Premier Mateusz Morawiecki w programie "Gość Wydarzeń". "Upominam naszych przyjaciół z Zachodu"

Polska
Premier Mateusz Morawiecki w programie "Gość Wydarzeń". "Upominam naszych przyjaciół z Zachodu"
PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki w "Gościu Wydarzeń"

- Zaproponowaliśmy ustawę, która powinna trafić już na najbliższe posiedzenie Sejmu. Chcemy, by osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa np. 40 zł dziennie za daną osobę - mówił premier Mateusz Morawiecki w programie "Gość Wydarzeń". Pieniądze miałyby być przeznaczone na pokrycie kosztów wyżywienia lub ogrzewania.

- Rozmawiałem dzisiaj z panem ambasadorem Cichockim, który trwa na posterunku w Kijowie. Mówił o tym, że trudno spotkać mężczyznę, który nie byłby uzbrojony. Jest ogromna mobilizacja narodu ukraińskiego. Chcą bronić wolności i suwerenności - mówił premier Mateusz Morawiecki w programie "Gość Wydarzeń".

 

Szef rządu w rozmowie z Piotrem Witwickim na antenie Polsat News oceniał, że "pozostaje w stałym kontakcie z liderami zachodniej Europy".

 

Zapowiedział, że w nadchodzącym tygodniu uda się do Londynu na rozmowy z premierem Borisem Johnsonem oraz do Paryża na rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem

 

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że zastosowane sankcje "są dotkliwe". Oświadczył, że trzeba rozmontować "złotą klatkę, w której zamknęli się Putin i jego oligarchowie". - Te dzisiaj, kiedy patrzymy co się dzieje z walutą rosyjską, giełdą rosyjską, finansami rosyjskimi, budżetem - one uderzyły bardzo celnie. Moim zadaniem jest to, żeby te sankcje podtrzymać. Wprost powiedziałem kanclerzowi Olafowi Scholzowi, że sankcje muszą być wzmocnione - zapewnił premier.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mateusz Morawiecki wzywa do wdrożenia "miażdżącego pakietu sankcji"

 

Szef rządu ocenił, że niewyłączenie Sbierbank czy Gazprom Bank z sytemu SWIFT "byłoby kpiną". - Upominam naszych przyjaciół z Zachodu, by sami sobie nie zaprzeczali, nie mogą skryć się za parawanem egoizmu - dodawał premier Morawiecki.

Ukraińcy walczą za naszą suwerenność

- Ukraińcy walczą także za ich wolność, za naszą suwerenność, za naszą niepodległość, na tych szańcach, na tych barykadach - mówił premier Mateusz Morawiecki.

 

- Realny zwrot się dokonał, ale należy go utrzymywać i trzeba cementować jedność. Ta jedność jest wartością. To, czego Putin naprawdę się nie spodziewał, to zacementowanie jedności Zachodu, zbudowania jedności Zachodu, niebywałej właściwie od II wojny światowej - dodawał szef rządu.

 

Premier stwierdził też, że gazociągiem Nord Stream 2 i Nord Stream 1 będzie płynął nie tylko gaz. - Będzie nim płynęła również krew niewinnych osób, które giną na Ukrainie - dodawał premier Mateusz Morawiecki.

 

WIDEO: Premier Mateusz Morawiecki w programie "Gość Wydarzeń"

Nowa ustawa. Pieniądze za pomoc uchodźcom z Ukrainy

Premier stwierdził, że jako Polacy "otwieramy nasze drzwi i serca" dla osób uchodźców wojennych z Ukrainy. - Dziękuję wszystkim za pomoc, którą niosą - dodawał.

 

- Zaproponowaliśmy ustawę, która powinna trafić już na najbliższe posiedzenie Sejmu. Chcemy, by osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa np. 40 zł dziennie za daną osobę - zapowiedział premier Morawiecki.

 

Dodał, że te pieniądze mogłyby być przeznaczone na pokrycie kosztów wyżywienia czy ogrzewania.

 

- Oczywiście uregulujemy też pomoc w sytuacjach bardziej dramatycznych, jak ktoś potrzebuje chociażby leczenia w szpitalu. Zajmiemy się też kwestią regulacji edukacji w szkołach, by ukraińskie dzieci mogły się uczyć razem z polskimi dziećmi - mówił szef rządu. Jak dodał, "za to wszystko dodatkowo też będzie płaciła Unia Europejska".

 

Zapytany przez Piotra Witwickiego, czy powstaną ośrodki dla Ukraińców, premier odparł, że "już dzisiaj są ośrodki, do których trafiają ludzie, którzy nie mają gdzie się udać po przybyciu do Polski".

 

- Uchodźców może być jeszcze więcej, dlatego rozmawiamy z naszymi partnerami z innych państw, bo oni chcą nam w tym pomóc - powiedział premier.

Czas na "tarczę antyputinowską"

- Teraz jest wojna na Ukrainie, gigantyczne zagrożenie ze strony Putina dla Ukrainy, ale w związku z tym dodatkowe zagrożenia dla Europy rozchodzą się i po Polsce, i po Niemczech, i po innych krajach. Dlatego czas na 'Tarczę antyputinowską'. (...) Taką tarczę antyputinowską przygotowujemy - powiedział szef rządu na antenie Polsat News.

 

Premier wyjaśnił, że będzie ona dotyczyła tych wszystkich elementów życia gospodarczego, które cierpią na skutek wojny, czyli wzrost gospodarczy, waluta, inflacja, stopy procentowe.

 

Morawiecki przypomniał, że wcześniej, podczas kryzysu związanego z pandemią rząd ratował miejsca pracy poprzez Tarczę antykryzysową, a w czasie wzrostu inflacji wdrożona została Tarcza antyinflacyjna

Konsultacje międzyrządowe

W czwartek w Warszawie odbyły się polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe. Premier Morawiecki przekazał, że jednym z głównych tematów rozmów była sytuacja na Ukrainie i bezpośrednie zagrożenia z nią związane.

 

- Wzywam naszych partnerów europejskich z Komisji Europejskiej do wdrożenia odważnego, miażdżącego pakietu sankcji, który będzie naprawdę bolesny i dotkliwy dla gospodarki rosyjskiej - zaapelował polski premier. - Jesteśmy zdania, razem z panem premierem (Nicolae Ciucą - red.), że muszą to być powszechne sankcje, które cały system bankowy w Rosji odczuje bardzo dotkliwie, bo tylko to może doprowadzić do głębokiej zmiany w polityce rosyjskiej - dodał.

 

W drugiej części programu Marcin Fijołek porozmawia z o. Jarosławem Krawcem, dominikaninem z Kijowa.

 

Więcej odcinków programu "Gościa Wydarzeń" oglądaj pod tym linkiem.

bas / Polsat News / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie