Wojna na Ukrainie. Chiny sprzeciwiają się sankcjom i prowadzą normalną współpracę handlową z Rosją

Świat
Wojna na Ukrainie. Chiny sprzeciwiają się sankcjom i prowadzą normalną współpracę handlową z Rosją
East News/KYDPL KYODO/Associated Press/East News
Pekin nie potępił rosyjskiej agresji na Ukrainę

Chiny sprzeciwiają się wszelkim nielegalnym, jednostronnym sankcjom i prowadzą normalną współpracę handlową z Rosją – oświadczył w piątek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin w kontekście sankcji UE przeciwko Rosji za jej agresję na Ukrainę.

Wang odrzucił sugestię prezydenta USA Joe Bidena, że kraje, które popierają rosyjską inwazję na Ukrainę, będą miały "splamioną" reputację. To reputacja państw ingerujących w wewnętrzne sprawy innych krajów będzie zszargana – powiedział.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Wojska NATO, czyli również polskie, nie pojadą na Ukrainę

 

Na briefingu w MSZ rzecznik zaznaczył, że Ukraina z pewnością jest suwerennym krajem, ale odrzucił krytykę ze strony Australii dotyczącą handlu chińsko-rosyjskiego. Wyraził nadzieję na wypracowanie "wszechstronnego mechanizmu bezpieczeństwa" w Europie – przekazała agencja Reutera.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Brytyjski minister obrony: Rosja straciła 450 osób i nie osiągnęła głównych celów

 

Pekin nie potępił rosyjskiej agresji na Ukrainę, a MSZ sprzeciwiało się określaniu jej słowem „inwazja”. Chińska prasa przekazuje rosyjską narrację o "operacji specjalnej" w Donbasie, planie "demilitaryzacji Ukrainy" oraz zapewnienia, że Rosja nie chce okupować tego kraju.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie