Rekordy zakażeń koronawirusem na świecie. Wariant Omikron się rozprzestrzenia

Świat
Rekordy zakażeń koronawirusem na świecie. Wariant Omikron się rozprzestrzenia
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Opieka nad zakażonym koronawirusem pacjentem w szpitalu w Rzymie

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o ponad 30 tys. zakażeń koronawirusem i "wkroczeniu w piątą falę". Tego dnia z kolejnych państw na świecie spływają informacje o rekordach zakażeń m.in. wśród naszych sąsiadów Niemiec i Litwy, ale też odległej Brazylii czy Japonii.

- Ostatnie dane mówią o 30 586 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem – poinformował. - Wkroczyliśmy w piątą falę, która będzie dynamicznie się rozwijała – stwierdził. Ten dynamiczny przyrost zakażeń widać także w innych krajach. Tylko w środę informacje o rekordach infekcji dotarły z Brazylii, Niemiec, Litwy, Węgier i Japonii. 

Niemcy po raz pierwszy odnotowali ponad 100 tys. infekcji 

Dokładnie 112 323 nowe zakażenia koronawirusem zarejestrowano w Niemczech w ciągu ostatniej doby - przekazały w środę władze zdrowotne. To najwyższy od początku pandemii dobowy bilans nowych infekcji w tym kraju, po raz pierwszy przekroczył on też granicę 100 tysięcy.

 

Minister zdrowia Karl Lauterbach ocenił, że do szczytu zakażeń SARS-CoV-2 w kraju dojdzie w ciągu kilku tygodni. Wzrost liczby infekcji przypisywany jest rozprzestrzenianiu się wariantu Omikron koronawirusa.

 

- Myślę, że dotrzemy do szczytu fali w połowie lutego, a wtedy liczba przypadków znów zacznie spadać - skomentował Lauterbach.

 

ZOBACZ: Francja. Rekordowa liczba zakażonych koronawirusem w ciągu doby: ponad 464 tys.

 

Wyraził też przekonanie, że liczba niezgłoszonych przypadków zakażeń może obecnie dwukrotnie przewyższać oficjalny bilans.

 

Według danych berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) łączna liczba zakażeń wykrytych w Niemczech od początku pandemii wynosi 8 186 850. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w środę o 239 osób, do 116 081.

Litwa czeka na szczyt 

Na Litwie minionej doby odnotowano 6 234 nowe zakażenia koronawirusem i jest to największa w kraju liczba infekcji od początku pandemii. Na COVID-19 zmarło też na Litwie w ciągu ostatnich 24 godzin 9 osób.

 

Litewscy eksperci prognozują, że szczyt infekcji Omikronem przypadnie w kraju na początek lutego, a dobowy przyrost zakażeń będzie wówczas wynosił około 9 tys.

 

W poniedziałek na Litwie zaczął obowiązywać wymóg noszenia maseczki z filtrem podczas imprez organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych – w kinach, teatrach, podczas koncertów, imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych.

Węgry: 29 proc. to zakażenia Omikronem

W ciągu ostatniej doby wykryto na Węgrzech 14 890 nowych zakażeń koronawirusem – podano na rządowej stronie internetowej poświęconej walce z COVID-19. To najwięcej dziennych infekcji od początku pandemii.

 

Zmarło 83 chorych na COVID-19, podnosząc łączną liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby w kraju do 40 686.

 

- Za 29 proc. zachorowań na Węgrzech odpowiada wariant Omikron – oznajmiła naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller w rozpowszechnionym w środę nagraniu.

Gwałtowny wzrost zakażeń w Brazylii

Brazylia odnotowała 137 103 nowych zakażeń koronawirusem, co stanowi rekord od początku epidemii. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało we wtorek, że w ostatnich 24 godzinach zmarło 351 osób - podała agencja Reutera.

 

Liczba przypadków zakażenia SARS-CoV-2 gwałtownie wzrosła od stycznia, po świętach Bożego Narodzenia i Nowym Roku. Poprzedni rekord padł 23 lipca, kiedy to naliczono 115 228 zakażeń.

 

Epidemiolożka Ethel Maciel z uniwersytetu Espirito Santo przewiduje, że szczyt zachorowań przypadnie na luty. Według niej wzrost zakażeń nie jest jeszcze odzwierciedlony w liczbie hospitalizacji, ale "presja na służbę zdrowia jest już bardzo duża i musimy obserwować nadchodzące tygodnie". Będą one "kluczowe".

 

ZOBACZ: Hongkong. Władze chcą wybić dwa tysiące chomików, bo mogą roznosić koronawirusa

 

Jeśli chodzi o liczbę zgonów z powodu COVID-19 to również tutaj występuje tendencja wzrostowa, ale sytuacja jest daleka od 3 tys. zgonów dziennie rejestrowanych w połowie kwietnia 2021 roku - najgorszym momencie epidemii w Brazylii.

 

Według szacunków agencji Reutera, liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych przez koronawirusa w Brazylii ustępuje tylko Stanom Zjednoczonym i Rosji, które zajmują odpowiednie pierwsze i drugie miejsce.

 

Zgodnie z danymi brazylijskiego ministerstwa zdrowia, od początku epidemii zarejestrowano 23 211 894 przypadków zakażenia, a oficjalna liczba zgonów wzrosła do 621 517.

W Japonii "quasi-stan wyjątkowy"

We wtorek po raz pierwszy od początku pandemii japońskie władze zgłosiły ponad 30 tys. nowych wykrytych infekcji koronawirusem, a eksperci obawiają się przeciążenia służby zdrowia. Według prasy za najnowszą falę zakażeń odpowiada bardziej zaraźliwy wariant Omikron.

 

Rząd Japonii nie stosuje twardych lockdownów, jakie wprowadzane były w wielu innych krajach. "Quasi-stan wyjątkowy" oznacza, że gubernatorzy poszczególnych prowincji będą mogli prosić restauracje i bary o wcześniejsze kończenie pracy oraz niesprzedawanie napojów alkoholowych.

 

ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Najnowsze informacje o COVID-19. Wtorek, 18 stycznia

 

Poprzednia, piąta fala pandemii COVID-19 w Japonii napędzana była głównie wariantem Delta i stosunkowo szybko opadła. W szczytowym okresie w sierpniu ubiegłego roku notowano ponad 20 tys. zakażeń dziennie, ale w listopadzie, po wprowadzeniu stanu wyjątkowego w dużej części kraju, bilanse zmniejszyły się do kilkuset przypadków na dobę i dalej spadały.

 

Ten pozytywny trend został przerwany, gdy na świecie zaczął krążyć bardziej zaraźliwy wariant Omikron. Władze Japonii przywróciły pod koniec listopada zakaz wjazdu dla większości cudzoziemców i surowe przepisy kwarantanny wobec przyjezdnych. Omikron przedostał się jednak do kraju i wywindował bilanse zakażeń do rekordowych wartości.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie