Projekt w sprawie zdalnej pracy w administracji. Są szczegóły i wyjątki

Polska
Projekt w sprawie zdalnej pracy w administracji. Są szczegóły i wyjątki
PAP/Tomasz Gzell
Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział przejście administracji w tryb pracy zdalnej podczas briefingu w resorcie w środę.

Streszczenie projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostało zamieszczone w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowe przepisy zakładają m.in. wykonywanie pracy zdalnej w urzędach administracji publicznej.

W projekcie przewiduje się "modyfikację przepisów dotyczących wykonywania w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych zadań o charakterze publicznym". Przyjęcie projektu planowane jest w pierwszym kwartale tego roku. Informację na ten temat opublikowała w wykazie prac legislacyjnych Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.  

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia, praca zdalna. Adam Niedzielski po konferencji w sprawie wzrostu zakażeń

 

Publiczne zadania administracji mają być realizowane w trybie pracy zdalnej, na zasadach określonych przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r.

 

Wyjątki to sytuacje, w których "realizacja określonych zadań jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej".

Ograniczenie kontaktów z urzędnikami

Projektowane zmiany mają m.in. zapewnić zmniejszenie liczby kontaktów między pracownikami urzędów administracji publicznej i kontaktów "z interesariuszami zewnętrznymi".

 

"W konsekwencji wprowadzenia tych rozwiązań ma zostać zmniejszone ryzyko powstawania tzw. ognisk zakażeń wirusem SARS-CoV-2, co ma zapobiegać występowaniu oraz potencjalnie przerywać łańcuch zakażeń tym wirusem w ww. miejscach. Przedmiotowa ingerencja normatywna jest uzasadniona bardzo dużym tempem wzrostu dobowej liczby osób, w odniesieniu do których jest potwierdzane zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (w dniu 18 stycznia 2022 r. potwierdzono zakażenie u 30 586 osób)" - czytamy w streszczeniu rozwiązań ujętych w projekcie.

 

Odpowiedzialny za opracowanie projektu jest wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

ZOBACZ: Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia. Konferencja ministra Adama Niedzielskiego

 

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział na konferencji prasowej związanej z posiedzeniem sztabu kryzysowego w resorcie, że działania te mają na celu ograniczyć skutki gwałtownego wzrostu liczby zakażeń COVID-19, który związany jest z piętą falą koronawirusa.

 

Niedzielski wyjaśnił, że według najbardziej prawdopodobnego scenariusza wzrost zakażeń może sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy przypadków dziennie, a liczba zajętych łóżek na oddziałach covidowych może osiągnąć 60 tys. Według szefa resortu scenariusz przewiduje gwałtowny wzrost liczby zakażeń na przełomie stycznia i lutego, a następnie spadek intensywności fali w lutym.

hlk/zdr/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie