Wojna w Ukrainie. Mateusz Morawiecki wzywa do wdrożenia "miażdżącego pakietu sankcji"

Polska
Wojna w Ukrainie. Mateusz Morawiecki wzywa do wdrożenia "miażdżącego pakietu sankcji"
PAP/Radek Pietruszka
Mateusz Morawiecki

- Wzywam naszych partnerów z Komisji Europejskiej do wdrożenia odważnego, miażdżącego pakietu sankcji, który będzie naprawdę bolesny i dotkliwy dla gospodarki rosyjskiej. To muszą być powszechne sankcje - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował też o szybką zgodę na embargo na rosyjski węgiel.

Po zakończeniu polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych, premier oświadczył, że warunki bezpieczeństwa Polski i Rumunii są bezpośrednio zależne od tego, jakie nastawienie ma Rosja - czy jest to kraj agresywny, który dokonuje inwazji na swojego sąsiada, czy jest to kraj, z którym można współistnieć pokojowo.

 

Premier Morawiecki przekazał, że jednym z głównych tematów konsultacji międzyrządowych była sytuacja na Ukrainie i bezpośrednie zagrożenia z nią związane.

 

- Wzywam naszych partnerów europejskich z Komisji Europejskiej do wdrożenia odważnego, miażdżącego pakietu sankcji, który będzie naprawdę bolesny i dotkliwy dla gospodarki rosyjskiej - zaapelował premier. - Jesteśmy zdania, razem z panem premierem, że muszą to być powszechne sankcje, które cały system bankowy w Rosji odczuje bardzo dotkliwie, bo tylko to może doprowadzić do głębokiej zmiany w polityce rosyjskiej - dodał szef polskiego rządu.

Polska i Rumunia zwiększają współpracę

Podczas konferencji podpisano: umowę między polskim a rumuńskim rządem dot. współpracy w obszarze przemysłów obronnych oraz plan działań ministerstw spraw zagranicznych na lata 2022-2026.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Na Morzu Czarnym tonie fiński statek towarowy Helt. Wcześniej przejęli go Rosjanie

 

Ponadto przyjęto memorandum o porozumieniu między MSZ Polski a MSZ Rumunii o współpracy dyplomatycznej i akademickiej oraz porozumienie o wzmocnieniu współpracy w obszarze rezerw strategicznych i środków planowanych do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych.

Premier apeluje o blokadę rosyjskiego węgla

Premier podkreślał na konferencji prasowej, że cechą polityki rosyjskiej jest agresja. - W tym kontekście rozmawialiśmy dużo o połączeniach gazowych, które biegną przez Rumunię, o depozytach gazowych na Morzu Czarnym. Budujemy strategię razem z Rumunią na kolejne lata, ale nawet już na kolejne miesiące poprzez dyskusje o interkonektorach, o możliwych kierunkach dostaw. Pan premier poinformował mnie o możliwym zwiększeniu przepustowości na gazociągach prowadzących do Azerbejdżanu. Te wszystkie kwestie są analizowane - powiedział szef polskiego rządu.

 

Poinformował też, że rozmawiał z rumuńskim premierem o projekcie Baltic Pipe, który ma być zakończony i o uniezależnieniu się od Rosji, która - jak podkreślał - "bierze dolary z Europy Zachodniej i niestety zamienia je na machinę wojenną".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mariupol jest otoczony przez rosyjskie wojska

 

- I to jest coś, czemu musimy przeciwdziałać. Dlatego raz jeszcze apeluję do Komisji Europejskiej o szybką zgodę na embargo na rosyjski węgiel. Chcemy zamawiać węgiel z Australii, rozmawiałem o tym wczoraj z premierem Australii, z innych kierunków świata po to, by jak najmniejsze możliwości finansowania machiny wojennej pozostawić po stronie rosyjskiej - oświadczył premier Morawiecki.

 

- Rosja kroczy tą drogą przemocy i tylko od niej zależy, czy z tej drogi przemocy zejdzie. Chcielibyśmy tego, życzylibyśmy sobie tego, ale to jest tylko jej decyzja - stwierdził szef polskiego rządu.

jk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie