Niedzielski: Omikron stanowi w strukturze badań naszego genomu już ponad 20 proc.

Polska
Niedzielski: Omikron stanowi w strukturze badań naszego genomu już ponad 20 proc.
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Omikron stanowi w strukturze badań naszego genomu już ponad 20 proc. Ten 20-procentowy udział oznacza ogromną dynamikę wzrostów zakażeń. Sytuacja jest dramatyczna - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

W środę stwierdzono 30 586 nowych zakażeń koronawirusem. Jak podkreślił minister Adam Niedzielski, dynamika zakażeń oznacza podwajanie liczby infekcji z tygodnia na tydzień.

Podwojenie liczby infekcji, duża liczba testów

- To samo miało miejsce wczoraj - wczorajszy wynik rzędu niecałych 20 tys. w stosunku do 11 tys. z tygodnia poprzedniego - to też jest praktycznie podwojenie. I dzisiaj te 30 tys. w stosunku do 16 tys. 200 w zeszłym tygodniu - to jest wzrost dokładnie o 90 proc. - stwierdził.

 

Piąta fala w Polsce. Testy w aptece. Nowy pakiet projektów

 

Jak zastrzegł, wyniki te odnotowane zostały przy dużej liczbie wykonanych testów. - Ta liczba wykonanych badań jest również rekordowa - wynosi 122 tys. Cały czas mamy bardzo duży udział badań PRC, więc nie ma wątpliwości, że te trendy, które obserwujemy, to są trendy oparte na rzetelnym badaniu PCR - mówił Niedzielski.

 

Dodał, że jednocześnie nadal uznawane są wyniki testów antygenowych.

 

Koronawirus w Polsce. Obowiązkowa praca zdalna w administracji

Niedzielski: Omikron stał się faktem

- Widzimy, że bardzo dynamicznie rośnie liczba zleceń, które są wykonywane w POZ czy przez inne kanały (...). Tak naprawdę z tygodnia na tydzień ta liczba zleceń - bo to na ogół w poniedziałek mamy największe liczby - powiększyła się z 40 do ponad 60 tys. - ocenił minister zdrowia.

 

ZOBACZ: Badania: ponad dwie trzecie reakcji po szczepieniu przeciw COVID-19 niezwiązane ze szczepionką

 

- Więc są to przyrosty, z jakimi nie mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie czy w czasie (poprzedniej - red.) fali - dodał polityk.

 

- Omikron stał się faktem, omikron stanowi w strukturze badań naszego genomu już ponad 20 proc. i ten 20 procentowy udział oznacza tak ogromną dynamikę wzrostów zakażeń. W związku z tym ta sytuacja jest dramatyczna - podkreślił Niedzielski.

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie