Koronawirus w Polsce. Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski: znosimy większość obostrzeń

Polska
Koronawirus w Polsce. Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski: znosimy większość obostrzeń
PAP/Marcin Obara
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski

Znosimy większość obostrzeń - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. - Decyzja jest oparta na wnikliwej analizie trendów epidemicznych i sytuacji w szpitalach - dodał minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia dodał, że "od 1 marca znosimy większość restrykcji, także o charakterze gospodarczym".

Po godz. 9:00 w środę rozpoczęła się wspólna konferencja premiera Mateusz Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

ZOBACZ: Rzecznik rządu Piotr Müller: spotkanie Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego ws. Rosji

 

Na początku konferencji Mateusz Morawiecki przypomniał, że "pandemia COVID-19 towarzyszy nam już od 2 lat.". - Musieliśmy się zmierzyć z wyzwaniami jakich wcześniej nie doświadczyliśmy - powiedział premier. Dodał, że dziś "widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany".

 

 

- Można znieść część ograniczeń, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy. - Zmiany są przedyskutowane z radą ds. COVID-19, w której znajdują się specjaliści w tej dziedzinie - zaznaczył premier.

Morawiecki: znosimy większość obostrzeń

- Znosimy większość obostrzeń - oświadczyli minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki.

 

- Zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach - tam gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski - powiedział premier Morawiecki.

 

WIDEO: Konferencja Adama Niedzielskiego i Mateusza Morawieckiego dotycząca obostrzeń

 

 

- Przywracamy również normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna, dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania - dodał szef rządu.

 

Premier przez całą swoją wypowiedź podkreślał, że etap dotyczący epidemii "wciąż nie jest zamknięty" i zaznaczał ważność szczepień. -

Dziś wraz z malejącym natężeniem epidemii z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość - zakończył premier.

 

W środę MZ odnotowało 20 456 nowych przypadków.

 

- Decyzja o zniesieniu większości obostrzeń jest oparta na wnikliwej analizie trendów epidemicznych i sytuacji w szpitalach, ale też innych informacjach, które braliśmy pod uwagę - podał minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że "trend spadkowy jest bardzo silny i to spowodowało, że bardzo szybko redukuje się liczba zakażeń".

Minister zdrowia: w perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy będziemy decydowali co do pozostałych restrykcji

- Cała sytuacja dotycząca nowych zakażeń nie przekłada się na liczbę hospitalizacji - zaznaczył szef resortu zdrowia, informując, że w skali tygodnia mieliśmy około 2,5 tys. hospitalizacji mniej. - W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze spadkami nawet powyżej 30 proc. z tygodnia na tydzień i to spowodowało, że tak jak szybko osiągnęliśmy apogeum V fali, tak szybko redukuje się liczba zakażeń – powiedział szef MZ.

 

ZOBACZ: Omikron. Prof. Pyrć: zakażenie u zaszczepionych zmniejsza ryzyko infekcji innymi wariantami

 

Od 1 marca znosimy większość restrykcji, także o charakterze gospodarczym - powiedział minister zdrowia.

 

 

- W zasadzie zostają tylko te restrykcje – mówię o maseczkach, o izolacji, o kwarantannie – które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa – zaznaczył Niedzielski.

 

- To są oczywiście też restrykcje, które w perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy będziemy decydowali się znosić – zawsze konsultujemy te decyzje ze specjalistami, w tym przypadku chodzi o Radę ds. Covid, która działa w nowej formule. Wczoraj odbyło się spotkanie i dyskutowaliśmy m.in. na ten temat – poinformował.

Adam Niedzielski: jesteśmy na takim poziomie, jak bywa to w szczycie grypy

- Ostatnia fala, mimo tak dużej liczby zakażeń, była najmniej dotkliwa z punktu widzenia szpitalnictwa - powiedział Adam Niedzielski.

 

 

- Jeżeli chodzi o skalę zakażeń, to jesteśmy na takim poziomie, jak bywa to w szczycie grypy - stwierdził szef MZ. Dodał, ze "cały czas mamy większą liczbę hospitalizacji, w przypadku Covidu, ale ta postępująca immunizacja (obecność przeciwciał w organizmie - red.) jest elementem, który pozwoli nam w mniejszym stopniu zaburzać życie społeczno-gospodarcze" - powiedział minister zdrowia.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Królowa Elżbieta II otrzymała pozytywny wynik na koronawirusa

 

Niedzielski podkreślił na konferencji, że "szczepienia odegrały ogromną rolę, jeśli chodzi o obronę przed hospitalizacją i obronę przed zgonami". - Priorytetem powoli staje się odmrażanie służby zdrowia, bo odrabianie tego długu zdrowotnego, który narósł przez czas pandemii, będzie teraz na pewno priorytetem zdrowotnym - zakończył Minister Zdrowia.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Ile nowych przypadków? Waldemar Kraska podał liczbę zakażeń z 23 lutego

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Mamy 20 456 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło 360 osób - przekazał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Oznacza to spadek zakażeń o blisko 30 proc. tydzień do tygodnia.

 

Wiceminister podkreślał, że dane pokazują, że "wariant Omikron zaraża krócej". - Dlatego wycofujemy się z pewnych zasad, bo nie mają teraz racji bytu - mówił.

aml/bas/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie