Wojna na Ukrainie. Niemiecka fundacja wspierająca Nord Stream 2 zostaje rozwiązana

Świat
Wojna na Ukrainie. Niemiecka fundacja wspierająca Nord Stream 2 zostaje rozwiązana
AP/Associated Press/East News
Nord Stream 2

Premier niemieckiego kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie Manuela Schwesig zapowiedziała rozwiązanie landowej fundacji Stiftung Klima- und Umweltschutz, utworzonej w celu wspierania budowy gazociągu Nord Stream 2 - informuje w poniedziałek agencja dpa.

"Poprosiłam zarząd fundacji, aby wstrzymał jej pracę i w ramach ograniczonych możliwości prawnych doprowadził do jej likwidacji" – napisała w poniedziałek rano na Twitterze. Zbadane zostanie również, czy "prawnie możliwe jest wykorzystanie funduszy udostępnianych fundacji przez Nord Stream na cele humanitarne".

 

Ostatnio Schwesig wielokrotnie gorąco opowiadała się za ukończeniem i szybkim oddaniem do użytku Nord Stream 2, biegnącego przez Morze Bałtyckie, i założył budzącą wiele kontrowersji landową fundację wspierającą budowę gazociągu. Fundacja ta jest finansowana głównie przez rosyjski państwowy koncern Gazprom - przypomina dpa.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Charles Michel: odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w UE

 

Schwesig odrzuciła również oskarżenia, które określają jej rząd mianem przyjaciół rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. "Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że to nonsens. Nigdy nie rozmawiałam z prezydentem Putinem ani nie poparłam jego działań wobec Ukrainy” - oświadczyła. Wezwała Putina do "natychmiastowego powstrzymania wojny i wycofania się z Ukrainy".

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie