Wojna w Ukrainie. Rząd Holandii chce utworzenia specjalnych osad dla uchodźców

Świat
Wojna w Ukrainie. Rząd Holandii chce utworzenia specjalnych osad dla uchodźców
PAP/Darek Delmanowicz
Uchodźcy z Ukrainy w Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu

Holenderski rząd chce utworzenia specjalnych osad dla uchodźców z Ukrainy - wskazała w piątek gazeta "NRC". Idea jest obecnie konsultowana z z policją, Czerwonym Krzyżem i Radą ds. Uchodźców, która jednak podchodzi do tematu sceptycznie.

Holenderski dziennik "NRC" poinformował w piątek, że w związku z gwałtownym napływem uchodźców z Ukrainy do Niderlandów, rząd chce stworzyć specjalne osady dla osób uciekających przed wojną. 

Holandia spodziewa się znacznego napływu Ukraińców

Według gazety Holandia przygotowuje się na poważny kryzys uchodźczy, w wyniku którego nawet setki tysięcy Ukraińców pojawią się w tym kraju. Stąd pomysł wybudowania dla nich dużych osad. Z informacji "NRC" wynika, że idea jest już konsultowana z policją, Radą ds. Uchodźców i Czerwonym Krzyżem.

 

Sekretarz stanu ds. migracji Eric van den Burg napisał w zeszłym tygodniu do izby niższej parlamentu (Tweede kamer), że Holandia bierze pod uwagę sytuację, w której liczba uchodźców z Ukrainy "znacznie wzrośnie".

Separacja uchodźców. "Nie byliby pełnoprawnymi członkami społeczeństwa"

Jak poinformował portal RTL Nieuws do pomysłu rządu sceptycznie nastawiona jest Rada ds. Uchodźców. W jej ocenie odseparowani w osadach Ukraińcy nie byliby pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.

mst/grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie