Wojna na Ukrainie. Kijów poprosił Chiny o pomoc. Pekin gotów podjąć wysiłki

Świat
Wojna na Ukrainie. Kijów poprosił Chiny o pomoc. Pekin gotów podjąć wysiłki
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Zniszczenia w miejscowości Browary pod Kijowem

Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował we wtorek w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych ChRL Wangiem Yi, aby Pekin użył swoich więzi z Moskwą, by powstrzymać rosyjską inwazję – podała agencja Reutera, powołując się na ukraińskie MSZ.

"Według komunikatu MSZ Ukrainy Wang powiedział Kułebie, że Chiny są gotowe podjąć wszelkie wysiłki, aby pomóc zakończyć wojnę poprzez dyplomację" – przekazał Reuters.

 

O rozmowie ministrów poinformowało również MSZ w Pekinie. Według niego Kułeba zadeklarował chęć "wzmocnienia komunikacji ze stroną chińską" i wyraził nadzieję, że Chiny pomogą wypracować zawieszenie broni.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Akcja dezinformacyjna Rosjan. "Będą głosić, że Ukraina skapitulowała"

 

Wang wyraził ubolewanie z powodu "wybuchu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego" i głębokie zaniepokojenie w związku z krzywdą ludności cywilnej. Wezwał do deeskalacji i rozwiązania sporu poprzez negocjacje oraz zapewnienia bezpieczeństwa przebywającym na Ukrainie Chińczykom – napisano w komunikacie chińskiego MSZ.

 

Chiński minister powtórzył również wcześniejszą deklarację poparcia dla "suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw" oraz opinię, że "bezpieczeństwo jednego kraju nie może być zapewnione kosztem bezpieczeństwa innych państw, a bezpieczeństwo w regionie nie może być osiągnięte poprzez rozszerzanie sojuszy wojskowych" – wynika z komunikatu.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie