Wojna w Ukrainie. Dwudniowa wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce

Polska
Wojna w Ukrainie. Dwudniowa wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Prezydent USA wizytę w Polsce zacznie od Rzeszowa.

Prezydent Joe Biden rozpocznie dwudniową wizytę w Polsce od Rzeszowa, gdzie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a następnie odwiedzi amerykańskich żołnierzy i uchodźców z Ukrainy. Następnie lider Stanów Zjednoczonych uda się do Warszawy, gdzie w sobotę przewidziane są rozmowy przywódców w Pałacu Prezydenckim.

Z harmonogramu wizyty opublikowanej przez Biały Dom wynika, że nastąpiła zmiana wcześniejszych planów. Prezydent USA wizytę w Polsce zacznie od Rzeszowa. O 14:15 na lotnisku Rzeszów-Jasionka powita go prezydent Andrzej Duda. Następnie Joe Biden spotka się z amerykańskimi żołnierzami. Weźmie też udział w odprawie na temat działań humanitarnych w związku z kryzysem wywołanym wojną w Ukrainie - podała Interia.

 

Prezydent USA wyleci następnie z Rzeszowa około godz. 18 i uda się do Warszawy - podała Interia.

Wizyta Bidena u amerykańskich żołnierzy i uchodźców

W piątek prezydent USA Joe Biden rozpoczyna swoją dwudniową wizytę w Polsce. Według Białego Domu, w Rzeszowie prezydent USA spotka się ze stacjonującymi na Podkarpaciu żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej, przysłanymi w ostatnich tygodniach w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

 

Kancelaria Prezydenta RP podała, że w piątek w Rzeszowie z Bidenem spotka się prezydent Andrzej Duda. Obaj prezydenci wezmą udział w rozmowach z przedstawicielami pozarządowych organizacji zaangażowanych we wspieranie uchodźców z Ukrainy na temat napływu uchodźców do Polski i kryzysu humanitarnego na Ukrainie.

 

ZOBACZ: Piotr Müller w "Graffiti": Joe Biden zobaczy, jak pomagamy uchodźcom

 

Doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake zapowiedział, że podczas wizyty w Europie, w tym w Polsce, Biden będzie dyskutował z sojusznikami na temat długoterminowych zmian w rozmieszczeniu wojsk na wschodniej flance NATO. Jak dodał, choć amerykańscy dowódcy uważają, że w chwili obecnej na miejscu jest wystarczająca liczba wojsk USA, wciąż potrzeba decyzji w sprawie dyslokacji wojsk w dłuższej perspektywie.

Przemówienie prezydenta USA na Zamku Królewskim

W sobotę Andrzej Duda spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Biden ma także wygłosić przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

 

Sullivan, uzasadniając wizytę prezydenta Bidena w Polsce, podkreślał, że "Polska przyjęła na siebie największe brzemię poza Ukrainą, jeśli chodzi o humanitarne skutki inwazji i napływ uchodźców. - Polska to miejsce, gdzie napłynęła znacząca liczba naszych sił, by móc obronić i wzmocnić wschodnią flankę, Polska musi się mierzyć nie tylko z konfliktem na Ukrainie, ale też obecnością wojsk Rosji na Białorusi, co fundamentalnie zmieniło sytuację bezpieczeństwa - podkreślił.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Prezydent USA Joe Biden: odpowiemy, jeśli Rosja użyje broni masowego rażenia

 

Prezydent USA Joe Biden podczas swojej wizyty w Warszawie pojedzie także na Stadion Narodowy, żeby zobaczyć, jak udzielana jest pomoc osobom, które uciekają z Ukrainy przed rosyjską napaścią. Będzie mu towarzyszył premier Morawiecki i prezydent Warszawy – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

 

W piątek nie są wykluczone dodatkowe punkty wizyty, m.in. spotkanie z wolontariuszami i organizacjami pozarządowymi.

 

Polska jest drugim przystankiem podczas europejskiej wizyty Bidena. W środę prezydent USA przyleciał do Brukseli, gdzie w czwartek uczestniczył nadzwyczajnym szczycie NATO, szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej.

Duda: bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

Mówiąc o wizycie prezydenta Bidena w Polsce, Andrzej Duda zwracał uwagę, że oznacza ona "merytoryczne, a zarazem symboliczne dopięcie całego szeregu amerykańskich wizyt, które miały ostatnio miejsce w naszym kraju". Przypomniał, że w Polsce byli także ostatnio wiceprezydent USA Kamala Harris, sekretarz obrony USA Lloyd Austin oraz szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.

 

Podkreślił, że wśród tematów poruszanych podczas wizyty Bidena będzie kwestia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO i Polski. - Prezydent Biden chce na własne oczy zobaczyć ten stan zarówno jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, obecności amerykańskiej w Polsce, jak również tego kryzysu uchodźczego, wobec którego Polska w tej chwili stanęła - powiedział prezydent Duda. Podkreślił że już ponad dwa miliony uchodźców przybyło do Polski.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda po szczycie NATO: zawieszenie broni to za mało

 

- Będziemy na ten temat rozmawiali, będziemy rozmawiali na temat bezpieczeństwa Polski, będziemy rozmawiali właśnie na temat Sojuszu, który działa wspólnie, który prezentuje tutaj absolutnie jednoznacznie jednolite stanowiska, jeśli chodzi o kwestie napaści rosyjskiej na Ukrainę. To są te zagadnienia najważniejsze, które będziemy poruszali i które będą tutaj w zainteresowaniu naszej polityki przez najbliższe dwa dni - powiedział prezydent.

 

Andrzej Duda podkreślił, że wizyta Bidena w Polsce pokazuje "jakie jest dzisiaj znaczenie Polski, zarówno w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i państwa, które stanowi największy organizm państwowy na wschodniej flance NATO". - Działamy razem, jesteśmy w stałej konsultacji, nie tylko ze Stanami Zjednoczonymi i z naszymi sojusznikami z zachodu Europy, ale także w ramach Europy Środkowej - zaznaczył prezydent.

 

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie