Wojna w Ukrainie. Komisja ds. Dialogu odrzuca wypowiedzi patriarchy Cyryla ws. wojny w Ukrainie

Świat
Wojna w Ukrainie. Komisja ds. Dialogu odrzuca wypowiedzi patriarchy Cyryla ws. wojny w Ukrainie
Wikipedia/ Serge Serebro
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl 6 marca w świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie odniósł się do wojny na Ukrainie oświadczając, że jest to "walka, która ma znaczenie nie fizyczne, ale metafizyczne"

Stanowczo odrzucamy wypowiedzi patriarchy moskiewskiego w sprawie wojny na Ukrainie – oświadczyła Komisja ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną. Zaznaczyła, że nic nie usprawiedliwia wojennej agresji, której ofiarą padło społeczeństwo i suwerenne państwo.

Cyryl o wojnie. "Przyczyna konfrontacji leży w relacjach między Zachodem a Rosją" 

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl 6 marca w świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie odniósł się do wojny na Ukrainie oświadczając, że jest to "walka, która ma znaczenie nie fizyczne, ale metafizyczne". Wyraził ubolewanie, że niektórzy wierni wybierają w tej wojnie drogę najmniejszego oporu i pokornie idą tą drogą, "którą ukazują im możni tego świata". Stwierdził, że "władza światowa" przygotowała test na lojalność, którym jest "parada gejowska".

 

W odpowiedzi na apel Światowej Rady Kościołów, która wezwała go, by przyczynił się do położenia kresu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Cyryl zaznaczył, że przyczyna konfrontacji leży w relacjach między Zachodem a Rosją.

 

ZOBACZ: Ołena Zełenska: Jak każda kobieta w Ukrainie obawiam się o swojego męża

 

Komisja ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną w czasie posiedzenia, które odbyło się w Warszawie podkreśliła, że stanowczo odrzuca wypowiedź patriarchy moskiewskiego w sprawie wojny na Ukrainie.

 

Zaznaczyła, że "nic nie usprawiedliwia wojennej agresji, której ofiarą padło społeczeństwo i suwerenne państwo".

 

W czasie spotkania rozmawiano także o posługach religijnych wobec ukraińskich uchodźców różnych wyznań oraz o zaangażowaniu innych Kościołów w prace synodu o synodalności.

 

Komisja podziękowała również Polakom za zaangażowanie na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy i zaapelowała o dalsze działania w tym zakresie.

Posiedzenie Komisji ds. Dialogu między KEP i PRE

W czasie posiedzenia omówiono m.in. dokument "Pro memoria" dotyczący posług religijnych udzielanych wiernym z Kościołów i Wspólnot kościelnych niemających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, w którym przypomniano podstawowe zasady postępowania duszpasterzy katolickich w odniesieniu do ochrzczonych niekatolików, którzy proszą o udzielenie sakramentów świętych, sakramentaliów lub odprawienie pogrzebu.

 

Podęto również temat tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i omówiono przygotowania do 11. Zgromadzenia Ogólnego Światowej Rady Kościołów, które odbędzie się w Karlsruhe w dniach od 31 sierpnia do 8 września 2022 r.

 

ZOBACZ: Ekspert: z Ukrainy może uciec 10 mln ludzi. To największy kryzys humanitarny od II wojny światowej

 

Obradom przewodniczył bp Jacek Jezierski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną. Ze strony Polskiej Rady Ekumenicznej w zebraniu uczestniczyli: abp Abel z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i ks. Grzegorz Giemza. Ze strony Kościoła rzymskokatolickiego w zebraniu wzięli udział: bp Andrzej Czaja, bp Andrzej Siemieniewski i ks. Sławomir Pawłowski SAC.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie