Kowaliewa znajduje się na liście 65 osób i podmiotów objętych sankcjami przez brytyjski rząd w czwartek. Polegają one na zamrożeniu majątku na terenie Wielkiej Brytanii, zakazie dokonywanie z nimi jakichkolwiek transakcji przez osoby i firmy z Wielkiej Brytanii, a w przypadku osób fizycznych - także na zakazie wjazdu do tego kraju. Od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę sankcjami objętych zostało ponad 1000 osób i podmiotów.

W najbliższy weekend ZUS zorganizuje specjalną akcję "Weekend dla Ukrainy". W sobotę i niedzielę w około 300 miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus.

Specjalny punkt będzie utworzony także na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie wystartował w piątek przed południem z Brukseli.

Amerykański przywódca około godz. 14 wyląduje w Rzeszowie i rozpocznie dwudniową wizytę w Polsce.

 

Wspólnie ze Słowenią i Czechami przygotowaliśmy listę działań, które UE musi wykonać, jeśli naprawdę chce zakończyć wojnę - pisze w "Politico" premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaprezentował 10-punktowy plan ratowania Ukrainy.

Dyrektorka Misji Obserwacyjnej ONZ ds. Praw Człowieka w Ukrainie Matilda Bogner poinformowała w piątek, że istnieją dowody na istnienie masowych grobów w mieście Mariupol, położonym na południowym wschodzie Ukrainy, które jest oblegane przez rosyjskie wojska. W jednym z nich miało być ok. 200 ciał.

W ramach sankcji skonfiskowane zostały luksusowe jachty rosyjskich oligarchów o łącznej wartości ponad 2 miliardów dolarów - podał portal Nexta.

 

"Nasz parlament nadal działa" - informuje na Twitterze ukraińska deputowana Lesia Vasylenko.  

Setkom emerytów w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji udało się dostarczyć emerytury, artykuły spożywcze i inne towary pierwszej potrzeby - poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w Telegramie.

Szef donieckiej dyrekcji poczty ukraińskiej Wadym Szestopałow zaznaczył, że emerytury i towary dostarczyła Ukrposzta, która wznowiła w obwodzie działalność po raz pierwszy od początku wojny.

"W ciągu jednego miesiąca wojny 3,7 mln osób zostało zmuszonych do ucieczki z Ukrainy. To najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej" - poinformowało w piątek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Ukraińskie media powołując się na Sztab Generalny Armii podały, że podczas walk z Rosjanami zabity został generał porucznik Jakov Rezancew, dowódca 49. Armii Połączonych Armii Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.

Generał został zabity w pobliżu lotniska Czornobajiwka - podał z kolei ukraiński deputowany Jurij Mysjagin na Facebooku.

 

Rosja zwiększa liczebność floty wojennej na Morzu Azowskim - podaje agencja Ukrinform.

 

Rosjanie zaatakowali lotnisko w Charkowie - podaje portal "The Kiyv Independent" powołując się na gubernatora obwodu Oleha Syniegubowa. Na lotnisko miały zostać wystrzelone rakiety.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczył czworo lekarzy z Mikołajewa za odwagę i poświęcenie oraz niesienie pomocy w warunkach zbrojnej agresji - podał mer miasta Aleksandr Sienkiewicz.

 

Zdjęcia z rozminowywania Czernihowa z niewybuchów przez patrole saperskie zamieściła Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Dowództwo Operacyjne "Północ" Armii Ukrainy zamieściło na Facebooku nagranie z rozminowania drewnianego domu w Czernihowie.

 

Straty Ukrainy z powodu wojny w zeszłym tygodniu wzrosły o 3,5 miliarda dolarów - podała agencja Unian.

 

Sztab putinowskiej partii Jedna Rosja otworzyli rosyjscy okupanci w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy – poinformowała w piątek stacja Espreso TV, powołując się na radę miejską.

Według mieszkańców, którzy pozostali w Mariupolu, w sztabie są rozdawane partyjne gazetki, prowadzona jest agitacja na rzecz Rosji, a także są rozdawane karty operatora mobilnego Feniks, który od 2014 r. działa na okupowanych terenach obwodu donieckiego.

W porcie w Berdiańsku siły Ukrainy zniszczyły okręt "Saratow", a nie jak informowano wcześniej "Orsk" - podał Sztab Generalny.

Pierwszy raz od 30 lat Francja postawiła jednocześnie w stan gotowości bojowej swoje trzy nuklearne okręty podwodne - podał portal Suspilne News.

Do tej pory w stałej gotowości była jedna jednostka.

 

Portal Suspilne News zamieścił na Twitterze nagranie z pożaru bazy paliwowej w Kijowie.

 

W sieci pojawiło się wideo, na którym widać moment, gdy pocisk uderzył w tłum w centrum pomocy humanitarnej w Charkowie.

Czernihów na północy Ukrainy został okrążony przez wojska rosyjskie - powiedział gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus, cytowany w piątek przez agencję Reutera.

Znajdujące się na północy Ukrainy miasto liczyło przed wojną ponad 285 tys. mieszkańców. Czaus, przemawiający w ukraińskiej telewizji, poinformował o ostrzale miasta prowadzonym z ziemi oraz powietrza.

- Polska domaga się kolejnych sankcji na Rosję, już wkrótce będzie wypracowany ich kolejny pakiet. Państwa takie jak Niemcy, Austria czy Węgry są wstrzemięźliwe, żeby zerwać z handlem węglowodorami z Rosją - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki przed drugim dniem szczytu UE.

Czytaj więcej: Wojna w Ukrainie. Premier Morawiecki: Polska domaga się kolejnych sankcji na Rosję

 

Aktywiści Greenpeace namalowali na burcie tankowca, który przetransportował rosyjską ropę do Polski, hasło "peace not oil", czyli "pokój zamiast ropy".

Statek cumuje w Naftoporcie w Gdańsku.

Dwoje dzieci zginęło, a troje zostało rannych w wyniku ataków wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim w ciągu ostatniej doby - poinformował w piątek portal Ukraińska Prawda, powołując się na policję obwodu donieckiego.

Siły rosyjskie ostrzeliwały podczas ostatniej doby 8 miejscowości w obwodzie, w wyniku czego uszkodzonych zostało co najmniej 21 obiektów cywilnych, w tym budynki mieszkalne. Najbardziej ucierpiały Mariupol, Marjinka, Krasnohoriwka, Awdijiwka, Kramatorsk, Nowomychajływka, Dołyna i Pryszyb.

Portal "The Kyiv Intependent" powołując się na Radę Miejską Mariupola podał, że w ataku na Teatr Dramatyczny, w którego podziemiach ukrywało się około 1000 osób, zginęło około 300 mieszkańców miasta.

 

 

Sztab Generalny ukraińskiej armii poinformował o zniszczeniu kolumny Rosjan w obwodzie czernihowskim.

Prawie 16 tys. 100 żołnierzy, 115 samolotów, 125 śmigłowców i 53 samoloty bezzałogowe straciła Rosja od początku agresji na Ukrainę - poinformował w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Straty rosyjskie to także: 561 czołgów, 1625 transporterów opancerzonych, 291 systemów artyleryjskich, 90 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 49 systemów przeciwlotniczych, 1089 samochodów wojskowych, 5 okrętów, 75 cystern z paliwem.

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret o odznaczeniu 106 ukraińskich obrońców za "osobistą odwagę i bezinteresowne działania w obronie kraju".

Otrzymali oni Ordery Bohdana Chmielnickiego, medale "Za odwagę", order Daniela Halickiego i medale "Za służbę wojskową Ukrainie" oraz "Obrońca Ojczyzny". 18 bohaterów uhonorowanych zostało pośmiertnie.

Ministerstwo Infrastruktury chce przedłużyć uchodźcom z Ukrainy darmowe podróże koleją do końca marca  - poinformował w piątek na konferencji wiceszef resortu Andrzej Bittel.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca zaapelował z kolei do rodaków, by nie nadużywali darmowych przejazdów. Darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy zostały wprowadzone 26 lutego na cztery tygodnie.

"Polska jest krajem, który jest jednym z pierwszych państw na świecie, jakie bez wahania wyciągnęły pomocną dłoń ku Ukrainie" - napisał Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej. "W czasie kiedy "bratnie narody" wbiły nam nóż w plecy, Polska otworzyła nam swoje drzwi i serca" - napisał szef ukraińskiego parlamentu.

"Dziś Polska oddycha żółto-niebieskimi barwami" - dodał polityk. "Polska stała się rodowitą siostrą Ukrainy, a to absolutnie potwierdza liczna pomoc, jaką Polscy bracia i siostry udzielają naszym wojskowym i uchodźcom" - stwierdził.

"Na pewno razem wygramy" - zakończył dodając: "Chwała Ukrainie i wielkie dzięki Polsce!".

Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji przypomniało, że podpalenie suchej trawy w warunkach stanu wojennego uznaje się za przestępstwo, za które grozi kara od 10 do 15 lat więzienia lub dożywocie z konfiskatą mienia.

Agencja Unian poinformowała o 54 rosyjskich ostrzałach Charkowa z użyciem rakiet "Grad" i "Huragan" w nocy z czwartku na piątek.  

Gubernator obwodu chabarowskiego Michaił Diegtiariew zdementował informację o śmierci lidera Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego. "Władimir Wolfowicz żyje" - napisał Diegtiariew w swoim kanale Telegram - podała agencja RIA Nowosti.

Wcześniej senator Aleksander Pronuszkin ogłosił śmierć Żyrinowskiego na swoim kanale Telegram, a następnie usunął wiadomość.

Także przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin zdementował doniesienia o śmierci lidera LDPR, podkreślając, że stan Żyrinowskiego jest "naprawdę poważny". Życzył mu "powrotu do zdrowia".

 

Nie żyje Władimir Żyrinowski, wiceprzewodniczący Dumy Państwowej - donoszą media. Przewodniczący niżej izby rosyjskiego parlamentu - jak podaje Reuters - zaprzecza tym doniesieniom, podając jednocześnie, że Żyrinowski jest w ciężkim stanie, a lekarze walczą o jego życie.

Informację potwierdził jednak rosyjski senator Aleksander Pronuszkin - podał białoruski kanał Nexta na Twitterze.

Płonie baza paliwowa w Charkowie. Rosjanie ostrzelali obiekt w czwartek około godz. 20:00. W piątek o godzinie 6:00 pożar w magazynie trwał - podał Kanał5.

Maria Awdiejewa, analityk European Expert Sssociation, podała na Twitterze, że w wyniku rosyjskiego ostrzału centrum pomocy humanitarnej w Kijowie w czwartek zginęło 6 osób, a 15 innych zostało rannych.

"To kolejny cyniczny akt wojny" - napisała ekspertka. Rosjanie użyli rakiety Huragan.

Zamieściła także nagranie dokumentujące zniszczenia cywilnych obiektów.

- Propozycję, aby Polska była jednym z gwarantów ewentualnego porozumienia kończącego wojnę Rosja-Ukraina, trzeba przeanalizować - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9".

Jak zapewnił, "Polska jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność, jeśli chodzi o zaprowadzenie na Ukrainie pokoju".

Wojska ukraińskie odzyskują tereny na wschód od Kijowa i próbują wyprzeć Rosjan z osi na północny zachó od stolicy.

Na południu Ukrainy postępy rosyjskich sił zmierzających w stronę Odessy są niewielkie - oceniło w piątek rano brytyjskie ministerstwo obrony.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker prowadzi odprawę z wojewodami poświęconą pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

W wideokonferencji uczestniczą także komendanci Straży Pożarnej, Polskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej i szef Urzędu ds. Cudzoziemców.

 

Rosjanie ostrzelali poliklinikę w Charkowie. Są zabici i ranni - informuje Najwyższa Rada Ukrainy. "W wyniku ostrzału rakietowego rannych zostało siedem osób, z których cztery zmarły" - podano na Telegramie.

Kobiety bronią Ukrainy - napisało Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji STRATCOM przy Ministerstwie Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, publikując zdjęcia żołnierek w mundurach.

 

Rosja wystrzeliła we wtorek 22 marca w kosmos rakietę oznakowaną literą "Z", stosowaną przez rosyjską armię do oznaczania pojazdów w czasie inwazji na Ukrainę - podała amerykańska sieć ABC27 News.

 

Stany Zjednoczone szacują, że niektóre rosyjskie precyzyjnie naprowadzane pociski rakietowe używane w wojnie z Ukrainą są zawodne nawet w 60 proc. - poinformowało agencję Reutera trzech amerykańskich urzędników, powołując się na dane wywiadowcze.

W ocenie ekspertów wojskowych wskaźnik niepowodzeń strony rosyjskiej jest uzależniony od dnia oraz rodzaju wystrzelonego pocisku i czasami może sięgać blisko 60 proc. Z szacunków wywiadu miałoby wynikać np., że rosyjskie pociski manewrujące wystrzeliwane z powietrza charakteryzują się współczynnikiem awaryjności w przedziale od 20 do 60 proc.

135 dzieci poniosło śmierć, a 184 zostało rannych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę – poinformowała w piątek Prokuratura Generalna Ukrainy na Telegramie. Najwięcej dzieci zostało poszkodowanych w obwodzie kijowskim - 64, donieckim - 46 i charkowskim - 44.

Według danych prokuratury w wyniku bombardowań uszkodzonych zostało 566 instytucji oświatowych, z czego 73 uległy całkowitemu zniszczeniu.

Oprócz tego na skutek rosyjskich ostrzałów uszkodzono budynki ponad 40 innych instytucji dla dzieci, takich jak szpitale dziecięce, obiekty sportowe czy biblioteki.

 

Magistrat Mariupola zaapelował o pomoc. Coraz więcej mieszkańców nie ma dostępu do żywności. Ludzie zaczynają umierać z głodu - podały władze miejskie, informując, że próby tworzenia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji cywilów wielokrotnie nie udały się, a Rosjanie naruszali zawieszenie broni.

 

Koncern lotniczy Antonow zaproponował utworzenie międzynarodowego funduszu-zbiórki w celu budowy nowego egzemplarza największego samolotu transportowego świata An-225 "Mrija" - podał portal "The Kiyv Independent".

Koszt takiej operacji ma wynieść ponad 3 mld dolarów. Jedyny istniejący egzemplarz samolotu "Mrija" został zniszczony wskutek rosyjskiej inwazji.

 

"Kluczowe walki w nocy z czwartku na piątek trwały w obwodzie kijowskim" - oświadczył doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko. "Były ataki w okolicach Wasylkowa i Białej Cerkwi. Ostre walki toczyły się w okolicach Baryszówki i tradycyjnie Buczy, Hostomla i Irpienia" - oznajmił Denysenko na antenie telewizji Rada, oficjalnego kanału telewizyjnego ukraińskiego parlamentu.

Według niego wojska ukraińskie w obwodzie kijowskim bronią się, a także przechodzą do kontrofensywy. W nocy zniszczono 12 rosyjskich czołgów, kilka samolotów i ponad 10 sztuk sprzętu wojskowego. Zginęło co najmniej 300 żołnierzy rosyjskich.

"W przyszłym tygodniu będzie ogłoszony kompleksowy, strukturalny, całościowy program pomocy humanitarnej ONZ dla Polski i dla innych krajów przyjmujących uchodźców" - powiedział w piątek ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski.

"On się dziś domyka" - powiedział Szczerski w Programie Pierwszym Polskiego Radia. "Prowadzimy ostatnie rozmowy na ten temat".

"Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce będzie historyczna, stanowi ukoronowanie intensyfikacji polsko-amerykańskich relacji w ostatnich tygodniach" - powiedział w piątek wiceszef MSZ Marcin Przydacz w TVP1.

"Rozmowy z Bidenem będą koncentrować się na tematyce bezpieczeństwa" - dodał.

Dwa korytarze humanitarne między ukraińskimi miastami zostały uzgodnione na piątek - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na Facebooku.

Jednym korytarzem mają pojechać do Zaporoża własnymi samochodami osoby, które chcą opuścić Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy. Drugi korytarz ma prowadzić do Zaporoża z Melitopola, również na południowym wschodzie, do którego w piątek rano dotarła kolumna z transportem humanitarnym.

Na piątek zaplanowano też ewakuację mieszkańców Mariupola autobusami z Berdiańska

 

Siły Zbrojne Ukrainy straciły od początku rozpoczętej przez Rosję wojny co najmniej 74 czołgi, zdobywając przy tym co najmniej 117 czołgów rosyjskich - podał amerykański dwutygodnik "Forbes", powołując się na zajmującą się białym wywiadem grupę Oryx.

"Ukraina może obecnie posiadać więcej czołgów, niż przed wojną i to bez wyprodukowania ani jednego nowego pojazdu" - zauważył "Forbes" w opublikowanym w czwartek artykule.

Rosjanie zdobyli co najmniej 37 czołgów ukraińskich, przy tym - w wyniku zniszczenia lub zdobycia - tracąc około 274.

Do Polski wjechało od początku wojny w Ukrainie 2,237 mln osób uciekających przed rosyjską agresją - podała Straż Graniczna.

 

Prezydent Andrzej Duda spotka się w piątek z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem w Rzeszowie - podała Kancelaria Prezydenta RP.

Prezydenci mają rozmawiać z przedstawicielami pozarządowych organizacji wspierających uchodźców z Ukrainy.

Czytaj więcej: Wojna w Ukrainie. Dwudniowa wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce

Prezydent USA Joe Biden podczas swojej wizyty w Warszawie pojedzie na Stadion Narodowy, żeby zobaczyć, jak udzielana jest pomoc osobom, które uciekają z Ukrainy przed rosyjską napaścią. Będą mu towarzyszyć premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartek wieczorem, że ukraińskie wojska zniszczyły w porcie w Berdiańsku rosyjski okręt desantowy "Saratow".

Wcześniej podawano, że zneutralizowaną jednostką jest desantowiec "Orsk".

Do Melitopola w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy dojechał w piątek rano konwój humanitarny – poinformował mer miasta Iwan Fedorow na Facebooku.

Mer powiedział, że konwój przybył do granic miasta już w czwartek wieczorem, ale wówczas nie został przepuszczony przez żołnierzy rosyjskich.

Dodał, że w drodze powrotnej konwój może zabrać z miasta 350 osób.

 

Generał policji Wiaczesław Abroskin zaoferował, że zostanie zakładnikiem Rosjan w zamian za ewakuację dzieci z Mariupola.

Śmierć "Putina". "Procedury medycznej" nie przeżył w zoo w Minnesocie 12-letni tygrys amurski, którego nazwano Putin.

 

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało wideo z wizyty rosyjskiego generała na froncie twierdząc, że miało to miejsce 30 km od Kijowa. Niezależni dziennikarze ustalili jednak, że dowódcę nagrano w pobliżu średniej szkoły w miejscowości odległej od stolicy Ukrainy o 50 km

 

Bezzałogowe drony Bayraktar TB2, mogące przenosić uzbrojenie, wejdą do wyposażenia polskiego wojska już jesienią tego roku - poinformował w piątek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Polska kupiła turecki system w ubiegłym roku.

"Byliśmy obśmiewani przez wielu polityków, ja też doznałem wielu przykrych sytuacji na posiedzeniach sejmowej komisji obrony narodowej, gdzie szydzono, (...) a dziś chyba już nie ma w świecie polityki osoby, która nie upominałaby się o Bayraktar TB2, który wejdzie na wyposażenie polskiego wojska już jesienią tego roku" - poinformował minister. Drony wykorzystywane przez ukraińską armię wykazały się skutecznością w walce z siłami pancernymi Rosji.

Wojska rosyjskie zmniejszyły w ciągu ostatniej doby liczbę ataków lotniczych na Ukrainie - poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy. "Nasiliła się działalność zwiadowcza przy użyciu samolotów bezzałogowych" - podano.

"Jeden operacyjno-taktyczny samolot bezzałogowy strącono rakietami przeciwlotniczymi. Oprócz tego wojska przeciwlotnicze sił powietrznych zniszczyły myśliwiec bombardujący Su-34 w obwodzie charkowskim oraz cztery rakiety manewrujące" - głosi komunikat. Wcześniej Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podało, że ukraińskie siły powietrzne i obrona przeciwlotnicza skutecznie chronią przestrzeń powietrzną Ukrainy, Rosja nie zdołała osiągnąć całkowitej przewagi w powietrzu.

 

Wojskom rosyjskim udało się częściowo osiągnąć powodzenie w tworzeniu w donieckim rejonie operacyjnym tymczasowego korytarza lądowego między obwodem rostowskim Rosji a okupowanym Krymem - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie nie przejęli - według sztabu - kontroli nad lewobrzeżną częścią Ukrainy, nie zdołali otoczyć miast ani opanować obwodów donieckiego i ługańskiego w ich granicach administracyjnych.

Na kierunku poleskim wojska rosyjskie próbowały odzyskać pozycje w okolicach Kijowa i Makarowa, gdzie trwały walki. Kontynuowane były "bez powodzenia" próby zablokowania Czernihowa na północy kraju. "Przeciwnik blokuje miasta Sumy i Charków. Uderza w obiekty cywilnej infrastruktury. Usiłuje też wznowić działania ofensywne w okolicy Iziumu, ale bez powodzenia" - podał sztab.

Według danych sztabu w ciągu ostatniej doby żołnierze ukraińscy zniszczyli 12 rosyjskich czołgów, blisko 20 sztuk sprzętu wojskowego i 9 systemów artyleryjskich. Zginęło ponad 200 żołnierzy rosyjskich.

 

"Cieszyłbym się z długoterminowej lub stałej obecności wojsk USA i NATO w Polsce" - powiedział senator Jim Risch, najwyższy rangą Republikanin w komisji spraw zagranicznych Senatu, komentując wizytę prezydenta Joe Bidena w Polsce. Jak dodał, Biden powinien przemyśleć też sprawę wysłania polskich MiG-ów na Ukrainę.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała do Rosji o zwolnienie 14 uprowadzonych przedstawicieli ukraińskich władz lokalnych – poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na nagranie opublikowane przez wiceszefową rządu. Są to m.in. starosta wsi Hremjacz w obwodzie charkowskim, starosta hromady starozburjiwskiej w obwodzie chersońskim, mer miasta Dniprorudne i wicemer Enerhodaru w obwodzie zaporoskim.

"Przesłałam do Federacji Rosyjskiej apel o zwolnienie uprowadzonych przedstawicieli miejscowych organów samorządowych. Ukraina podkreśla, że branie do niewoli osób cywilnych jest naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego, domagamy się ich natychmiastowego zwolnienia" - mówiła Wereszczuk.

"Unia Europejska powinna jak najszybciej zrezygnować z importu surowców energetycznych z Rosji. 2030 rok to zdecydowanie za późno" - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W czwartek zakończyło się dwudniowe posiedzenie Międzynarodowej Agencji Energetycznej w Paryżu, w którym brała udział szefowa polskiego resortu klimatu i środowiska.

Ukraina dokonała zmian na liście pomocy wojskowej, jaką chciałaby otrzymać od Stanów Zjednoczonych, dodając więcej rakiet przeciwlotniczych i przeciwpancernych - podała telewizja CNN.

Z raportu wynika, że kraj potrzebuje dziennie 500 sztuk pocisków przeciwpancernych Javelin i przeciwlotniczych Stinger.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował kolejne miasta tytułem "bohaterskich". Są to  Bucza, Irpień, Nikołajew i Achtyrka.

 

Rosji w wojnie z Ukrainą kończy się precyzyjna amunicja i jest prawdopodobne, że będzie polegać na tak zwanych "głupich bombach" i artylerii, powiedział w czwartek wysoki rangą urzędnik Pentagonu - informuje Reuters.

Przywódcy na szczycie UE w konkluzjach przyjętych po pierwszym dniu rozmów wyrazili gotowość do szybkiego nałożenia kolejnych sankcji na Rosję i Białoruś. "Należy powstrzymać wszelkie próby obejścia sankcji lub pomocy Rosji w inny sposób" - stwierdzili.

W Brukseli w nocy z czwartku na piątek zakończył się pierwszy dzień szczytu UE. Przywódcy przyjęli konkluzje dotyczące rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę. Podkreślili w nich, że inwazja rażąco narusza prawo międzynarodowe i powoduje masowe ofiary śmiertelne.

Japonia zamrozi aktywa kolejnych 25 Rosjan i zabroni eksportu do 81 rosyjskich firm w odpowiedzi na wojnę Rosji z Ukrainą - poinformowało w piątek ministerstwo spraw zagranicznych.

Australia nałożyła w piątek sankcje na Alaksandra Łukaszenkę i członków jego rodziny oraz 22 Rosjan - "operatorów propagandy i dezinformacji" - poinformowała minister spraw zagranicznych Marise Payne

Chodzi o takie organizacje jak Russia Today, Strategic Culture Foundation, InfoRos i NewsFront, poinformowała w oświadczeniu polityk. Sankcje wobec Alaksandra Łukaszenki to wynik tego, że Białoruś zapewnia strategiczne wsparcie Rosji i jej siłom zbrojnym "w ich ataku na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy", wyjaśniła Payne

Na terenie Polski nie ma obecnie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi - przekazała w piątek nad ranem Państwowa Agencja Atomistyki. Dodała, że nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej.

Dowództwo Powietrzne "Wschód" Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało, że w czwartek "około 22:38 Rosja wykonała 2 ataki rakietowe na jedną z jednostek wojskowych na obrzeżach Dniepru. W rezultacie budynki jednostki zostały znacznie zniszczone".

W wyniku trafienia rakiet doszło do dwóch pożarów, pisze "Ukraińska Prawda". Państwowe Pogotowie Ratunkowe w obwodzie dniepropietrowskim przekazało, że ustalane są informacje o zabitych i rannych.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie