Rosyjski samolot naruszył przestrzeń powietrzną Kanady

Świat
Rosyjski samolot naruszył przestrzeń powietrzną Kanady
Zdj. ilustracyjne/Flickr/Riik@mctr
Rosyjskie linie Aerofłot mają zakaz przekraczania kanadyjskiej strefy powietrznej

Rosyjski samolot linii Aeroflot naruszył w niedzielę przestrzeń powietrzną Kanady, mimo wprowadzonego wcześniej zakazu przelotów dla wszystkich rosyjskich przewoźników – poinformowało kanadyjskie ministerstwo transportu.

"Wiemy, że lot 111 linii Aerofłot naruszył wprowadzony dziś wcześniej zakaz korzystania z kanadyjskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty" - napisał resort transportu na Twitterze.

 

"Wdrażamy dochodzenie w sprawie zachowania Aerofłotu i niezależnego dostawcy usług nawigacyjnych, NAVCAN, które doprowadziły do tego naruszenia. Nie zawahamy się podjąć właściwych środków wymuszających stosowanie się do zasad oraz innych środków, by zapobiec podobnym naruszeniom w przyszłości" - dodało ministerstwo w kolejnym wpisie.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Łotwa: parlament zezwolił obywatelom na dołączenie do ukraińskich sił zbrojnych

 

Lot 111 Aerofłotu to samolot lecący na trasie z Miami do Moskwy. NAVCAN – Nav Canada - to z kolei prywatna firma, która jest właścicielem i operatorem kanadyjskiego systemu nawigacji powietrznej dla cywilnego lotnictwa.

Sankcje wobec Rosji

Rano w niedzielę minister transportu Kanady Omar Alghabra poinformował o zamknięciu kanadyjskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów rosyjskich linii lotniczych ze skutkiem natychmiastowym. Decyzja dotyczy wszystkich rosyjskich samolotów, także czarterowych i innych wykorzystywanych przez rosyjskich przewoźników.

 

Rosyjskie linie Aerofłot korzystały z korytarzy powietrznych nad Kanadą nie tylko w lotach do kanadyjskich lotnisk, także m.in. w drodze do USA.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Rosyjscy opozycjoniści i naukowcy stworzyli Komitet Antywojenny

 

Wcześniej swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich przewoźników lotniczych zamknęło wiele krajów europejskich. W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając pakiet kolejnych restrykcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę poinformowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców.

 

Kanada wprowadziła dotychczas trzy serie sankcji wobec Rosji, w tym – w piątek – wobec prezydenta Rosji Władimira Putina.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie