Wojna w Ukrainie. Media: Rosja wcześniej uprzedziła Chiny o swoim planie napaści na Ukrainę

Świat
Wojna w Ukrainie. Media: Rosja wcześniej uprzedziła Chiny o swoim planie napaści na Ukrainę
Rex Features/East News
Władimir Putin podczas spotkania z prezydentem Chin w Pekinie 4 lutego 2022 r.

Przedstawiciele Rosji 4 lutego powiadomili chińskich urzędników o planie przeprowadzenia operacji zbrojnej na Ukrainie, a Chińczycy poprosili o wstrzymanie się z tym do końca olimpiady – podał w czwartek dziennik "South China Morning Post", powołując się na anonimowe źródła w USA.

Hongkońska gazeta przedstawia te źródła jako osoby zbliżone do Białego Domu, które przytaczają ustalenia amerykańskiego wywiadu. Chińskie władze im zaprzeczają.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Minister obrony: atakujcie wroga na tyłach, pozbawcie go wsparcia logistycznego

 

Rosjanie mieli powiadomić Chińczyków o planach operacji wojskowej na Ukrainie 4 lutego w czasie wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Pekinie. Nie jest jasne, czy informacja została przekazana w bezpośredniej rozmowie Putina z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, czy też innymi kanałami.

Przywódca Chin nie został "rozegrany" przez Putina

Z artykułu "SCMP" nie wynika, czy Moskwa informowała Pekin o planach inwazji na pełną skalę. Według jednego ze źródeł ówczesne wyobrażenie Chińczyków na temat przebiegu wydarzeń na Ukrainie bardzo różniło się od tego, co rzeczywiście zaszło, ale jego zdaniem nie można powiedzieć, że Xi został "okłamany" lub "rozegrany" przez Putina.

 

Źródła przekazały, że chińscy urzędnicy nie wyrazili ani poparcia, ani sprzeciwu wobec planów militarnych Moskwy, ale poprosili o wstrzymanie się z nimi w czasie zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Igrzyska zakończyły się 20 lutego, a dzień później Putin ogłosił decyzję o uznaniu samozwańczych republik w Donbasie i wysłaniu tam rosyjskich wojsk.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Kijów poprosił Chiny o pomoc. Pekin gotów podjąć wysiłki

 

O ustaleniach zachodniego wywiadu informował również dziennik "New York Times", powołując się na źródła w administracji USA i jednego urzędnika europejskiego. Według nich w jednym z zachodnich raportów wywiadowczych oceniono, że wysokiej rangi urzędnicy ChRL mieli "do pewnego stopnia" bezpośrednią wiedzę na temat planów wojennych Moskwy i prosili o wstrzymanie ich na czas olimpiady.

Chiny: spekulacje bez żadnych podstaw

Chińskie władze temu zaprzeczają. "Te twierdzenia to spekulacje bez żadnych podstaw. Ich celem jest zrzucenie winy i oczernianie Chin"– oświadczył rzecznik ambasady ChRL w Waszyngtonie Liu Pengyu w odpowiedzi na prośbę o komentarz od "NYT".

 

Amerykański dziennik podał również, cytując źródła w USA, że amerykańscy urzędnicy przez kilka miesięcy próbowali nakłonić Chińczyków, aby przekonali Putina do powstrzymania przygotowywanej inwazji. Mieli w tym celu przekazać chińskim dyplomatom utajnione materiały wywiadowcze dotyczące gromadzenia rosyjskich wojsk wokół Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Chiny sprzeciwiają się sankcjom i prowadzą normalną współpracę handlową z Rosją

 

Chińscy urzędnicy do samego końca mieli jednak wyrażać niedowierzanie w sprawie inwazji, a w jednym przypadku przekazać informacje Rosjanom, wraz z opinią, że USA chcą ich poróżnić, oraz zapewnieniem, że Pekin nie zamierza ingerować w plany Moskwy - podał amerykański dziennik, cytując źródła

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie