Sekretarz obrony USA Lloyd J. Austin przyleci do Europy. Odwiedzi m.in. Polskę

Świat
Sekretarz obrony USA Lloyd J. Austin przyleci do Europy. Odwiedzi m.in. Polskę
U.S. Secretary of Defense
Sekretarz obrony USA Lloyd J. Austin podczas wizyty w Rumunii

Sekretarz obrony USA Lloyd J. Austin wyruszy we wtorek w podróż do Europy, gdzie spotka się z przywódcami NATO, Polski i Litwy, wyższymi rangą dowódcami wojskowymi a także z żołnierzami polskimi i amerykańskimi w bazie lotniczej w Powidzu na terytorium RP - poinformował w poniedziałek w komunikacie Pentagon.

W Brukseli Austin spotka się z ministrami obrony państw Sojuszu i przywódcami NATO, aby omówić rozbudowę obecności wojskowej Rosji na Ukrainie i wokół niej, potwierdzić zobowiązanie USA do przestrzegania Artykułu 5 Traktatu północnoatlantyckiego i kontynuować pracę nad rozwojem zdolności Sojuszu do odstraszania i obrony, przy jednoczesnej gotowości stawienia czoła jutrzejszym wyzwaniom - napisano w komunikacie.

 

Amerykański sekretarz obrony spotka się w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą oraz ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Będą omawiać kwestie zacieśnienia dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa oraz pogłębienia polsko-amerykańskiego partnerstwa, kluczowego dla radzenia sobie z obecnymi wyzwaniami i zagrożeniami - przekazał Pentagon. Dodano, że Austin spotka się z amerykańskimi i polskimi żołnierzami w bazie lotniczej w Powidzu.

Wizyta na Litwie 

Na Litwie Austin spotka się z prezydentem Gitanasem Nausedą, premier Ingridą Szimonyte oraz ministrem obrony narodowej Arvydasem Anuszauskasem, by potwierdzić, że USA wspierają Litwę, współpracują z nią, wzmacniając litewską armię, i w dalszym ciągu razem walczą z zagrożeniami i przeciwnikami, aby wspierać wspólne interesy i wartości - czytamy dalej w komunikacie.

 

ZOBACZ: Ukraina. Ambasada USA przenosi działalność do Lwowa. Anthony Blinken o "dramatycznym przyspieszeniu"

 

Sekretarz obrony USA wraz z ministrem Anuszauskasem spotka się też z ministrem obrony Estonii Kalle Laanetem i ministrem obrony Łotwy Artisem Pabriksem. Odwiedzi także amerykańskich żołnierzy stacjonujących na Litwie - uzupełniono.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie