"Lex Czarnek" przyjęty przez Sejm. Przemysław Czarnek w "Gościu Wydarzeń", poniedziałek, 24 stycznia

Polska
"Lex Czarnek" przyjęty przez Sejm. Przemysław Czarnek w "Gościu Wydarzeń", poniedziałek, 24 stycznia
PAP/Tomasz Gzell
Przemysław Czarnek proponuje poprawkę Prawa oświatowego

- To, że pani prezydentowa, pani profesor, spotkała się z paniami, które o to poprosiły, to bardzo dobrze. Nie będę wysnuwał żadnych wniosków na podstawie przekazu pań, które nie raz mijały się z rzeczywistością - skomentował minister edukacji Przemysław Czarnek poniedziałkowe spotkanie posłanek opozycji z pierwszą damą.

- Po drugie, prezydentem jest istotnie Andrzej Duda, a wiemy, że nie raz są różnice zdań w małżeństwach - podkreślił Czarnek, przywołując choćby temat obowiązkowych szczepień. Czarnek podkreślił, że prezydent "znał temat ustawy od kilku miesięcy".

 

- Nie ma żadnych zmian przepisów, jeśli chodzi o powoływanie dyrektora szkoły - powiedział Czarnek, wskazując, że "oto teraz kurator będzie decydował o tym, kto jest dyrektorem szkoły" to "kłamstwa powielane przez opozycję". - Świadczą (one) o tym, jakie jest nastawienie opozycji do tej ustawy: kłamać, kłamać i jeszcze raz kłamać zgodnie z doktryną Platformy Obywatelskiej - powiedział Czarnek.

 

ZOBACZ: Lex Czarnek. Kosiniak-Kamysz: Szkoła jest niewydolna, niech minister wycofa się z głupich pomysłów

 

Czarnek potwierdził, że w ustawie zaproponowane jest rozwiązanie polegające na procedurze odwołania dyrektora na wniosek kuratorium. - Natomiast nie ma przepisów o powoływaniu dyrektorów. To jest przepis, który ma zapobiegać rozpowszechnianiu się sytuacji, na razie incydentalnych, kiedy dyrektor szkoły nie realizuje zaleceń pokontrolnych organu nadzoru pedagogicznego (czyli kuratorium - red.) - tłumaczył Czarnek. 

 

Czarnek zapytany też został o słowa posłanki Nowackiej, której zdaniem główną osią sporu między opozycją a Czarnkiem "jest to, czy rodzic może decydować o swoim dziecku, czy nie" i że według nowych przepisów rodzice stracą kontrolę nad edukacją dzieci.

Czarnek: problemem nie są organizacje katolickie, tylko lewackie i demoralizujące

- Szkoła jest miejscem pracy przede wszystkim nauczycieli i realizujemy tam podstawy programowe. Słyszę od dawien dawna, że nasi uczniowie są przepracowani, a tutaj jeszcze chcecie dokładać organizacje pozarządowe. Ale ok, my organizacje zapraszamy. Wymagamy tylko, żeby informowały, czego chcą uczyć nasze dzieci - przekonywał Czarnek. Zaznaczył, że dzięki przepisom organizacje edukacyjne będą przekazywały treści planowanych lekcji na stronę internetową kuratorium. "W takiej sytuacji każdy będzie się z nimi mógł zapoznać, a kurator będzie miał możliwość sprzeciwu wobec wejścia do szkoły takiej organizacji".

 

ZOBACZ: Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli. Przemysław Czarnek: nie stać nas na 60 tys. wakatów

 

- Co jest dziwnego w tym, że chcemy wiedzieć, czego chcą uczyć nasze dzieci organizacje pozarządowe. I czy przypadkiem nie jest zagrożeniem, czy jakieś organizacje sprzeciwiają się temu, bo nie chcą tego powiedzieć? - pytał Czarnek.

 

Wideo: Przemysław Czarnek w programie "Gość Wydarzeń"

 

 

Prowadzący Bogdan Rymanowski wskazał na wątpliwości posłów Konfederacji, którzy wskazują, że objęcie rządów przez lewicę mogłoby doprowadzić do "odwrócenia sytuację w szkołach o 180 stopni" korzystając z przepisów tej ustawy. - A co to znaczy odwrócić o 180 stopni? Czy dzisiaj jest problemem wejście organizacji katolickich na przykład do szkół? Nie ma. Organizacje harcerskie zwolniliśmy z tych wymogów. Tutaj nie ma w ogóle problemu organizacji katolickich czy chrześcijańskich, tylko lewackich, które demoralizują nasze dzieci - powiedział Czarnek.

 

Dodał, że postulatem lewicy i PO jest "zlikwidować kuratoria oświaty, więc o czym my w ogóle mówimy".

Posłanki opozycji: Agata Duda zgodziła się z nami

W poniedziałek w południe w Pałacu Prezydenckim posłanki KO spotkały się z małżonką prezydenta Agatą Kornhauser-Dudą; rozmowy dotyczyły noweli Prawa oświatowego. O spotkanie w sprawie nowelizacji zwróciły się do pierwszej damy posłanki KO: Kinga Gajewska, Barbara Nowacka, Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer.

 

ZOBACZ: Czarnek po słowach Barbary Nowak: im mniej się wypowiadamy, tym lepiej

 

Szumilas podkreśliła na briefingu po spotkaniu, że było widać duże zainteresowanie prezydentowej stanowiskiem posłanek KO na temat tej ustawy. Relacjonowała, że Kornhauser-Duda bardzo dokładnie wypytywała o to, jakie konsekwencje mogą przynieść poszczególne zapisy ustawy. "W końcowym efekcie zgodziła się z nami, że są to niebezpieczne zapisy dla polskiej szkoły, że są to zapisy, które mogą spowodować zamknięcie szkoły przed organizacjami pozarządowymi, że nadzór kuratora nad zatrudnianiem i zwalnianiem dyrektora jest również zbyt duży i w konsekwencji może przynieść szkodę szkole i uczniom, jak również sprawa przekazywania danych osobowych nauczycieli pomiędzy bazami bez takiej rzeczywistej konieczności - to też jest procederem niebezpiecznym" - powiedziała posłanka KO.

 

Sejm 13 stycznia uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe – zgodnie z nowymi przepisami rola kuratorów oświaty zostanie wzmocniona, zmienione zostaną zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Teraz nowelą zajmuje się Senat.

"Lex Czarnek" pozwoli kuratorowi opiniować zajęcia na terenie szkoły

Zgodnie z nowelizacją dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce.

 

Kurator ma 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.

 

ZOBACZ: Czarnek o przedmiocie Biznes i zarządzanie: ma ułatwić podjęcie decyzji o zakładaniu firmy

 

W noweli zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

 

Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora, jeżeli tego nie zrobi to powierzenie stanowiska dyrektora wygaśnie 14 dni po otrzymaniu wniosku. W nowelizacji nie przewidziano drogi odwołania się.

pdb/sgo/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie