Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia. Konferencja ministra Adama Niedzielskiego

Polska
Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia. Konferencja ministra Adama Niedzielskiego
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski, zdj. ilustracyjne.

Jest takie ryzyko, że zostanie przekroczona (we wtorek red.) bariera 20 tys. zakażeń. To wszystko pokazuje, że piąta fala staje się faktem - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas specjalnej konferencji prasowej. Szef resortu podał, że wedle szacunków w szczycie ma być od 60 tys. do 140 tys. infekcji dziennie. Zapowiedział też funkcjonowanie Rady Medycznej w nowej formuje.

- Chciałem zacząć od podziękowań za ten wielomiesięczny wysiłek, za wkład pracy, który przejawiał się nie tylko na spotkaniach i posiedzeniach, ale przez bieżący kontakt jaki utrzymywaliśmy przez cały czas - mówił Niedzielski o pracy swoich doradców ds. spraw walki z COVID-19, podkreślając ich "poświęcenie i zaangażowanie".

 

- Namawiałem wszystkich, którzy złożyli rezygnację, żeby kontynuowali swoją misję - podkreślił minister zdrowia, ale "niestety nie przekonaliśmy ich razem z premierem do kontynuowania współpracy w tej formule (Rady Medycznej red.). 

Rada Medyczna w nowej formule 

- Przy premierze zostanie powołana rada ds. walki z pandemią, która będzie charakteryzowała się nieco zmienioną formułą w stosunku do tej, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory – powiedział minister.

 

Zmiana będzie polegała przede wszystkim na poszerzeniu formuły, czyli szerszego spektrum ekspertów, którzy będą pomagali i doradzali panu premierowi, jak projektować już nie tylko walkę z pandemią, ale mamy nadzieję, że także proces wychodzenia z pandemii za kilka miesięcy – mówił Niedzielski.

 

Stąd też argument – jak dodał – by rada miała szerszą formułą. W skład rady – oprócz konsultantów krajowych i przedstawicieli zawodów medycznych – wejdą m.in ekonomiści i socjolodzy. Rada będzie, jak mówił, "uwzględniać nie tylko aspekty medyczne, ale też te związane z życiem gospodarczym i społecznym".

 

Niedzielski zauważył też, że wiele osób z byłej Rady Medycznej to konsultanci krajowi, a przy MZ działa cały zespół konsultantów krajowych ds. różnych dziedzin i będą oni nadal głównym źródłem doradztwa dla ministra zdrowia.

 

- Pewna grupa konsultantów będzie wyciągnięta przed nawias, można tak powiedzieć, z tej ogólnej grupy konsultantów i na poziomie ministra zdrowia będzie w sposób nieformalny doradzała i pomagała w podejmowania decyzji dotyczących walki z pandemią – podkreślił. 

Prognozy: do 140 tys. zakażeń dziennie 

- Te dzisiejsze wyniki, które w całości będziemy raportowali jutro - jest takie ryzyko, że zostanie przekroczona bariera 20 tys. zakażeń. To wszystko pokazuje, że piąta fala staje się już faktem - powiedział szef resortu zdrowia. 

 

Niedzielski zaznaczył, że spodziewane są wzrosty zakażeń i podkreślił, że podczas poniedziałkowego sztabu kryzysowego podejmowane są tematy działań pod kątem m.in. bazy łóżkowej, gospodarki tlenem, lekach, funkcjonowaniu ratownictwa medycznego. Minister podkreślił, że te elementy są narażone na ryzyko "bardzo dużego obciążenia".

 

- Takiego obciążenia z jakim jeszcze w żadnej z fal nie mieliśmy do czynienia - podkreślił. 

 

Minister przedstawił prognozy szczytów zakażeń jakie brane są pod uwagę. Według szacunków MZ szczyt zakażeń ma nastąpić w połowie lutego przy ok. 60 tys. infekcji na dobę.

 

- Ośrodek MOCOS, który przedstawił analizę piątego stycznia zakłada, że już pod koniec stycznia będziemy mieli do czynienia z ok. 120 tys. zakażeń - mówił.

 

Natomiast ośrodek ICM, z którym współpracuje resort przedstawił dwa warianty. - To od 100 tys. do 140 tys. i szczyt pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca - referował szef MZ.

 

Ministerstwo pracuje nad szeregiem rozwiązań i bierze pod uwagę wykorzystanie wojska. Na koniec Niedzielski podkreślił, że projekt ustawy złożony przez posła Czesława Hoca "jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą". 

Rezygnacja członków Rady Medycznej

W piątek trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii. W oświadczeniu napisali m.in., że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

 

"W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19" - napisano w oświadczeniu.

 

Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simom, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

 

Rada Medyczna do spraw COVID-19 została powołana w listopadzie 2020 r. na podstawie zarządzenia premiera. Na stronach rządowych poinformowano, że to "organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego". 

 

 

ap/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie