Wielka Brytania. Królowa Elżbieta II otrzymała pozytywny wynik na koronawirusa

Świat
Wielka Brytania. Królowa Elżbieta II otrzymała pozytywny wynik na koronawirusa
Joe Giddens/WPA Pool/Rex Features/East News
Królowa Elżbieta II jest zakażona koronawirusem

Królowa Elżbieta II uzyskała pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 - podaje agencja Reutera, która powołuje się na Pałac Buckingham. 95-letnia monarchini doświadcza łagodnych "objawów podobnych do przeziębienia", ale spodziewa się kontynuować wykonywanie "lekkich obowiązków" w Windsorze w nadchodzącym tygodniu - podaje BBC.

Pałac Buckingham poinformował w niedzielę, że królowa Elżbieta II ma koronawirusa. 

 

ZOBACZ: Zmarł Witold Paszt. Lider grupy VOX. Miał 68 lat

 

95-letnia monarchini Królowa Elżbieta II ma mieć "delikatne objawy zakażenia", lecz w tygodniu ma wykonywać swoje "lekkie obowiązki" w Windsorze. "Będzie nadal otrzymywać opiekę medyczną i postępować zgodnie ze wszystkimi odpowiednimi wytycznymi" - oświadczył pałac. 

 

95-letnia królowa została w pełni zaszczepiona przeciw COVID-19 i przyjęła także dawkę przypominającą.

 

Informacja o tym, że Elżbieta II jest zakażona koronawirusem, pojawiła się dokładnie dwa tygodnie po 70. rocznicy objęcia przez nią tronu. W przededniu jubileuszu królowa przyjęła w posiadłości Sandringham House grupę emerytów, wolontariuszy oraz członkinie lokalnego Instytutu Kobiet, co było pierwszym od trzech miesięcy dużym publicznym wydarzeniem z jej osobistym udziałem. Kilka dni później, tak jak to było wcześniej planowane, wróciła na zamek w Windsorze, gdzie spędza większość czasu od początku wybuchu pandemii.

Choroba królowej Elżbiety II

W lutym ubiegłego roku królowa zachęcała poddanych do szczepień przeciw COVID-19. - Cóż, mogę stwierdzić, że było to całkiem niegroźne. To było bardzo szybkie i dostałam wiele listów od ludzi, którzy byli bardzo zaskoczeni tym, jak łatwo można było się zaszczepić. A sam zastrzyk - w ogóle nie bolał - mówiła wtedy, dodając, że od tego czasu czuje się "chroniona". 

 

ZOBACZ: Królowa Elżbieta II w świątecznym orędziu wspomina Filipa i odnosi się do pandemii

 

W październiku 2021 roku Pałac Buckingham informował natomiast, że monarchini spędziła noc w szpitalu. - Zgodnie z zaleceniem lekarskim, aby odpocząć przez kilka dni, królowa udała się do szpitala w celu przeprowadzenia wstępnych badań, po czym wróciła do zamku Windsor i pozostaje w dobrym nastroju - oświadczył wtedy rzecznik Pałacu.

aml/Reuters/BBC/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie