Wojna w Ukrainie. NATO: rakiety przeciwlotnicze, broń przeciwpancerna w ramach zwiększonego wsparcia

Świat
Wojna w Ukrainie. NATO: rakiety przeciwlotnicze, broń przeciwpancerna w ramach zwiększonego wsparcia
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg

Sojusznicy w NATO zwiększają wsparcie dla Ukrainy w postaci rakiet przeciwlotniczych i broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej - zadeklarował w poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

"Właśnie rozmawiałem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wyraziłem uznanie dla odwagi (zwykłych) ludzi i sił zbrojnych Ukrainy. Sojusznicy NATO zwiększają wsparcie w postaci rakiet przeciwlotniczych, broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej dla Ukrainy" - napisał Stoltenberg na Twitterze.

 

Niemiecka pomoc dla Ukrainy 

W sobotę wieczorem rząd Niemiec zadeklarował, że zamierzają dostarczyć Ukrainie broń defensywną: 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet przeciwlotniczych ziemia-powietrze Stinger. Berlin zgodził się również, by Holandia i Estonia dostarczyła Ukrainie broń pochodzącą pierwotnie z Niemiec.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Francuski rząd wysłał do Polski 33 tony pomocy humanitarnej dla Ukraińców

 

- Broń obiecana przez Niemcy Ukrainie wkrótce tam dotrze, "jest już w drodze i nie chodzi o dni, ale o godziny” - powiedziała minister obrony Christine Lambrecht na antenie stacji Deutschlandfunk.

 

Inwazja na Ukrainę nie będzie tak szybka, jak to sobie wyobrażał prezydent Władimir Putin – podkreśliła Lambrecht. Dlatego ważne jest - dodała - aby wspierać Ukrainę w jej oporze przeciwko rosyjskiemu atakowi.

 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie