Ukraina. ONZ: są dowody na istnienie masowych grobów w Mariupolu. W jednym z nich było 200 ciał

Świat
Ukraina. ONZ: są dowody na istnienie masowych grobów w Mariupolu. W jednym z nich było 200 ciał
AA/ABACA/Abaca/East News
Rosyjski separatysta w Mariupolu

Dyrektorka Misji Obserwacyjnej ONZ ds. Praw Człowieka w Ukrainie Matilda Bogner poinformowała w piątek, że istnieją dowody na istnienie masowych grobów w położonym na południowym wschodzie Ukrainy mieście Mariupol, które jest oblegane przez rosyjskie wojska. W jednym z nich miało być ok. 200 ciał.

"Mamy coraz więcej informacji, że tam są groby masowe" - powiedziała i zauważyła, że część dowodów pochodzi ze zdjęć satelitarnych.

 

ZOBACZ: Ukraina. W Mariupolu okupanci otworzyli sztab putinowskiej partii Jedna Rosja

 

Bogner dodała, że od początku inwazji na Ukrainie zginęło co najmniej 1035 cywilów oraz że jej zespół bada zmasowane ataki obu stron konfliktu. 

3,7 mln osób uciekło z Ukrainy

3,7 mln osób uciekło z Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj - poinformowało w piątek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

 

"W ciągu jednego miesiąca wojny 3,7 mln osób zostało zmuszonych do ucieczki z Ukrainy. To najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej" - przekazała w piątek na Twitterze oenzetowska instytucja.

 

"Ponadto 6,5 mln osób to tzw. uchodźcy wewnętrzni, przesiedleni w granicach Ukrainy" - dodano.

 

Większość uchodźców to kobiety i dzieci - zwróciło uwagę biuro UNHCR.

 

"Pomoc humanitarna musi brać pod uwagę także wyjątkowe potrzeby kobiet i dziewczynek oraz priorytetowo traktować ich ochronę przed wykorzystywaniem seksualnym, a także nadużyciami" - podkreśliła agenda.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie