Amerykanie mają opuścić Białoruś i Naddniestrze. Apel Departamentu Stanu USA

Świat
Amerykanie mają opuścić Białoruś i Naddniestrze. Apel Departamentu Stanu USA
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT
Białoruskie i rosyjskie wojska trenują nieopodal granicy z Ukrainą. Oficjalnie to ćwiczenia, a - zdaniem państw zachodnich - przygotowania do możliwej agresji

"Obywatele USA przebywający na Białorusi powinni natychmiast opuścić ten kraj" - ogłosił w poniedziałek Departament Stanu USA. Dyplomaci argumentują, że wojska białorusko-rosyjskie koncentrują się na granicy z Ukrainą, a niebawem może nastąpić atak. Dodają, że ewentualne udzielenie pomocy obywatelom Stanów Zjednoczonych w razie eskalacji konfliktu może być niemożliwe.

Amerykański resort spraw zagranicznych zaapelował do obywateli USA, by zrezygnowali z podróży na Białoruś, a jeśli już tam są, aby bezzwłocznie wyjechali.

 

ZOBACZ: Małopolska przygotowuje się do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Możliwy powrót do nauki zdalnej

 

Władze informują, że w tamtym kraju "arbitralnie" egzekwuje się prawo", a ponadto istnieją "ryzyko zatrzymania, zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne wynikające z COVID-19" oraz "nadzwyczajnie wysoka aktywność wojskowa Rosji wzdłuż granicy z Ukrainą".

USA: nasza zdolność, by chronić swoich obywateli na Białorusi, jest ograniczona

"Obywatele USA znajdujący się na Białorusi lub rozważający podróż na Białoruś powinni mieć świadomość, że sytuacja jest nieprzewidywalna, a w regionie panuje podwyższone napięcie. Możliwe jest nękanie obcokrajowców przez władze" - wskazali amerykańscy dyplomaci.

 

Dodali, że zdolność rządu USA do zapewnienia ochrony swoim obywatelom na Białorusi "jest poważnie ograniczona w związku z ograniczeniami, jakie rząd Białorusi wprowadził w odniesieniu do amerykańskiego personelu dyplomatycznego".

 

ZOBACZ: Andrzej Duda zwołuje Radę Gabinetową. Tematem sytuacja na Ukrainie

 

W dniu 31 stycznia 2022 r. Departament Stanu nakazał opuszczenie Ambasady w Mińsku członkom rodzin pracowników rządu USA. Podobnie ostrzeżenie, jak dla Białorusi, wydano w poniedziałek również dla Naddniestrza, zaznaczając, że i tam "istnieje ciągłe zagrożenie rosyjskimi działaniami wojskowymi".

"Rosja planuje poważne działania wojskowe"

Również w poniedziałek ambasada USA w Kijowie ogłosiła, że "obywatele amerykańscy przebywający na Ukrainie powinni rozważyć opuszczenie tego kraju korzystając z komercyjnych środków transportu lub na własną rękę".

 

"Z docierających do nas doniesień wynika, że Rosja planuje poważne działania wojskowe przeciwko Ukrainie. Warunki bezpieczeństwa, szczególnie wzdłuż granic Ukrainy, na okupowanym przez Rosję Krymie oraz na kontrolowanym przez Rosję wschodzie Ukrainy, są nieprzewidywalne i mogą ulec pogorszeniu w bardzo krótkim czasie" - podano.

 

ZOBACZ: Prezydent: wierzymy, że nigdy nie będziemy musieli tworzyć państwa podziemnego

 

Zaznaczono, że jakiekolwiek działania wojenne na terytorium Ukrainy poważnie ograniczą możliwość zapewnienia opieki konsularnej obywatelom USA, stąd apel o wyjazd.

 

Jednocześnie Departament Stanu zwrócił się za pośrednictwem ambasady USA w Kijowie do Amerykanów przebywających na Ukrainie, by wypełnili elektroniczny formularz zgłoszeniowy ułatwiający z nimi kontakt. Rekomendacja dotyczy w pierwszej kolejności osób, które mimo wszystko zdecydowały się pozostać na Ukrainie - podkreślono.

wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie