Koronawirus. WHO: nad Europę Wschodnią nadchodzi nowa fala zakażeń wariantem Omikron

Świat
Koronawirus. WHO: nad Europę Wschodnią nadchodzi nowa fala zakażeń wariantem Omikron
Pixabay/fernandozhiminaicela
Fala Omikronu zmierza w kierunku Europy Wschodniej, gdzie w dziesięciu państwach regionu już wykryto ten wariant

Nowa fala zakażeń wariantem koronawirusa Omikron nadchodzi nad Europę Wschodnią - poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wzywając władze państw regionu, by zwiększyły wysiłki na rzecz szczepień przeciw COVID-19.

- Wzywam rządy i służby odpowiedzialne za zdrowie do przeanalizowania na poziomie lokalnym przyczyn mniejszego poziomu szczepień, braku ich akceptacji społecznej i w oparciu o konkretne dane i kontekst, opracowania metod interwencji mających na celu pilne zwiększenie poziomów zaszczepień - oświadczył dyrektor WHO na Europę dr Hans Kluge.

 

ZOBACZ: Andrusiewicz: w ciągu kilku dni w kraju mniej więcej 100 procent przypadków Omikronu

 

Ekspert wskazał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 podwoiła się w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Rosji i na Ukrainie.

W dziesięciu państwach wykryto ten wariant

Ponadto dr Kluge zwrócił uwagę, że w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Kirgistanie, Uzbekistanie i na Ukrainie mniej niż 40 proc. osób powyżej 60. roku życia jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

 

- Tak jak przewidywaliśmy, fala Omikronu zmierza w kierunku Europy Wschodniej, gdzie w dziesięciu państwach regionu już wykryto ten wariant - przekazał w oświadczeniu szef regionalny WHO.

 

Agencja Reutera zauważa, że doniesienia pojawiły się w momencie, gdy kilka innych państw regionu, w tym Polska i Czechy, zapowiedziały znoszenie restrykcji covidowych w przyszłym miesiącu, jeżeli utrzyma się obecny trend dziennych zakażeń SARS-CoV-2.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie