Nowe obostrzenia, praca zdalna. Adam Niedzielski po konferencji w sprawie wzrostu zakażeń

Biznes
Nowe obostrzenia, praca zdalna. Adam Niedzielski po konferencji w sprawie wzrostu zakażeń
Kirsty O'Connor/Press Association/East News
Puławy Urząd Miasta, zdj. ilustracyjne.

Zdecydowaliśmy o obowiązku pracy zdalnej w administracji publicznej - zakomunikował podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzja jest wynikiem zwiększonej dynamiki zakażeń, tego dnia resort podał informację o ponad 30 tys. zakażeń koronawirusem.

- Ostatnie dane mówią o 30 586 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem – poinformował Niedzielski. Wkroczyliśmy w piątą falę, która będzie dynamicznie się rozwijała – stwierdził.

 

Piąta fala w Polsce. Testy w aptece. Nowy pakiet projektów

 

- Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą można powiedzieć nie mieliśmy do tej pory do czynienia – tłumaczył szef resortu zdrowia.

Praca zdalna w administracji publicznej 

W dalszej części wystąpienia Niedzielski powiedział, że wprowadzony zostanie obowiązek zdalnej pracy w administracji publicznej i dodał, że w najbliższych dniach wydane zostanie rozporządzenie, które to usankcjonuje. 

 

- W ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy – dodał Niedzielski.

 

ZOBACZ: Niedzielski: Omikron stanowi w strukturze badań naszego genomu już ponad 20 proc.

 

Zaapelował do wszystkich pracodawców w Polsce, do wszystkich osób odpowiedzialnych za organizację pracy o to, "by w miarę możliwości, na ile jest to w poszczególnych branżach możliwe, praca zdalna znowu stała się standardem".

 

- Jeżeli chodzi o kwestie pracy zdalnej u innych pracodawców niż administracja publiczna to jest apel, bo wszelkie kroki wymagałyby zmiany ustawy – wskazał.

 

Koronawirus w Polsce. Obowiązkowa praca zdalna w administracji

 

- W poczucie odpowiedzialności za pracowników, w poczuciu odpowiedzialności za sytuację epidemiczną w środowisku pracy zwracam się z prośbą, apelem, by to bezpieczne środowisko pracy tworzyć – zaznaczył. 

 

Wskazał, że jeśli nie zmniejszy się mobilność, nie zmniejszy się liczby okazji do transmisji wirusa, "to niestety musimy liczyć się nadal z tak bardzo dynamicznym wzrostem liczby zakażeń".

 

ap/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie