Wojna w Ukrainie. Ósmy dzień rosyjskiej inwazji

Świat
Wojna w Ukrainie. Ósmy dzień rosyjskiej inwazji
Twitter/Matti Maasikas

Ósmy dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Na budynkach przedstawicielstw dyplomatycznych w Kijowie znaleziono oznaczenia podobne do tych, które stosowały wojska rosyjskie dla określenia celów ataku - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na szefa Delegatury Unii Europejskiej na Ukrainie Matti Maasikasa. Relacja na żywo.

an/dk/zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

"Nie mogę sobie wyobrazić, że Polska zamknęłaby drzwi przed uciekającymi z Ukrainy uchodźcami" - mówi w rozmowie z amerykańskim portalem BuzzFeed News ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

Polska jest jednym z nielicznych krajów, który wciąż utrzymuje ambasadę w Kijowie - wprawdzie ze zredukowanym personelem.

"Są rzeczy, których nie da się zrobić na odległość" - mówi Cichocki, wyjaśniając, że na bieżąco prowadzi rozmowy z członkami ukraińskiego rządu i innymi zachodnimi dyplomatami. "Wyjazd teraz to coś, co mogłoby osłabić morale (Ukraińców)" - dodał.

Kanclerz Olaf Scholz powtórzył, że NATO nie weźmie udziału w wojnie na Ukrainie. - Nie będzie żadnych decyzji, które prowadziłyby do militarnego udziału Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym konflikcie – powiedział w czwartek wieczorem Scholz w telewizji ZDF.

Cud nad Dnieprem? – pyta "Washington Examiner” w tytule artykułu, poświęconego agresji Putina na Ukrainę. Porównuje tę wojnę obronną narodu ukraińskiego do batalii, jaką Polacy pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego stoczyli w 1920 roku z Sowietami.

Operujący na Morzu Śródziemnym francuski lotniskowiec Charles de Gaulle został skierowany do misji odstraszania, jego samoloty będą wykonywać zadania rozpoznawcze nad Polską, krajami bałtyckimi i Rumunią - poinformowała w czwartek minister sił zbrojnych Francji Florence Parly.

S&P podało, że rezerwy walutowe Rosji w skutek sankcji zmniejszyły się o połowę - przekazał w czwartek wieczorem Reuters.

Reuters przywołał również drugi wniosek S&P. Analitycy stwierdzili, że wprowadzone przez sankcje ograniczenia "uniemożliwiają bądź znacząco uniemożliwiają dostęp rosyjskiego systemu bankowego do światowego systemu finansowego, rynków i infrastruktury".

Podjęliśmy decyzję o udzieleniu pomocy osobom, które do naszego kraju przybywają z Ukrainy i na tę chwilę to nasze koszty, my je ponosimy. Ale oczywiście zakładamy, że UE i inne kraje w imię solidarności takiego wsparcia będą udzielały - powiedział szef BBN Paweł Soloch.

Chcę zwrócić się bezpośrednio do narodu ukraińskiego: wasze bohaterstwo i poświęcenie dla kraju stanowi inspirację dla całego świata - podkreślił w skierowanym do Ukraińców przesłaniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Wielka Brytania nałożyła w czwartek sankcje na dwóch kolejnych rosyjskich oligarchów - Aliszera Usmanowa i Igora Szuwałowa. To 12. i 13. rosyjski oligarcha objęty brytyjskimi sankcjami od czasu napaści Rosji na Ukrainę przed tygodniem.

W porcie w Mikołajowie na południu Ukrainy celowo zatopiono fregatę Hetman Sahajdaczny, flagowy okręt ukraińskiej marynarki wojennej - informuje w czwartek serwis Euromaidan PR na Twitterze.

Wstrzymanie budowy gazociągu NS2, który miał dostarczać dodatkowy gaz z Rosji do Niemiec, nastąpiło we właściwym momencie - oznajmił w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Pentagon utworzył nowy kanał komunikacji z rosyjskim wojskiem, który ma zapewnić, że nie dojdzie do niezamierzonego konfliktu między siłami obydwu państw - podała telewizja NBC News, powołując się na oficjela resortu.

MSZ potępiło w czwartek zbombardowanie przez siły rosyjskie Babiego Jaru na Ukrainie - miejsca pamięci o Holokauście i jego ofiarach. Poprzez swoje nielegalne działania militarne Rosja rażąco narusza prawo międzynarodowe - podkreśliło MSZ.

Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w czwartek wieczorem w wielu miejscach Ukrainy, w tym w Kijowie, Charkowie i we Lwowie – poinformował portal Suspilne.

Syreny zabrzmiały także w Żytomierzu, Dnieprze, w Wasylkowie w obwodzie kijowskim, w Słowiansku w obwodzie donieckim.

Rosyjscy kolarze zawodowi startujący w grupach World Tour Aleksandr Własow (Bora-hansgrohe) oraz Paweł Siwakow (Ineos Grenadiers) wypowiedzieli się przeciwko wojskowym działaniom Rosji na Ukrainie.

Putin chce zniszczyć europejskie dziedzictwo i kulturę, zetrzeć ją z powierzchni ziemi - przekazał w czwartek minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko. Zaznaczył, że Rosjanie celowo niszczą zabytkowe śródmieścia ukraińskich miast.

Rozmawiałem dzisiaj z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą i przekazałem mu, że Turcja z zadowoleniem przyjęła postęp w rozmowach Ukrainy z Rosją na temat korytarzy humanitarnych - poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.

Biały Dom rozważa wizytę wiceprezydent USA Kamali Harris w Polsce i Rumunii w najbliższych tygodniach - podał w czwartek portal The Hill. Celem wizyty miałoby być okazanie solidarności z tymi krajami oraz z Ukrainą.

Na budynkach przedstawicielstw dyplomatycznych w Kijowie znaleziono oznaczenia podobne do tych, które stosowały wojska rosyjskie dla określenia celów ataku – podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na szefa Delegatury Unii Europejskiej na Ukrainie Matti Maasikasa.

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi wezwał w czwartek do natychmiastowego zaprzestania walk w Enerhodarze w Ukrainie i powstrzymanie się od przemocy w pobliżu leżącej nieopodal Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Strona ukraińska informowała wcześniej, że Enerhodar jest atakowany przez Rosjan.

39-letnia Julia z Zaporoża po blisko trzech dobach dotarła do Polski. W czwartek zatrzymała się w punkcie recepcyjnym w Tomaszowie Lubelskim. Na peronie w Kijowie ludzie wyrzucali nawet przez okna pociągu bagaże, żeby więcej uchodźców się zmieściło – relacjonuje.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zapewnił w czwartek na Facebooku, że armia ukraińska utrzymuje obronę na wszystkich kierunkach rosyjskiego ataku. Według sztabu obronę utrzymuje Mariupol; armia nie pozwala też wojskom rosyjskim zająć całych obwodów donieckiego i ługańskiego.

Około tysiąca osób wzięło udział w demonstracji w Gdyni przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Mam dużo znajomych w Rosji i też zwracam się do nich; wyjdźcie wszyscy na ulice. Jedna osoba jest jak kropla w morzu, a razem wszyscy jesteśmy jak wielki ocean - mówił podczas manifestacji mieszkający w Trójmieście Ukrainiec Iwan Huz.

Fot. PAP/Adam Warżawa

Ukraińskie wojska obrony terytorialnej niszczą wyposażenie Rosjan.

Dzielimy się z Ukrainą informacjami wywiadowczymi na bieżąco, w czasie rzeczywistym - przekazała w czwartek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, zaprzeczając doniesieniom mediów na ten temat. Oznajmiła jednocześnie, że USA nie rozważają ustanowienia zakazu lotów nad Ukrainą.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała przechwyconą rozmowę, w której rosyjski żołnierz opowiada swojemu koledze, że pod Hostomlem, w pobliżu Kijowa, część ich kolumny została rozbita „w proch” przez Ukraińców.

Wiodący włoski ubezpieczyciel Generali ogłosił w czwartek, że wycofuje się z Rosji po inwazji Moskwy na Ukrainę - poinformował Reuters.

Władze USA ogłosiły w czwartek nałożenie nowych sankcji przeciwko 19 rosyjskim oligarchom, ich rodzinom i firmom. Wśród objętych restrykcjami osób są m.in. rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i "kucharz Putina" Jewgienij Prigożyn.

Diecezja płocka przekazała na konto Caritasu Polska 100 tys. zł na pomoc Ukrainie. Pieniądze te pochodzą ze zbiórki przed kościołami. To konkretny gest wsparcia narodu ukraińskiego, który walczy o swą wolność i niepodległość – powiedział biskup płocki Piotr Libera.

Brytyjska królowa Elżbieta II przekazała "hojną darowiznę" na pomoc dla uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie - poinformowała w czwartek koalicja 15 organizacji charytatywnych, które koordynują wsparcie.

Wojsko rosyjskie otworzyło w czwartek ogień w Enerhodarze, w pobliżu największej w Europie elektrowni atomowej - poinformował doradca ukraińskiego MSW Anton Herszczenko.

Wcześniej policja informowała, że rosyjskie wojsko zintensyfikowało próby przejęcia kontroli nad Zaporoską Elektrownią Atomową.

Stołeczni radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, na mocy której Warszawa wypowiedziała umowy partnerskie ze stolicą Federacji Rosyjskiej Moskwą oraz z Petersburgiem, Smoleńskiem, Niżnym Nowogrodem oraz Groznem.

Władze Kanady wyślą na Ukrainę kolejny transport broni i sfinansują unowocześnienie systemu analizy zdjęć satelitarnych dla ukraińskiej armii. Jednocześnie wprowadzane są 35-procentowe cła na towary importowane z Rosji i Białorusi. Dla uciekających z Ukrainy jest program imigracji.

Codziennie mam kontakt telefoniczny z prezydentem Polski Andrzejem Dudą; nasze relacje są bardzo dobre - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Duda prosi o aktualne informacje o sytuacji na Ukrainie i oferuje pomoc.

Ponad 500 zagranicznych lekarzy i pielęgniarek jest gotowych udzielać pomocy medycznej w Ukrainie - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia Ukrainy.

Ukraińskie MSW: rosyjskie czołgi wjeżdżają do miasta w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. 

Po nocnych bombardowaniach Kijowa coraz więcej mieszkańców zakleja szyby, aby osłabić wibracje po ewentualnych eksplozjach. Kijowianie żartują, że nie potrafią powiedzieć, jaki jest teraz dzień tygodnia, lecz, który to dzień wojny. Ulice są sporadycznie sprzątane, a śmieci już od siedmiu dni nie wywożono.

Rosja po rozmowach z Ukrainą: uważamy to za znaczący postęp.

Z inicjatywy pani marszałek Elżbiety Witek Kancelaria Sejmu prowadziła zbiórkę, w której uczestniczyli posłowie, pracownicy parlamentu i pracujący w Sejmie dziennikarze - poinformował zastępca szefa Kancelarii Sejmu minister Christian Młynarek.

Strona ukraińska po rozmowach z Rosją: osiągnęliśmy porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych dla ewakuowanej ludności cywilnej. 

Reuters: ukraińskie wojsko twierdzi, że siły białoruskie otrzymały już rozkaz przekroczenia granicy z Ukrainą.

Po rosyjskich atakach lotniczych w Czernihowie, na północy Ukrainy, spod gruzów wydobyto już ciała 33 osób - podały w czwartek wieczorem ukraińskie służby ratownicze. Wcześniej informowano o wydobyciu 28 ciał.

Rosyjskie lotnictwo zbombardowało w czwartek miasto Sumy. W mieście nie ma prądu, wody, gazu i ogrzewania – poinformowała agencja Unian.

Na terenie Mołdawii działa już 78 ośrodków tymczasowego pobytu dla uchodźców z Ukrainy - poinformował w czwartek rząd w Kiszyniowie, cytowany przez mołdawski dziennik "Ziarul Nacional".

Ukraińska Federacja Piłkarska zwróciła się do FIFA i UEFA o przełożenie planowanego na 24 marca meczu ze Szkocją w barażach o awans na tegoroczne mistrzostwa świata w Katarze - poinformowała Agencja Reutera.

Ponad tysiąc podopiecznych domów dziecka z Ukrainy sprowadziła w ostatnich dniach do Polski łódzka Fundacja Happy Kids. Dzieci trafiają do domów i placówek w całym kraju, m.in. 40-osobowa grupa z Równego dotarła do domu dziecka w Łodzi.

Władimir Putin wysunął szereg zarzutów przeciwko siłom ukraińskim, na które nie przedstawił dowodów, m.in. przetrzymywanie cudzoziemców jako zakładników i używanie żywych tarcz.

Władimir Putin: operacja wojskowa idzie zgodnie z planem. Zniszczymy tworzoną przez Zachód "Antyrosję".

Pociąg relacji Krościenko - Tarnów, którym jechali uchodźcy z Ukrainy, wypadł z szyn w czwartek po godz. 15:30. - Z szyn wypadł pierwszy zestaw kołowy - sprecyzował rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec.

- Nie było zagrożenia dla podróżnych. Usterka wystąpiła na fragmentami zaśnieżonym odcinku górskiej trasy - przekazał rzecznik. Zaznaczył, że doszło chodzi o odcinek Ustrzyki Dolne - Uherce.

Były ukraiński rekordzista świata w skoku o tyczce Siergiej Bubka będzie koordynował i zarządzał w swojej ojczyźnie pomocą humanitarną Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Do trzech ośrodków Caritasu w województwie opolskim przyjechało ponad 200 osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy – poinformowało radio diecezjalne Doxa w Opolu.

Ponad 40 osób zginęło w zajętym przez wojsko rosyjskie Chersoniu – poinformował w czwartek portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalnych korespondentów.

Nie jesteśmy gotowi potwierdzić, że Chersoń został zajęty przez Rosję, uważamy że wciąż trwają tam walki - poinformował w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, Rosjanie mogą chcieć ominąć miasto i skierować się na Mikołajów, by być w stanie przeprowadzić atak na Odessę.

Wołodymyr Zełenski: jeżeli teraz nie zatrzymamy Rosji, to ona dojdzie do muru berlińskiego.

Rząd w trybie pilnym pracuje nad projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W piątek stanie on na Komitecie Stałym Rady Ministrów - poinformował przewodniczący Komitetu Łukasz Schreiber.

Wołodymyr Zełenski: jestem gwarantem konstytucji; Ukraina chce sama decydować o sobie i ma do tego prawo. 

Rosyjski Związek Piłki Nożnej (RFU) odwoła się do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) od decyzji FIFA i UEFA w sprawie zawieszenia reprezentacji Rosji i klubów z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą.

Wołodymyr Zełenski: gdybym nie był prezydentem, walczyłbym teraz w obronie terytorialnej.

Wołodymyr Zełenski: chcę rozmawiać bezpośrednio z Putinem; to jedyny sposób na zatrzymanie wojny.

Kolejny rosyjski czołg przechwycony przez Ukraińców.

W ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska zbliżyły się do Charkowa i dokonały postępów na południu kraju, zaś ofensywa na Kijów została wstrzymana - poinformował w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, do inwazji Rosja użyła ok. 90 proc. wojsk zgromadzonych wokół Ukrainy.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu podpisała w czwartek formalny wniosek o przystąpienie Mołdawii do Unii Europejskiej i zapowiedział, że zostanie on dostarczony do Brukseli w najbliższych dniach.

Minister gospodarki i wicekanclerz Niemiec Rober Habeck oświadczył w czwartek, że byłby przeciwko embargu na import paliw kopalnych z Rosji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę - podają niemieckie media.

45 z 57 państw członkowskich OBWE poparło wniosek o wysłanie na Ukrainę misji eksperckiej, mającej zbadać doniesienia dotyczące możliwych rosyjskich zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości - przekazała w czwartek brytyjska dyplomacja, która złożyła projekt.

Mariupol nadal jest pod kontrolą Ukraińców, ale siły rosyjskie starają się odizolować miasto - podaje Reuters powołując się na amerykański urząd.

Rosyjski gigant naftowy Łukoil wzywa do jak najszybszego zakończenia konfliktu zbrojnego w Ukrainie.

Reuters: lwy i tygrysy z rezerwatu pod Kijowem trafiły do poznańskiego zoo. Zwierzęta jechały do Polski dwa dni, unikając stref bombardowania.

Parlament Ukrainy przyjął w czwartek ustawę zezwalającą na przejmowanie w kraju mienia lub aktywów należących do państwa rosyjskiego lub obywateli Rosji.

Jak podała agencja Reutera, zgodnie z prawem rząd ukraiński może wskazać Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy, jakie aktywa należy skonfiskować, a RBNiO musi następnie wyrazić zgodę na przeniesienie ich własności na państwo.

Generał Andriej Suchowiecki, zastępca dowódcy 41. Armii Centralnego Okręgu Woskowego Rosji, został zabity podczas wojny na Ukrainie – poinformowało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na organizację weteranów w obwodzie kirowskim Braterstwo Bojowe.

Suchowiecki został zastępcą dowódcy 41. Armii jesienią 2021 r. Wcześniej dowodził 7. Dywizją desantowo-szturmową w Noworosyjsku. Uczestniczył w działaniach bojowych na Północnym Kaukazie, w Abchazji i w Syrii. Nagrodzono go za udział w aneksji Krymu.

To najwyższy rangą rosyjski wojskowy, o śmierci którego poinformowano dotąd w czasie wojny na Ukrainie.

Od początku rosyjskiej inwazji do Polski przybyło ponad 604 tys. uchodźców z Ukrainy - przekazała Straż Graniczna. W czwartek do godziny 15 funkcjonariusze odprawili 56,4 tys. podróżnych z Ukrainy.

Ukraińskie odrzutowce Su-24 i Su-25 miały zacząć uderzać w wielokilometrową rosyjską kolumnę wojskową na północ od Kijowa. Kolumna ta ma trudności z poruszaniem się z powodu problemów logistycznych, a pojazdy psują się i blokują drogę.

"Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podał niesprawdzone informacje. Padł ofiarą ich wielokrotnego przekazywania. Polskie samoloty nie walczą na Ukrainie. Nieprawdziwa jest też informacja o startach samolotów bojowych z Polski na Ukrainę. Polska pomaga w ogromnym zakresie w innych obszarach" - napisał rzecznik rządu.

Z Suwałk (woj. podlaskie) do Tarnopola na Ukrainie ruszył w czwartek transport humanitarny. Do mieszkańców tego ukraińskiego miasta trafi 10 palet z najpotrzebniejszymi rzeczami, dwa małe oraz dwa duże agregaty prądotwórcze.

Ukraińskie władze: po rosyjskich atakach lotniczych w Czernihowie spod gruzów wydobyto ciała 22 osób.

Pożar w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Wyją syreny alarmowe.

Ukraińskie flagi pod Ścianą Płaczu.

Województwo lubelskie przeznaczyło 1,8 miliona złotych na rzecz wsparcia Ukrainy. Będą to między innymi agregaty ciepła oraz środki pierwszej pomocy. Zakupy już się rozpoczęły - powiedział w czwartek Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Gruzja złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej - przekazał w czwartek premier Irakli Garibaszwili. W poniedziałek wniosek o członkostwo Ukrainy w UE podpisał prezydent tego napadniętego przez Rosję kraju, Wołodymyr Zełenski.

Ukraina zakazuje eksportu gazu ze swoich podziemnych magazynów - przekazał w czwartek Reuters. O decyzji poinformowała państwowa spółka Ukrtransgaz.

Białoruś: atak na internetowy serwis do sprzedaży biletów spowodował kolejki do kas na dworcach. Biletów nie da się kupić online.

Uchodźcy z Ukrainy mogą dzwonić na całodobową Linię Pomocy Pokrzywdzonym prowadzoną w językach: ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Jej numer to: +48 222 309 900. Linię uruchomiło Ministerstwo Sprawiedliwości, które ponadto zapowiedziało bezpłatną pomoc dla Ukraińców.

Sejm w uchwale: wzywamy instytucje unijne i państwa członkowskie do umożliwienia Ukrainie jak najszybszego dołączenia do Wspólnoty Europejskiej; wyrażamy też podziw dla niezłomnej postawy Ukraińców w walce z bestialską agresją.

Kijów: dzieci w pociągu do Lwowa żegnają się ze swoim ojcem.

Pozostałości po ostrzelanej szkoły w Czernihowie.

Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ciężko ranne w wyniku ostrzelania przez wojsko rosyjskie szpitalu w Wasylówce w obwodzie zaporoskim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wpis administracji obwodu zaporoskiego na Telegramie.

Wojsko rosyjskie ostrzelało we wtorek i środę oddziały chirurgiczny i sanitarny szpitalu intensywnej opieki medycznej.

Antywojenny protest w Nowosybirsku w azjatyckiej części Rosji.

Niezależna rosyjska telewizja Dożd zablokowana z powodu publikacji o wojnie z Ukrainą; zawiesza działalność - powiadomiła w czwartek dyrektorka stacji Natalia Sindiejewa. Wyjaśniła, że powodem są planowane przepisy o karach do 15 lat więzienia za "fake newsy" o wojnie.

Rubel spadł w czwartek do rekordowo niskiego poziomu na rynku walutowym w Moskwie. Cena dolara wynosiła 117,2 rubli, co oznacza spadek o prawie 10 proc. – informuje Bloomberg.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zaapelował w czwartek do internautów, aby nie rozpowszechniali od razu informacji o skutkach ataków wojsk rosyjskich, gdyż może to pomóc przeciwnikowi korygować i planować następne ataki.

CD Project Red zawiesza sprzedaż swoich produktów w Rosji i Białorusi. Spółka zawiesza również dystrybucję gier na platformie gog.com - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Węgry nie popierają propozycji Komisji Europejskiej, by udzielić tymczasowej ochrony osobom uciekającym z Ukrainy, gdyż już obowiązują jasne reguły azylowe, a Węgry przyznają status uchodźcy wszystkim – oświadczył szef kancelarii premiera Gergely Gulyas w czwartek na konferencji prasowej.

Bombardowanie przedmieść Charkowa.

Rusza kolejna tura rozmów ukraińsko-rosyjskich.

Embraer, brazylijski producent samolotów, zawiesił serwisowanie i sprzedaż części swoim rosyjskim klientom z powodu sankcji nałożonych na Rosję po jej ataku na Ukrainę - poinformowało CNN Brasil, powołując się na informacje od firmy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ponownie rozmawiał z przywódcami Rosji i Ukrainy, Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w czwartek Pałac Elizejski. Przekazał też, że celem Putina jest przejęcie kontroli nad całą Ukrainą.

Rozmowa z Putinem odbyła się na jego prośbę - zaznaczył premier Francji Jean Castex w telewizji TF1.

- Sytuacja w strefie konfliktu jest bez wątpienia wyjątkowo niekorzystna. (...) Zdaje się, że Putin okopał się na swoich pozycjach, tj. żądaniach demilitaryzacji Ukrainy i jej kapitulacji - powiedział francuski premier. - Jest to oczywiście nieakceptowalne - stwierdził.

Rosjanie w ostatniej chwili zaopatrują się w towary sklepu IKEA. Sieć zawiesza działalność w Rosji i Białorusi.

Spotkanie pary prezydenckiej z samorządowcami w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Przebywający w Olsztynie obywatele Ukrainy będą mogli do końca maja korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Uchwałę w tej sprawie podjęła w czwartek olsztyńska Rada Miejska.

Do Białegostoku przyjedzie 40 dzieci z domów dziecka w Ukrainie - poinformował w czwartek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Miasto przygotowało dla nich miejsce w jednym z domów dziecka.

Japońskie linie lotnicze Japan Airlines i ANA odwołały wszystkie czwartkowe rejsy do i z Europy. Odwołane zostały także niektóre piątkowe loty, a część została przekierowana na inne trasy ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - przekazała agencja Reutera.

Przeznaczymy co najmniej 500 mln euro z budżetu UE na pomoc humanitarną dla Ukrainy. W przyszłości więcej, ponieważ musimy przygotować się na niszczycielskie konsekwencje tej okrutnej wojny - powiedziała  przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Kolejna zdobycz Ukraińców: przejęty pojazd przeciwminowy UR-77 Meteorit.

Dwa tiry darów dla ogarniętej wojną Ukrainy zebrali mieszkańcy miast i gmin Zagłębia Dąbrowskiego, będącego częścią woj. śląskiego. Pierwsza ciężarówka wyruszy w drogę jeszcze w czwartek.

Armia rosyjska niszczy kwatery mieszkalne w Borodiance.

Biały Dom zwrócił się w czwartek do Kongresu o uchwalenie pakietu wydatków w wysokości 10 mld dolarów na pomoc humanitarną i wojskową dla Ukrainy - oznajmiła w czwartek szefowa Biura Zarządzania i Budżetu (OMB) Shalanda Young. Pieniądze mogą być wykorzystane również na wsparcie obrony państw wschodniej flanki NATO.

Wojna na Ukrainie wywołała w Polsce kryzys uchodźczy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z samorządowcami. Polska i my - społeczeństwo zdajemy ten egzamin - ocenił. Prezydent podziękował samorządowcom za działania humanitarne na rzecz uchodźców.

Liderzy SPD Lars Klingbeil i Saskia Esken wystosowali do byłego kanclerza Gerharda Schroedera ultimatum, w którym domagają się jego rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich firmach państwowych. Klingbeil powiedział w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z Eskenem, że oczekuje "szybkiej" odpowiedzi.

Zespół rozpoznawczy Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze w czwartek wyruszył do Ukrainy, aby przeprowadzić śledztwo w sprawie popełnienia zbrodni wojennych na Ukrainie, przekazał Karim Khan, naczelny prokurator MTK.

Rosyjskie dowództwo wojskowe przeprowadziło mobilizację na okupowanych terenach Donbasu. Ludzie, którzy trafili do wojska zostaną użyci jako "mięso armatnie" do ataku na Kijów i Odessę - poinformował na Facebooku generał Wałerij Załużny, naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych.

Prezydent Rosji Władimir Putin ryzykuje izolacją swojego kraju przez następne dziesięciolecia - powiedział w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace, dodając, że nadal może on zakończyć napaść na Ukrainę.

- Konsekwencje tego, co widzimy na Ukrainie, będą odbijać się w Europie i NATO nie tylko przez tygodnie, ale miesiące i lata - mówił Wallace podczas wizyty w Estonii.

Dodał, że po ataku Putina na suwerenny kraj "na ogromną skalę, powodującym ogromne zniszczenia i przemoc" społeczności międzynarodowej nawet w długoterminowej perspektywie trudno będzie utrzymywać z nim relacje. Wallace zaznaczył, że idea "normalnych relacji" z rządem rosyjskim będzie prawie niemożliwa, "chyba że prezydent Putin zdecyduje się zaprzestać tego, co robi teraz".

Pierwsi cudzoziemcy przybywają na Ukrainę, by uczestniczyć w jej obronie przed wojskami rosyjskimi - poinformował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

- Ukraina już wita pierwszych zagranicznych ochotników. Pierwsi z 16 tysięcy są już w drodze, by bronić wolności i życia, dla nas i dla wszystkich - oświadczył Zełenski.

Nie sprecyzował, z jakich krajów pochodzą ochotnicy.

Piłkarska reprezentacja Białorusi oraz kluby z tego kraju muszą rozgrywać wszystkie domowe mecze w rywalizacji pod egidą UEFA na neutralnych stadionach i bez udziału widzów - ogłosiły w czwartek władze europejskiego futbolu.

To reakcja na fakt, że Białoruś jest wykorzystywana jako kluczowy punkt wypadowy dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Unijne rozporządzenie zakazujące lotów rosyjskich samolotów w UE przewiduje wyjątki; są nimi m.in. rejsy humanitarne, poszukiwawczo–ratownicze lub powrotne za zgodą odpowiednich europejskich władz lotniczych, a także przypadki lądowania awaryjnego - wyjaśnia Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Ewakuacja ludności z zaatakowanego przez Rosję miasta Irpień w obwodzie kijowskim

 

Ukraińska wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa oświadczyła w czwartek w czasie sesji Rady Praw Człowieka ONZ, że rosyjskie działania na Ukrainie to zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, po czym wezwała do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców tych czynów.

- Ostatnie wydarzenia wyraźnie wskazują na to, że siły rosyjskie walczące na Ukrainie dokonują najbardziej rażących naruszeń i nadużyć praw człowieka, systematycznie angażując się w działania, które wyraźnie stanowią zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości - powiedziała Dżaparowa cytowana przez agencję Reutera.

Estoński kontenerowiec Helt zatonął w czwartek na Morzu Czarnym niedaleko portu w Odessie w wyniku eksplozji, o czym poinformował armator statku.

Dwóch członków załogi znalazło się na tratwie ratunkowej na morzu. Nie ma wieści o czterech innych - przekazał agencji Reutera Igor Ilves, dyrektor Vista Shipping Agency, armatora statku.

Ilves dodał, że statek mógł uderzyć w minę.

Film przedstawiający zniszczoną dzielnicę mieszkalną w Czernihowie

Rada Miasta Białystok zdecydowała w czwartek jednogłośnie o zerwaniu współpracy Białegostoku z Grodnem na Białorusi oraz rosyjskimi miastami Psków i Kaliningrad. To reakcja na agresję rosyjską na Ukrainę i wspieranie tych działań przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Rada miejska Torunia jednomyślnie zerwała w czwartek umowę o współpracy z Kaliningradem w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Z inicjatywą tą wystąpili radni PiS, a także Partia Zieloni. Od piątku uchodźcy z Ukrainy będą mogli korzystać z bezpłatnego transportu miejskiego w Toruniu.

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a cztery odniosły obrażenia w ataku rosyjskiego lotnictwa na dwie szkoły i prywatne domy w Czernihowie, na północy Ukrainy - poinformował w czwartek szef władz obwodowych Wiaczesław Czaus.

"Czernihów. Rosyjskie lotnictwo atakowało także dwie szkoły w dzielnicy Stara Podusowka oraz domy prywatne. Pracują ratownicy. Według wstępnych informacji Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zginęło 9 osób a 4 odniosły obrażenia" - napisał Czaus w komunikatorze Telegram.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zarzucił rosyjskiemu szefowi MSZ Siergiejowi Ławrowowi szerzenie dezinformacji na temat rzekomej ochrony państwa udzielanej "nazistowskim marszom z pochodniami". - Na Ukrainie płoną nie pochodnie, a rosyjskie czołgi - oznajmił Kułeba w komentarzu dla portalu "Ukrainska Prawda".

- Ławrow pozwala sobie na osobiste ataki pod adresem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ławrow, niech pan zrozumie: teraz jedyną ideologią na Ukrainie jest wojna ludowa przeciwko rosyjskim najeźdźcom. Wrzuciliście do maszynki do mielenia mięsa rosyjskich żołnierzy, których najwyraźniej wcale wam nie żal. Na Ukrainie płoną nie pochodnie, a rosyjskie czołgi - powiedział.

Kułeba podkreślił, że w przeciwieństwie do rosyjskich przywódców Zełenski i armia są z narodem ukraińskim, zarówno w czasie wojny, jak i pokoju.

- Chcemy pokoju, nie chcemy wojny, ale żeby ten pokój był faktem, żeby nasi ewentualni przeciwnicy byli przeświadczeni, że atak na Polskę się nie opłaca, musimy mieć bardzo silną armię - mówił w Sejmie wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński, przedstawiając projekt ustawy o obronie ojczyzny.

W przypadku podjęcia przez stronę rosyjską decyzji o natychmiastowym wstrzymaniu dostaw gazu do UE, w marcu większość państw członkowskich będzie w stanie zaspokoić swoje potrzeby energetyczne - ocenił w czwartkowym komentarzu Polski Instytut Ekonomiczny.

"Siły rosyjskie wywołują katastrofę humanitarną w naszym mieście" - napisał na Facebooku mer otoczonego Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy. Rosjanie atakują miasto rakietami, nie pozwalając ewakuować mieszkańców, dostarczać żywność i wznowić dostawy energii.

"To jest ludobójstwo naszego narodu. Ci hipokryci przyszli, żeby 'ratować' ludność rosyjskojęzyczną Mariupola i regionu, a w rzeczywistości prowadzą eksterminację Ukraińców pochodzenia rosyjskiego, ukraińskiego, greckiego i innych" - te słowa mera miasta Wadyma Bojczenki opublikowano w czwartek na stronie rady miejskiej Mariupola na Facebooku.

Operacja przyjęcia ustawy o obronie ojczyzny wraz z rozporządzeniami musi być przyspieszona ze względu na sytuację na Ukrainie - powiedział wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas I czytania ustawy o obronie ojczyzny.

- To jest potężny akt normatywny, wielkości kodeksu - podkreślił Kaczyński, przemawiając do posłów. Przypomniał, że projekt zawiera 804 artykuły i ma 26 działów. Jednoczenie ustawa ta uchyli w pełni 14 innych ustaw i zmieni 81. Bedzie też podstawą od wydania około 150 rozporządzeń.

Według Kaczyńskiego rozporządzenia te wedle obecnego tekstu ustawy mają być przyjęte w ciągu 36 miesięcy. - Ten termin powinien być skrócony ze względu na sytuację. Cała ta operacja musi być przeprowadzona szybciej niż sądziliśmy - powiedział wicepremier.

Rosjanie mogą szykować ostrzał rakietowy własnego terytorium, żeby oskarżyć o to Ukrainę - napisał w czwartek na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

"Niepokojące doniesienia: Rosjanie mogli skierować na swoje własne terytorium wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet w przygranicznej wiosce Popowka. Znając barbarzyński charakter rosyjskich działań, obawiamy się, że może być przygotowana operacja pod fałszywą banderą, aby oskarżyć Ukrainę" - poinformował Kułeba.

Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej wysłał konwój z pomocą do Kołomyi. 

"W transporcie znalazł się m.in. sprzęt medyczny - kardiomonitory i zestawy narzędzi chirurgicznych, a także opatrunki medyczne, leki przeciwbólowe i najpotrzebniejsze antybiotyki" - poinformowała placówka na Facebooku.

Akademia Piłkarska Legii Warszawa wraz z Legia Soccer Schools w ramach akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy zaprasza dzieci na bezpłatne treningi. Pierwsze zajęcia odbędą się 10 i 11 marca.

"Zapraszamy dzieci w wieku od 6. roku życia na obiekty przy ul. Łazienkowskiej 3, gdzie podczas zajęć z trenerami Legii Warszawa będą mogły przeżyć pozytywne sportowe emocje i chociaż na moment zapomnieć o grozie wojny i tęsknocie za krajem" - przekazał stołeczny klub w komunikacie.

3 osoby zginęły, a 7 zostało rannych w rosyjskim ostrzale wsi Jakowliwka w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowały w czwartek ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Zniszczono ponad 30 domów.

"Wróg zaczął cynicznie niszczyć całe wsie" - alarmują ukraińskie służby.

 

Parafia św. Małgorzaty w Łomiankach pod Warszawą przyjęła 700 uchodźców z Ukrainy. Od pierwszego dnia agresji Rosji działa tam parafialne centrum pomocy uchodźcom. 100 wolontariuszy pomaga w pakowaniu, segregacji i przekazywaniu darów potrzebującym - poinformował proboszcz ks. Jacek Siekierski.

Rosyjskie siły okupacyjne używają bomb kasetowych i odłamkowych do bombardowania zaludnionych obszarów wbrew normom międzynarodowego prawa humanitarnego - podał w czwartek na Facebooku sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

Oprócz tego, podczas ataków artyleryjskich na miejscowości armia rosyjska wykorzystuje wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Grad, Uragan i Smiercz. Z informacji sztabu wynika też, że Rosjanie biorą cywilów na zakładników, by wykorzystywać ich jako żywe tarcze.

 

Zniszczony wojskowy sprzęt na lotnisku Hostomel, niedaleko Kijowa. 

- Raz jeszcze apeluję do Komisji Europejskiej o szybką zgodę na embargo na rosyjski węgiel. Chcemy zamawiać węgiel z Australii, rozmawiałem o tym wczoraj z premierem Australii, z innych kierunków świata po to, by jak najmniejsze możliwości finansowania machiny wojennej pozostawić po stronie rosyjskiej - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

- Rosja kroczy tą drogą przemocy i tylko od niej zależy, czy z tej drogi przemocy zejdzie. Chcielibyśmy tego, życzylibyśmy sobie tego, ale to jest tylko jej decyzja - stwierdził szef polskiego rządu.

Obecna sytuacja potwierdziła "ogromną determinację Ukraińców do obrony tego, co kochają najbardziej - swojej ziemi i bliskich" - powiedział w czwartek PAP ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, który wciąż pracuje w stolicy Ukrainy atakowanej przez wojska rosyjskie. Jak jednak ocenił dyplomata - czas gra na korzyść Ukrainy.

Jarosław Kaczyński: będzie poprawka do projektu ustawy o obronie ojczyzny - 3 proc. PKB na zbrojenia już w przyszłym roku.

Zdecydowaliśmy się na wsparcie zarówno Ukrainy, jak i Republiki Mołdawii oraz Gruzji w ich staraniach o dołączenie do Unii Europejskiej - powiedział w czwartek premier Rumunii Nicolae Ciuca.

- W ramach trzeciej rundy rozmów międzyrządowych, zdecydowaliśmy się na wparcie zarówno Ukrainy, jak i Republiki Mołdawii, i Gruzji w ich staraniach w dołączeniu do Unii Europejskiej - powiedział szef rumuńskiego rządu Nicolae Ciuca na konferencji prasowej w Warszawie po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.

Nie tylko gaz będzie płynął, jeśli popłynie, przez Nord Stream 2 i nie tylko gaz płynie przez Nord Stream 1. Tymi rurami, tymi gazociągami, płynie krew niewinnych ludzi i nasi zachodni partnerzy muszą zdawać sobie z tego sprawę - mówił premier Mateusz Morawiecki po polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych.

Przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych i UE Bogdan Klich zaapelował w czwartek do ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w sprawie utworzenia przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) korytarzy humanitarnych w Ukrainie.

"W związku z pogłębiającą się katastrofą humanitarną w oblężonych przez wojsko rosyjskie miastach Ukrainy między innymi w Mariupolu proszę o podjęcie natychmiastowych działań w celu utworzenia przez OBWE korytarzy humanitarnych do tych miast" - napisał Klich w liście do szefa polskiej dyplomacji.

Francuscy celnicy w miejscowości La Ciotat zajęli jacht rosyjskiego oligarchy, szefa koncernu Rosnieft Igora Sieczyna - poinformował w czwartek minister finansów Francji Bruno Le Maire. Według magazynu "Forbes" podobnego przejęcia dokonały tego dnia służby celne w Niemczech, które zatrzymały jacht zbliżonego do Kremla miliardera Aliszera Usmanowa.

"Jacht należący do rosyjskiego oligarchy został zatrzymany. Dziękuję francuskim celnikom za stosowanie się do (nowych) unijnych sankcji przeciw najbliższemu otoczeniu władz Kremla" - napisał Le Maire na portalu społecznościowym.

W okolicy Wołnowachy w obwodzie donieckim w Ukrainie ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski bombowiec Su-34 - poinformował w czwartek sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak napisano w komunikacie, piloci tego samolotu bombardowali cywilną ludność i infrastrukturę miasta.

- Polacy, którzy pomagają Ukraińcom, otrzymają podatkową pomoc od rządu. Przygotowujemy zwolnienia podatkowe dla osób fizycznych i ukosztowienie pomocy dla firm - poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń.

Więcej informacji TUTAJ.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, teraz kolejki na granicy zniknęły, ale nie wiadomo, co będzie jutro lub za tydzień. Wciąż trwają barbarzyńskie rosyjskie ostrzały, więc może wkrótce będziemy się musieli zmierzyć z kolejną falą uchodźców - powiedział PAP na dworcu w Przemyślu szef KPRM Michał Dworczyk.

Rynek reaguje na doniesienia o potencjalnych, następnych sankcjach wymierzonych w Rosję. Ceny ropy naftowej biją kolejne rekordy - informuje Dorota Sierakowska, analityk surowcowy z Domu Maklerskiego BOŚ.

Jak zaznaczyła, emocje na rynku ropy naftowej nie opadają - cena tego surowca pnie się na nowe, obecnie już ośmioletnie szczyty. Analitycy domu maklerskiego podkreślają, że notowania ropy Brent dzisiaj rano sięgnęły już niemal 120 dol. za baryłkę, a cena ropy WTI dotarła do okolic 116 dol. za baryłkę.

W obwodzie charkowskim trwa liczenie strat po ostatnich atakach Rosjan, którzy zniszczyli całą wieś - Jakowliwkę, w gminie Merefa. 

Bomby trafiły w co najmniej 30 prywatnych domów, a także zniszczyły prywatne samochody i budynki gospodarcze.
Trzy osoby zginęły a siedem zostało rannych. 

Ikea wstrzymuje całą działalność w Rosji i Białorusi, co odczuje ok. 15 tys. pracowników - poinformowała w czwartek agencja Bloomberg. Dodano, że dotyczy to nie tylko produkcji, ale też eksportu i importu towarów.

Ukraińska delegacja poinformowała, że wyruszyła na rozmowy ze stroną rosyjską.

"Już jesteśmy w śmigłowcach" – poinformował w czwartek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Na zdjęciu jest z nim ukraiński deputowany Dawid Arachamia, który poinformował na Facebooku, że rozmowy rozpoczną się ok. godz. 15 czasu polskiego.

"Punkt recepcyjny w Warszawie na Torwarze gotowy do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Wojewoda mazowiecki przygotowuje kolejny punkt, który będzie gotowy od jutra w Warszawie do przyjęcia kolejnych uchodźców" - napisał na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchomiło w środę bezpłatną wyszukiwarkę jednostek medycznych, w których pracuje personel posługujący się językiem ukraińskim, rosyjskim lub angielskim.

Celem uruchomionej w środę strony www.medicalhelp.pl jest ułatwienie osobom przyjeżdżającym z Ukrainy w wyniku eskalacji działań zbrojnych znalezienia poszukiwanej pomocy medycznej.

Wielka Brytania nie będzie w stanie objąć sankcjami Romana Abramowicza i innych rosyjskich oligarchów przez "tygodnie lub miesiące", bo rząd nie zebrał dających się obronić przed sądem dowodów na ich powiązania z reżimem Władimira Putina - podał w czwartek "The Times".

Wzywam naszych partnerów z Komisji Europejskiej do wdrożenia odważnego, miażdżącego pakietu sankcji, który będzie naprawdę bolesny i dotkliwy dla gospodarki rosyjskiej; to muszą być powszechne sankcje - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) pozwoliła sportowcom z Rosji uczestniczyć w zawodach, ale pod neutralną flagą. Na razie nie ma informacji dotyczącej Białorusinów.

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia zwołanego na wniosek Polski i Kanady przyjęła rezolucję potępiającą rosyjską agresję na Ukrainę - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa oraz Państwowa Agencja Atomistyki.

Mariupol, prawie półmilionowe miasto portowe na południu Ukrainy, jest otoczony przez wojska rosyjskie - powiedział w czwartek doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko, cytowany przez agencję Reutera.

- Okupanci chcą zamienić go (Mariupol) w oblężony Leningrad - powiedział Heraszczenko, odnosząc się w ten sposób do oblężenia i blokady przez Niemców w czasie II wojny światowej sowieckiego miasta, w którym zginęło wówczas około 1,5 miliona osób.

Pierwsze zdjęcia z Czernihowa pokazują skalę zniszczeń. W zaatakowanej okolicy są szpitale, kilka szkół i przedszkoli, dziesiątki bloków mieszkalnych.

Rosja nie będzie w najbliższym czasie gościć rywalizacji Formuły 1. Władze najbardziej prestiżowej serii wyścigowej zdecydowały się rozwiązać umowę - poinformowano w komunikacie.

Już wcześniej, zaraz po rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę, Formuła 1 zdecydowała, że nie odbędzie się zaplanowany na wrzesień tegoroczny wyścig na ulicznym torze w Soczi.

Ukraiński państwowy PrivatBank zwrócił się z pilnym apelem do europejskich firm i instytucji o użyczenie furgonetek pancernych, co umożliwi mu utrzymanie ciągłość dostaw gotówki - przekazała w czwartek agencja Reutera.

Jak przekazała agencja, największy ukraiński pożyczkodawca, PrivatBank, wystosował pilny apel do europejskich banków i producentów samochodów. Prosi w nim o użyczenie furgonetek pancernych do przewozu gotówki, aby móc zaopatrywać bankomaty w kraju zmagającym się z rosyjską inwazją.

Rosyjskie wojska ostrzelały rakietami dzielnicę mieszkalną Czernihowa na północy Ukrainy; są zniszczenia – podał w czwartek portal Hromadske. Władze obwodu chersońskiego informują z kolei o zajęciu przez Rosjan siedziby regionalnej administracji.

Z kolei władze obwodowe w Chersoniu na południu kraju poinformowały, że siły rosyjskie całkiem przejęły kontrolę nad budynkiem administracji. Napisał o tym na Facebooku szef władz obwodowych Hennadij Łahuta.

 

Nieprawidłowo zaparkowane samochody w Kijowie będą konfiskowane na potrzeby obronne miasta - poinformował w czwartek na Telegramie mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

"Apeluję do mieszkańców Kijowa: nie zostawiajcie masowo samochodów w pobliżu dworca kolejowego. Trwa stamtąd ewakuacja pociągami kobiet i dzieci" - napisał Kliczko.

Należący do Finlandii statek towarowy Helt, który pływa pod panamską banderą tonie; w środę przejęły go rosyjskie siły na Morzu Czarnym - informuje portal Ukraińska Prawda.

Załoga Helt schodzi na łodzie ratunkowe. Towarowiec jest przechylony pod kątem siedemdziesięciu stopni. Ratownicy nie są w stanie obecnie zbliżyć się do statku. Powód przechylenia się statku jest nieznany.

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego jednogłośnie wypowiedział porozumienie o współpracy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim i jego dumą obwodową. Jednocześnie radni zdecydowali, że z budżetu samorządu województwa 200 tys. zł zostanie przekazanych jako pomoc materialna dla mieszkańców obwodu rówieńskiego.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego miał podpisane porozumienie o współpracy z sąsiadującym obwodem kaliningradzkim od 2001 roku. 

Andrij Szewczenko, były znakomity piłkarz reprezentacji Ukrainy, a później jej selekcjoner, wezwał w czwartek do dalszej pomocy i innych form wsparcia na rzecz ofiar rosyjskiej inwazji na jego ojczyznę.

- Mamy uchodźców, potrzebujemy pomocy humanitarnej. Potrzebujemy wsparcia medycznego, żywności – powiedział Sky Sports były słynny napastnik m.in. Dynama Kijów, Milanu i Chelsea, mieszkający obecnie w Londynie.

Ulica prowadząca do ambasady Rosji w Wilnie będzie miała nową nazwę: Ukraińscy Bohaterowie.

Dokąd uciekają ukraińscy uchodźcy:

Zdaniem szefa CDU Friedricha Merza dostawy broni do Ukrainy wyczerpują możliwości wojskowego wsparcia Niemiec i NATO w walce z Rosją. - Jesteśmy na granicy tego, co jest możliwe od strony militarnej - powiedział Merz w czwartek w programie ARD "Morgenmagazin".

- To tylko pokazuje, jak ograniczone są dziś nasze możliwości ochrony kraju, który nie należy do sojuszu. To nie jest konflikt NATO – dodał Merz.

Chcąc zapobiec katastrofie związanej ze zniszczeniem dóbr kultury, a także, aby weprzeć koleżanki i kolegów z ukraińskich muzeów, powołujemy dzisiaj Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy – powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowki. - Walka o zachowanie dziedzictwa kulturalnego i narodowego Ukrainy jest naszą wspólną walką – dodał.

Po raz pierwszy od początku wojny z Rosją ukraińskie wojsko dotarło do linii granicy państwowej w obwodzie sumskim - podał w czwartek na Facebooku sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

"Siódmego dnia wojny z agresywnym państwem terrorystycznym - Rosją, pogranicznicy 5. oddziału granicznego wraz z jednostkami sił zbrojnych Ukrainy wkroczyli na linię granicy państwowej w obwodzie sumskim" - napisał Daniłow.

 

Ukraińskie elektrownie atomowe działają bezpiecznie i stabilnie - podało w czwartek na Telegramie ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD). Jest to instytucja działająca przy prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy (RBNiOU).

"Według danych z rana 3 marca działające elektrownie jądrowe w Ukrainie pracują bezpiecznie i stabilnie. Obecna moc wszystkich czterech ukraińskich elektrowni jądrowych zapewnia niezbędną wielkość produkcji energii elektrycznej na potrzeby kraju" – podało CPD.

Szwedzki koncern odzieżowy H&M zawiesił wszelką sprzedaż w Rosji w następstwie inwazji tego kraju na Ukrainę - poinformował serwis brytyjskiego nadawcy publicznego BBC. To kolejne międzynarodowe przedsiębiorstwo, które podjęło takie kroki.

Radni Miasta Gdańska zerwali umowy partnerskie z Sankt Petersburgiem i Kaliningradem. Jednogłośną decyzję w tej sprawie podjęto podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska

W trakcie czwartkowej sesji RM radni jednogłośnie podjęli uchwałę o zerwaniu umów partnerskich z rosyjskimi miastami - Sankt Petersburgiem i Kaliningradem.

Japonia zamrozi aktywa rosyjskich oligarchów – ogłosił w czwartek premier Fumio Kishida, cytowany przez agencję Kyodo. Według źródeł unijnych Tokio nałoży też sankcje na oligarchów białoruskich i inne podmioty w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

David Beasley, dyrektor zarządzający Światowego Programu Żywnościowego przyjedzie do Polski, aby na granicy polsko-ukraińskiej ocenić sytuację związaną z kryzysem humanitarnym wywołanym wojną w Ukrainie. Rozważane jest uruchomienie biura tej organizacji w Krakowie.

Informację taką przekazał PAP w czwartek Artur Pollok, Stały Przedstawiciel RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, który we wtorek został wybrany wiceprezydentem Rady Zarządzającej Światowego Programu Żywnościowego, agendy ONZ.

Dzieci ewakuują się z pluszakami. Niedaleko dworca jest plac zabaw, ale nikt się nie bawi. We lwowskich szkołach pusto, bo wojna zaczęła się w ferie. Powinny być na placu, ale siedzą w domu. Albo w piwnicy, jeśli wyją syreny - relacjonuje Andrzej Wyrwiński.

Jesteśmy teraz świadkami tego, co wydarzyło się w Syrii, w Aleppo. Rosja osłabiła tam rebeliantów, niszcząc infrastrukturę państwową. Zaatakowano i zrównano z ziemią przedszkola, szkoły, szpitale. Niestety, to samo obserwujemy teraz w Ukrainie - mówi portalowi RND ekspert ds. bezpieczeństwa Gustav Gressel.

Zachowanie funkcjonariuszki, która zdjęła ukraińskie symbole sprzed szkoły przy Ambasadzie Rosji, jest dla komendanta stołecznego Policji nadinsp. Pawła Dzierżaka całkowicie niezrozumiałe i nieakceptowalne; polecił wyjaśnić tę sprawę - poinformował rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

W czwartek media społecznościowe obiegło nagranie z weekendu. Na filmie widać, jak policjantka zdejmuje z ogrodzenia internatu szkoły przy Ambasadzie Rosji w Warszawie niebieskie i żółte wstążki wywieszone w ramach solidarności z zaatakowaną przez Rosję Ukrainą.

Szefowie komisji spraw zagranicznych parlamentów 16 europejskich państw we wspólnym liście wezwali media społecznościowe do zahamowania kremlowskiej dezinformacji, poprzez m.in. blokowanie kont zaangażowanych w zaprzeczanie lub usprawiedliwianie agresywnych wojen i zbrodni wojennych.

List, skierowany do mediów społecznościowych, podpisali przewodniczący komisji spraw zagranicznych: Polski, Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Węgier, Bułgarii, Danii, Gruzji, Słowacji, Ukrainy, Finlandii, Rumunii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji.

Rosję czeka bardzo ciężki kryzys gospodarczy, co najmniej przez trzy lata z powodu "wydarzeń w Ukrainie" – oświadczył rosyjski, powiązany z Kremlem biznesmen Oleg Deripaska, cytowany przez agencję Interfax.

- Kiedy wam mówią: opuszczą żelazną kurtynę czy nie? Ona już została opuszczona. Kryzys czeka kraj co najmniej przez trzy lata, bardzo ciężki. Pomnóżcie kryzys 1998 r. razy trzy – powiedział Deripaska, występując podczas Forum Ekonomicznego w Krasjonarsku.

- Tę kurtynę trzeba będzie znowu podnieść. Pierwszy krok – to pokój – powiedział biznesmen. Wypowiedział się również przeciwko "presji finansowej dla ludności".

Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łódzkiem przygotowali 11 wozów gaśniczych, które zostaną przekazane na Ukrainę. - To starsze, ale w pełni sprawne wozy, przekazane przez jednostki, które mają nowsze pojazdy - powiedział PAP rzecznik łódzkiej PSP Jędrzej Pawlak.

Wozy przekazane przez jednostki OSP ze Zgierza, Opoczna, Piotrkowa Tryb., Brzezin, Łęczycy i Łodzi już są w powiatowych komendach PSP i czekają na dyspozycje z komendy głównej.

Druga runda rozmów ukraińsko-rosyjskich może zacząć się "w ciągu najbliższych godzin" – podała w czwartek białoruska rządowa agencja informacyjna BiełTA, cytowana przez Reutera, powołując się na stojącego na czele rosyjskiej delegacji Władimira Miedińskiego.

Negocjacje między delegacjami Ukrainy i Rosji mogą się zacząć o godz. 13 czasu polskiego – podał cytowany przez agencje Miediński.

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek na Facebooku, że do Odessy na południu kraju zmierzają cztery rosyjskie okręty i trzy kutry rakietowe.

"Na wodach Morza Czarnego odbywa się ruch oddziału desantowego Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, składającego się z czterech dużych okrętów desantowych i trzech kutrów rakietowych, zmierzających w kierunku Odessy" - podało ukraińskie ministerstwo

 

Andrzej Sadoś: Polska będzie dążyć do wykluczenia kolejnych największych banków Rosji z systemu SWIFT, w tym Gazprombanku i Sbierbanku.

Sejm RP apeluje do Rady UE o rozpoczęcie procedury nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego oraz wzywa KE do przygotowania mapy drogowej negocjacji akcesyjnych i ukraińskiej integracji z Unią Europejską - podkreślono w projekcie uchwały w sprawie poparcia członkostwa Ukrainy w UE.

Strona ukraińska zamieściła nagranie, na którym widać odpowiedź artylerii na rosyjskie ataki. "Kanonierzy niszczą kolumny i skupiska rosyjskich sił okupacyjnych" - czytamy na Twitterze.

Państwowa Komisja Wyborcza wezwała członków Stowarzyszenia Europejskich Urzędników Wyborczych (ACEEEO) do usunięcia z niego organów wyborczych Federacji Rosyjskiej, a także zerwała wszelkie kontakty z rosyjskimi organami wyborczymi.

"PKW nie będzie uczestniczyć w działalności organizacji, które tolerowałyby w gronie swoich członków organy państw zaangażowanych w działania będące skrajnym zaprzeczeniem wartości demokratycznych i praw człowieka" - oświadczyła Komisja w pismach skierowanych do ACEEEO oraz Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy.

Z zadowoleniem przyjmuję rezolucję Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej potępiającą rosyjską agresję na Ukrainę i wzywającą do natychmiastowego zaprzestania wszelkich nielegalnych działań zagrażających ukraińskim obiektom jądrowym. Świat jest zjednoczony przeciwko działaniom Rosji zagrażającym Ukrainie i całej Europie - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przebywa z wizytą w Bukareszcie, gdzie spotkała się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Przy okazji wizyty poinformowała, że co najmniej 500 mln euro z budżetu Unii Europejskiej zostanie przeznaczone na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Nie mamy nic do stracenia poza wolnością i godnością; dla nas to największy skarb - powiedział w czwartek w komunikacie wideo opublikowanym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rozmawiałem z prezydentem Korei Południowej. Poinformowałem go o przeciwdziałaniu Rosji. O zbrodniach agresora. Podziękowałem za wsparcie Ukrainy i nałożenie sankcji. Będziemy nadal współpracować, budując koalicję antywojenną na całym świecie - przekazał Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Litwa przekazała Ukrainie 90 dronów.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w czwartek w rosyjskiej telewizji państwowej, że nie ma wątpliwości, że uda się znaleźć rozwiązanie kryzysu ukraińskiego, ale dialog Rosji z Zachodem musi opierać się na wzajemnym szacunku.

Ławrow powtórzył, że Moskwa nie może tolerować zagrożenia militarnego ze strony Ukrainy, która, jak powiedział, przyjmuje rozkazy z Waszyngtonu.

Ukraiński personel dyplomatyczny z Moskwy przeniósł na Łotwę - poinformował w czwartek łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkeviczs. Dyplomaci przekroczyli granicę rosyjsko-łotewską w środę wieczorem - przekazano.

"Łotwa przyjęła ukraińskich dyplomatów, którzy opuścili placówkę w Moskwie. Przekroczyli oni łotewsko-rosyjską granicę wczoraj wieczorem" - napisał w czwartek na Twitterze szef dyplomacji Łotwy.

Rosyjski plan zdobycia największej w Europie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie powiódł się - poinformował w czwartek na Facebooku Petro Kotin, szef ukraińskiego operatora elektrowni jądrowych, Enerhoatomu.

"Dzisiaj sytuacja jest taka, że rosyjscy najeźdźcy wyszli, aby negocjować z kierownictwem miasta. Mówią, że mają od swoich dowódców zadanie zająć miasto Enerhodar (położone obok elektrowni). Mówią nawet, że muszą tylko wejść do miasta, zrobić sobie zdjęcie na tle Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i wysłać odpowiedni raport do dowództwa" – przekazał Kotin.

Wielka Brytania zabroni rosyjskim firmom dostępu do londyńskiego rynku ubezpieczeniowego, największego na świecie centrum ubezpieczeń komercyjnych i specjalistycznych - poinformowało w czwartek brytyjskie ministerstwo finansów.

Nie jest wykluczone, że wojna na Ukrainie będzie trwała tygodniami, miesiącami, może latami - ocenił lider PO Donald Tusk. Jednocześnie wskazał na otwarte groźby ataku nuklearnego płynące ze strony Kremla. - Chroń nas Panie Boże przed konfliktem nuklearnym - powiedział Tusk.

Zajęcie przez rosyjskie wojska czarnobylskiej elektrowni atomowej w Ukrainie to terroryzm nuklearny - napisała strona ukraińska w piśmie do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), cytowanym w czwartek przez agencję Interfax-Ukraina.

Polska aktywowała Unijny Mechanizm Ochrony Ludności - informuje korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.
 
Unijny Mechanizm Ochrony Ludności to system koordynacji pomocy ratowniczej i humanitarnej na wypadek katastrof naturalnych i wynikających z działalności człowieka, których skala lub charakter przekracza możliwości reagowania kraju dotkniętego.

Komisja ds. Egzekwowania Prawa Rady Najwyższej Ukrainy właśnie jednogłośnie podjęła decyzję o znacznym zwiększeniu odpowiedzialności karnej za grabieże i zniosła wszelkie ograniczenia dotyczące użycia broni palnej przez ludność cywilną w celu odparcia agresji zbrojnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Zakłady spółki Volkswagen Poznań od 10 marca wstrzymają produkcję aut. To konsekwencja zakłóceń łańcucha dostaw podzespołów spowodowanych rosyjską napaścią na Ukrainę – poinformowała w czwartek firma.

- PiS może liczyć na pełna współpracę nad ustawą o obronie ojczyzny. Będziemy nad nią pracować w komisji - chcielibyśmy, żeby to była nadzwyczajna komisja. Oczekujemy przyjęcia kilku kluczowych poprawek, ale tak jak powiedział przewodniczący Donald Tusk: liczymy, że kształt tej ustawy pozwoli na jej przyjęcie przez aklamację - powiedział Interii szef klubu KO Borys Budka.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski myśliwiec Su-30 nad Irpieniem w obwodzie kijowskim – poinformował w czwartek na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. W pobliżu stolicy trwają walki – podaje agencja UNIAN, powołując się na wojskowych.

Na północno-zachodnim podejściu do stolicy w rejonie Iwankowa, Borodzianki i Kozarowycz trwają walki – podaje UNIAN, powołując się na służbę prasową brygady szybkiego reagowania Gwardii Narodowej.

Litewska prokuratura generalna w czwartek wszczęła postępowanie dotyczące możliwych rosyjskich zbrodni przeciw ludzkości i wojennych w Ukrainie.

"Śledztwo zostało wszczęte odnośnie zbrojnej agresji na Ukrainę" - przekazało w oświadczeniu biuro prokuratora generalnego.

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w związku z rosyjskimi ostrzałami zginęły 34 osoby, a 285 zostało rannych, w tym 10 dzieci - poinformowały w czwartek służby ds. sytuacji nadzwyczajnych tego obwodu.

Będziemy ciężko pracować, pomagać i wspierać wszystkich, także polski rząd w działaniach, które zwiększają bezpieczeństwo Polski; wszystkie działania i słowa muszą być nakierowane na ten jeden cel: bezpieczeństwo Polaków i naszego państwa - powiedział w czwartek lider PO Donald Tusk.

Zdaniem minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser uchodźcy z Ukrainy powinni mieć możliwość decydowania, w którym państwie UE chcą szukać schronienia. "(...) ludzie z Ukrainy będą teraz jeździć głównie tam, gdzie mają wielu przyjaciół, krewnych i znajomych" - powiedziała w czwartek radiu Deutschlandfunk.

Nie ma potrzeby stosowania klucza dystrybucyjnego w przyjmowaniu uchodźców - oceniła. Z prawnego punktu widzenia Komisja Europejska miałaby możliwość ustalenia takiego klucza.

Przedstawiciele Rosji 4 lutego powiadomili chińskich urzędników o planie przeprowadzenia operacji zbrojnej w Ukrainie, a Chińczycy poprosili o wstrzymanie się z tym do końca olimpiady – podał w czwartek dziennik "South China Morning Post", powołując się na anonimowe źródła w USA.

Hongkońska gazeta przedstawia te źródła jako osoby zbliżone do Białego Domu, które przytaczają ustalenia amerykańskiego wywiadu. Chińskie władze im zaprzeczają.

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie powitał w czwartek rano szefa rządu Rumunii Nicolae Ciuca, który przybył do Warszawy na polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe. Wśród tematów spotkania są relacje dwustronne, sprawy z agendy UE, a także kwestia agresji Rosji na Ukrainę.

Większością głosów rady dyrektorów Echa Moskwy podjęto decyzję o likwidacji stacji i strony internetowej Echa Moskwy – poinformował w Telegramie naczelny tego opozycyjnego radia Aleksiej Wieniediktow. Protest wystosował polski Instytut Nowych Mediów.

Wszyscy polscy dyplomaci, którzy chcieli wyjechać z Kijowa dostali na to zgodę; pozostało ich na Ukrainie bardzo niewielu i są to ochotnicy - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Jak dodał, jest decyzja o podtrzymaniu polskiej obecności w Kijowie. Nasza obecność ma tam znaczenie i polityczne - mówił.

Przydacz pytany w czwartek w radiu RMF FM, czy ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki zamierza opuścić Kijów i wrócić do Polski podkreślił, że "na tym etapie nie ma takiej decyzji".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w czwartkowej odezwie do obywateli, że Ukraińcy zniszczyli plany wroga opracowywane przez lata w jeden tydzień.

"Jesteśmy narodem, któremu udało się zniszczyć plany wroga w tydzień. Plany opracowywane przez lata. Zdradziecko i z premedytacją. Z nienawiści do naszego kraju, do naszych ludzi, do każdego człowieka, który ma dwie rzeczy - serce i wolność. Ale my ich zatrzymaliśmy" - przekazał prezydent Zełenski.

Od początku inwazji na Ukrainę 24 lutego Rosjanie stracili około 9 tys. żołnierzy - podał w czwartek na Telegramie ukraiński sztab generalny.

Łączne straty bojowe Rosjan od 24 lutego do 3 marca wyniosły w przybliżeniu: ok. 9000 osób, 217 czołgów, 900 opancerzonych wozów bojowych, 90 systemów artyleryjskich, 42 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 11 systemów obrony przeciwlotniczej, 30 samolotów, 31 śmigłowców, 374 pojazdy wojskowe, dwie jednostki pływające, 60 cystern, trzy bezzałogowe statki powietrzne - poinformował sztab

 

Pod przewodnictwem wiceministra MSWiA Pawła Szefernakera trwa wideokonferencja z wojewodami dotycząca pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie.

Przed godz. 14 odjedzie pierwszy pociąg ewakuacyjny z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Krościenku na Podkarpaciu. Aby było to możliwe, kolejarze z PKP PLK w ciągu kilku dni udrożnili nieużywany od 2010 roku 30-kilometrowy odcinek szlaku nr 108 z Uherzec.

Uchodźców z Krościenka zabierać będą pociągi przewoźników SKPL i Polregio. Dojadą do Zagórza lub Sanoka, gdzie część z nich będzie skomunikowana ze składami PKP Intercity w stronę Krakowa.

Zdaniem władz Podkarpacia, z Krościenka może odjeżdżać 5-6 pociągów ewakuacyjnych dziennie.

Od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę, czyli od 24 lutego br. przez podkarpackie przejścia graniczne przekroczyło 287,5 tys. osób. Ostatniej doby było to 46,8 tys. - poinformował w czwartek rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz. 

"Wczoraj w obwodzie rówieńskim, bez białej sukni, przyjaciół, rodziców, ale z delikatnym bukietem panny młodej, dwoje członków Gwardii Narodowej pobrało się".

Irpień po rosyjskim ostrzale:

Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi - zaapelował w czwartek do polskich przedsiębiorców i konsumentów prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. - Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty - dodał. 

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł uruchomi w czwartek na Torwarze w Warszawie punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy. W punkcie otrzymają pomoc, posiłek, informacje i miejsce na odpoczynek. Przygotowanych będzie tam ok. 500 łóżek - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz.

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę rząd Francji w czwartek zalecił swoim obywatelom, by opuścili terytorium Rosji tak szybko, jak to możliwe. "Najgorsze jeszcze przed nami" - ostrzegł minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.

"Mamy obawy, że Rosjanie zastosują formułę oblężeń. Są oni do takich zadań przyzwyczajeni" - mówił szef francuskiej dyplomacji w telewizji publicznej France 2.

Zniszczona szkoła w Charkowie.

W piątek przyjeżdżają do nas merowie Paryża, Wilna, Budapesztu, Pragi i Bratysławy - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Samorządowcy mają rozmawiać na temat pomocy Ukrainie, w tym o możliwości przyjęcia przez te miasta części uchodźców z tego kraju.

Rosyjski żołnierz próbuje włamać się do sklepu z elektroniką w Melitopolu.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od początku inwazji straty po stronie Rosji to m.in. 9 tys. osób, ok. 217 czołgów, ok. 30 samolotów i ok. 30 śmigłowców.

Po ewakuacji sierocińca w Odessie na południu Ukrainy około 120 dzieci - w tym sześciodniowe niemowlę - ucieka do Berlina. Sieroty wyruszyły w podróż pięcioma autobusami wraz z opiekunami, powiedział w środę wieczorem naczelny rabin Odessy i południowej Ukrainy Abraham Wolff agencji dpa.


Czechy wprowadzają od piątku stan wyjątkowy.

- Rosja ucieka się do straszenia najróżniejszymi rzeczami; takie wypowiedzi mają służyć osłabieniu gotowości Zachodu do tego, aby nakładać kolejne sankcje - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. - Nie powinniśmy dawać się na to łapać - dodał.

Jabłoński w radiu Zet był pytany o wypowiedzi szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa, w których straszył użyciem atomu. - Takie wypowiedzi mają służyć osłabieniu gotowości Zachodu do tego, aby nakładać kolejne sankcje - ocenił wiceminister. - Rosja ucieka się do straszenia najróżniejszymi rzeczami, ale jest to element, który ma wywołać pewną zmianę podejścia Zachodu - dodał.

Płonie ostrzelana przez siły rosyjskie baza paliwowa w Czernihowie na północy Ukrainy - poinformowały w czwartek ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

W czwartek ok. godz. 8 rano (7 w Polsce) pocisk trafił w bazę paliwową, wskutek czego zapalił się zbiornik oleju napędowego o objętości 3 tys. m sześc. - poinformowały służby.

"Napływ uchodźców do Warszawy nieprzerwanie się zwiększa. Tylko tej nocy pociągami przyjechało 2500 osób, kolejny tysiąc busami" - przekazał prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Niemcy chcą dostarczyć więcej broni Ukrainie. Ministerstwo Gospodarki zatwierdziło dostawę 2700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych typu "Strela", jak dowiedziała się w czwartek agencja dpa.

Broń jest produkcji radzieckiej, pochodzi z dawnych zapasów Narodowej Armii Ludowej (NVA) Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD).

Od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 575,1 tys. osób - poinformowała Straż Graniczna.

Większością głosów rady dyrektorów Echa Moskwy podjęto decyzję o likwidacji stacji i strony internetowej Echa Moskwy – poinformował w Telegramie naczelny tego opozycyjnego radia Aleksiej Wieniediktow.

W ukraińskich wsiach i miasteczkach, w których stoją rosyjskie wojska, natychmiast zaczyna dochodzić do maruderstwa, kradzieży i zabójstw – napisał na Facebooku doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Podolak apeluje do organizacji międzynarodowych, w tym OBWE, o pomoc w utworzeniu korytarzy humanitarnych w celu ewakuowania cywilów, przewiezienia leków i umożliwienia przejazdu karetkom pogotowia.

Ukraińska kolej poinformowała w czwartek na Telegramie, że od tej chwili wszystkie pociągi ze wschodu na zachód Ukrainy będą ewakuacyjne. Sprzedaż biletów na nie została wstrzymana; opłata za przejazd nie będzie pobierana. Pierwszeństwo w korzystaniu z tych pociągów mają kobiety, dzieci i ludzie starsi.

Konkurs na projekt znaczka pocztowego, który twórczo zobrazuje hasło: "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!", ogłosiła Poczta Ukrainy. Te słowa ukraińskich obrońców Wyspy Węży na Morzu Czarnym stały się już znanym na całym świecie memem.

O ogólnoukraińskim konkursie pod nazwą "Russkij wojennyj korabl, idi na#uj" poinformował na Facebooku dyrektor Poczty Ukrainy Ihor Smilanski.

Nocne wybuchy w Kijowie to efekt działań obrony przeciwlotniczej przeciwko rakietom rosyjskim - poinformowały w czwartek władze ukraińskiej stolicy.

"W Kijowie jest spokojnie. Infrastruktura działa w normalnym trybie: ogrzewanie, woda, prąd, łączność jest we wszystkich dzielnicach" - zapewniono. Dodano, że nocne wybuchy w mieście to efekt działań sił obrony przeciwlotniczej przeciwko rakietom przeciwnika.

IPC: reprezentanci Rosji i Białorusi nie zostaną dopuszczeni do startu w zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaapelował do Ukraińców o przypuszczanie ataków na kolumny pojazdów z zaopatrzeniem dla sił rosyjskich. "Jeżeli wróg nie ma paliwa, amunicji, żywności, wsparcia inżynieryjnego, będzie bezbronny" - zaznaczył.

"Musimy pozbawić rosyjskie wojska wsparcia logistycznego. Nie ruszajcie czołgów. (Róbcie to) tylko jeśli naprawdę musicie. Zniszczcie tyły kolumn, podążające za pojazdami opancerzonymi. Jeżeli wróg nie ma paliwa, amunicji, żywności, wsparcia inżynieryjnego, będzie bezbronny" - napisał Reznikow w środę wieczorem na Facebooku.

"Proszę cię, Bracie, abyś zaapelował do Władimira Putina o zaprzestanie bezsensownej walki z narodem ukraińskim, w której giną niewinni ludzie" - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.

W związku z wojną na Ukrainie przewodniczący KEP wystosował 2 marca list do Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, przekazany w czwartek PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

- Spraw, które trzeba uregulować, jest sporo i szlifujemy go. Dzisiaj albo jutro zostanie przyjęty i w następnym tygodniu uchwalony przez Sejm - powiedział Piotr Müller w programie "Graffiti" o projekcie specustawy dotyczącej uchodźców.

Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia czy dokumenty przeznaczone wyłącznie do użytku służbowego może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – podkreśla wojsko.

Udostępnianie materiałów i dzielenie się informacjami na temat żołnierzy ułatwia śledzenie działań armii – zaznaczają wojskowi. Chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji – akcentuje Sztab Generalny Wojska Polskiego.

- Dementuję informację, że z polskich lotnisk mają startować myśliwce w celach bojowych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Graffiti" na antenie Polsat News.


W wywiadzie dla serwisu informacyjnego mandiner.hu premier Viktor Orban powiedział, że stosunki Węgier z Rosją były "zrównoważone i dobre" aż do niedawnej przeszłości, ale wojna stworzyła nową sytuację.

Dodał jednak, że nie ma powodu do zrywania więzi energetycznych z Moskwą.

168 godzin. Ukraina od tygodnia odpiera ataki rosyjskich okupantów.
Nikt - ani w Rosji, ani na Zachodzie nie wierzył, że przetrwamy tydzień - pisze minister obrony Ukrainy Oleksii Reznikov.

Około 15 tys. ludzi podczas wojny mieszka na stałe na stacjach kijowskiego metra, które służą jako schrony przed atakami rakietowymi Rosji - pisze w czwartek agencja Ukrinform. Są tam także zwierzęta domowe. Łącznie infrastruktura przewidziana jest dla 100 tys. ludzi.

Metro zapewnia, że na stacjach jest dostęp do wody i toalet. Wolontariusze pomagają w dostarczaniu ludziom jedzenia i leków. W ciągu dnia kursują pociągi metra. Nocą, podczas godziny policyjnej, podziemna infrastruktura pełni jedynie funkcję schronu.

Wsie i miasteczka, w których stacjonują kolumny wojsk rosyjskich, stają się natychmiast miejscami grabieży, rabunków i mordów. Potrzebujemy korytarzy humanitarnych – żywności, lekarstw, karetek, ewakuacji dzieci. Oczekujemy aktywnej pomocy organizacji międzynarodowych, w tym OBWE. Dosyć słów! - napisał Mychajło Podolak z Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Rosyjski agresor próbuje prowadzić działania ofensywne na terytorium Ukrainy – podał w porannym komunikacie w czwartek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Trwa ósmy dzień rosyjskiej agresji.

Wojska rosyjskie próbują podejść do Kijowa z różnych kierunków i umacniać się w innych miejscach kraju. "Ze względu na brak postępu w większości rejonów siły okupanta sięgnęły po taktykę nocnych ostrzałów artyleryjskich dzielnic mieszkalnych w dużych miastach" - podano.

 

Okładka nowego numeru magazynu "Time" z cytatem z przemówienia Wołodymyra Zełenskiego wygłoszonego podczas wtorkowej nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego:

"Życie zwycięży śmierć, a światło zwycięży ciemność"

Aby odstraszyć Putina od inwazji na państwa NATO, należy ustanowić stałą obecność wojsk USA w Polsce, Rumunii i państwach bałtyckich - powiedział PAP najwyższy rangą Republikanin w komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów Mike Rogers. Pentagon rozważa takie posunięcia.

Najwyższa Rada Ukrainy informuje, że Statek Banglar Samriddhi (pod banderą Bangladeszu), który czekał na załadunek w Olbii, został ostrzelany przez Rosjan.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze poinformował, że otrzymał 39 zawiadomień ws. sytuacji w Ukrainie, w tym od Polski. Wszczęto śledztwo.

Szefowa resortu finansów USA Janet Yellen poinformowała w środę (czasu lokalnego), że sankcje zablokowały ok. połowę aktywów banku centralnego Rosji i "ograniczyły" 80 proc. aktywów rosyjskich banków. Zapowiedziała, że Waszyngton zlikwiduje luki w restrykcjach nałożonych na Moskwę.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy z Europie (OBWE) poinformowała w środę wieczorem, że członkini jej misji została zabita podczas ostrzału Charkowa.

Maryna Fenina, która pracowała dla misji OBWE monitorującej sytuację na Ukrainie, zginęła, "gdy dostarczała zapasy dla swej rodziny w mieście, które stało się strefą wojny" - podaje komunikat Organizacji. 

Stacja metra "Europa" w Paryżu została przemianowana na "Europa-Ukraina".

Para pobrała się w bunkrze w miejscowości Awanhard w obwodzie odeskim w Ukrainie - poinformowały lokalne władze. Ceremonia zaślubin rozpoczęła się w urzędzie, ale po chwili wszyscy musieli przenieść się do schronu w związku z alarmem przeciwlotniczym.

Ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej uruchomiło aplikację z powiadomieniami lotniczymi.

Rada Najwyższa Ukrainy poinformowała, że Trybunał Konstytucyjny tego kraju rozwiązał współpracę ze swoim odpowiednikiem w Białorusi.

Departament Stanu USA oskarżył w środę Rosję o "rozpoczęcie wojny na pełną skalę z wolnością mediów i prawdą" poprzez blokowanie niezależnych źródeł informacji aby uniemożliwić Rosjanom dostęp do informacji na temat inwazji Ukrainy.

"Rząd rosyjski dławi również platformy Twittera, Facebooka i Instagrama, od których uzależnione są miliony obywateli Rosji w dostępie do niezależnych informacji i opinii" - głosi oświadczenie Departamentu Stanu.

W oświadczeniu zwrócono uwagę, że Rosjanie wykorzystują media społecznościowe także do porozumiewania się między sobą i ze światem zewnętrznym.

Japonia nakłada sankcje na cztery kolejne rosyjskie banki, aby dostosować swe restrykcje do kar, jakimi objęła Moskwę Unia Europejska - powiedział w czwartek japoński minister finansów Shunichi Suzuki.

Japonia wspiera decyzje Unii i "zdecydowanie wdroży sankcje wraz z innymi państwami G7" - powiedział dziennikarzom Suzuki i dodał, że Tokio będzie postępować tak, by sprawić, że wykluczenie Rosji z systemu płatności SWIFT będzie skuteczne.

Tokio nakłada w czwartek restrykcje na VEB, Otkrytije, Nowikom i Sowkom.

Premier Kanady Justin Trudeau poinformował, że rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wyraził podziw mówiąc o przywództwie Zełenskiego i odwadze Ukraińców. Zapewnił także o wsparciu Ukrainy.


"Kanada i świat stoją za wami – i wzywa do natychmiastowego zakończenia nielegalnych ataków prezydenta Putina, które doprowadziły do śmierci cywilów." - napisał.

Mélanie Joly, minister spraw zagranicznych Kanady, odwiedziła Rzeszów. Spotkała się tam z przedstawicielami władz oraz z Ukraińcami, którzy uciekli przed wojną. Podziękowała burmistrzowi tego miasta Konradowi Fiołkowi za pomoc humanitarną, która jest im udzielana na miejscu.

Wycofanie produktów rosyjskich czy białoruskich nie odbije się negatywnie na polskich handlowcach - ocenił wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński w odpowiedzi na pytania PAP. Jego zdaniem produkty te nie stanowią istotnej części oferty sklepów.

Kanada nałożyła w środę kolejne sankcje na Rosję. Dotyczą 10 osób z dwóch firm rosyjskiego sektora energetycznego, Gazpromu i Rosnieftu – poinformowała w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

Najnowsze sankcje to zamrożenie aktywów i zakaz prowadzenia transakcji z osobami nimi objętymi. Decyzje Kanady zostały skoordynowane w międzynarodowymi partnerami i sojusznikami, a komunikat MSZ zapowiedział dalsze konsultacje "jeśli Rosja nadal będzie prowadzić agresywne działania wobec Ukrainy". "Każdy akt agresji ze strony Rosji spotka się z działaniami mającymi na celu osłabienie jej zdolności prowadzenia wojny" - podkreśliła cytowana w komunikacie Joly.

W Charkowie na wschodzie Ukrainy w wyniku wtorkowego ostrzału rosyjskiego uszkodzony został zabytkowy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w centrum miasta – poinformowały władze cerkiewne, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

W świątyni wybite są okna, zniszczone witraże i inne wyposażenie. Nikt nie ucierpiał.

 

Departament Stanu USA wezwał Władimira Putina, by natychmiast zatrzymał rozlew krwi w Ukrainie i wycofał swoje wojska.


Firma Amazon wykorzysta swój potencjał logistyczny do przerzutu dostaw do Ukrainy, udzieli też wsparcia ukraińskim instytucjom rządowym i firmom w kwestii cyberbezpieczeństwa - poinformował w środę (czasu zachodniego wybrzeża USA) dyrektor wykonawczy koncernu Andy Jassy.

Największa na świecie firma specjalizująca się w e-handlu z siedzibą w Seattle zapowiedziała już w tym tygodniu, że przekaże 10 mln dol. na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Osiem osób zginęło w rosyjskich ostrzale w mieście Izium w obwodzie charkowskim w Ukrainie - podały lokalne władze w nocy ze środy na czwartek. W Sumach na północy kraju w wyniku uderzenia rakiety rannych zostało pięć osób.

Po godzinie 02:00 UTC 3 marca loty rosyjskie są teraz zabronione w amerykańskiej przestrzeni powietrznej.

W centrum Kijowa (nieopodal osiedla Nowopeczerskie Lipki) w nocy ze środy na czwartek miały miejsce cztery potężne eksplozje. W pobliżu znajduje się stacja metra Drużby Narodów, Dziecięcy Szpital nr 7 oraz Szpital Miejski nr 12. Nad ranem pojawiły się informacje o kolejnych wybuchach.

Charków po nocnych atakach:

Ukraińskie władze podały w czwartek nad ranem, że po ciężkich walkach Rosjanie przejęli kontrolę nad Chersoniem. Mer miasta Ihor Kołychajew poinformował, że w budynku miejskiej administracji rozmawiał z przedstawicielami rosyjskich sił, aby poprosić, by "nie strzelano do ludzi" - relacjonuje AFP.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie