Lublin. 28-latek oskarżony o usiłowanie zabójstwa 5-tygodniowego syna

Polska
Lublin. 28-latek oskarżony o usiłowanie zabójstwa 5-tygodniowego syna
Flickr/Jerry Lai
Oskarżonemu grozi dożywocie

Do Sądu Okręgowego w Lublinie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 28-letniemu Sasho M., któremu prokuratura zarzuca znęcanie się nad dziećmi i usiłowanie zabójstwa 5-tygodniowego syna; na ławie oskarżonych zasiądą też matka i babka chłopców. Wszyscy są obywatelami Bułgarii.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie oskarżyła 28-letniego Sasho M. i 23-letnią Atanaskę R. o usiłowanie zabójstwa swojego 5-tygodniowego dziecka z zamiarem ewentualnym.

 

"Sasho M. i Atanaska R. swoim zachowaniem w zamiarze ewentualnym wypełnili znamiona usiłowania zbrodni zabójstwa swojego 5-tygodniowego dziecka (…) oraz spowodowali ciężkie obrażenia ciała pokrzywdzonego" - wskazał w akcie oskarżenia prokurator Paweł Banach.

 

Za bezpośredniego sprawcę obrażeń prokurator uznał Sasho M. Według śledczych, 28-latek chciał spowodować u niemowlaka "ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu".

 

ZOBACZ: "Interwencja": znęcał się nad niepełnosprawnym intelektualnie. Napastnik chodzi wolny

 

"Nie akceptował dziecka, jako swojego syna oraz negował swoje obowiązki rodzicielskie" – czytamy w akcie oskarżenia. Zdaniem prokuratora, oskarżony znęcał się nad chłopcem i "godził się na spowodowanie śmierci".

 

"Taką samą odpowiedzialność ponosi Atanaska R., która mając świadomość znajdowania się (syna - red.) w stanie choroby realnie zagrażającej życiu, godziła się na utrzymanie tego stanu" - wskazał prokurator Banach.

Zarzuty również dla babki

Zarzuty znęcania się nad wnukiem i nieudzielenia mu koniecznej pomocy usłyszała 42-letnia matka oskarżonego Sevdzhan V.

 

Sasho M., Atanaska R. i Sevdzhan V. są obywatelami Bułgarii pochodzącymi z Warny. Atanaska R. i Sasho M. wzięli tradycyjny romski ślub i w 2019 r. przyjechali do Polski. Zamieszkali w Lublinie razem z matką mężczyzny, 42-letnią Sevdzhan V.

 

ZOBACZ: Częstochowa. Zabójstwo 74-latki.Sprawca był w czapce św. Mikołaja i uciekł na Jasną Górę

 

Pierwszy syn Sasho M. i Atanaski R. urodził się w styczniu 2020 r., a drugi w grudniu tego samego roku. Matka opiekowała się dziećmi w domu, korzystała z pomocy społecznej, w tym ze świadczenia 500 plus. Ojciec z babką utrzymywali rodzinę z handlu odzieżą na targowiskach.

 

"Zarówno Sasho M., jak i Sevdzhan V. stosowali wobec Atanaski R. przemoc fizyczną i psychiczną. Sasho M. bił obydwu synów, krzyczał na dzieci, kiedy mu przeszkadzały" – czytamy w akcie oskarżenia.

Bił dzieckiem o twarde powierzchnie 

W nocy 24 stycznia ub. r. Sasho M. podszedł do łóżeczka, w którym znajdował się młodszy syn. "Wziął dziecko na ręce i mocno potrząsnął (…). Uderzył go pięścią w tył głowy i co najmniej dwukrotnie uderzył jego głową o znajdujące się w pobliżu twarde podłoże, w tym jeden raz o podłoże z długą krawędzią" – wskazał prokurator w akcie oskarżenia.

 

Według ustaleń śledczych, matka odebrała ojcu niemowlaka, ale nie wezwała pomocy medycznej. Dopiero 26 stycznia razem z Sevdzhan V. poszła z dzieckiem do przychodni. Lekarz stwierdziła u chłopca szmery nad sercem, ospałość i wiotkość.

 

ZOBACZ: Dolnośląskie. 82-latek skazany na dożywocie za zabójstwo

 

Tego samego dnia chłopiec został przyjęty w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Lublinie. U 5-tygodniowego chłopca lekarze stwierdzili bezdechy, drgawki i cechy odwodnienia, a także liczne złamania kości czaszki, krwiaki podskórne, krwiak przymózgowy i w obu gałkach ocznych. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa zawiadomili policję.

 

Śledztwo wszczęte i prowadzone przez Wydział Kryminalny Komendy Miejskiej Policji w Lublinie nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

Opinie biegłych 

Prokurator polecił biegłym sporządzenie opinii medycznej, z której wynika, że niemowlak został narażony na "bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia" i wystąpienia choroby "realnie zagrażającej życiu".

 

Według biegłej psycholog klinicznej, obaj synowie Atanaski R. "ujawniają cechy zespołu dziecka maltretowanego, wskazujące na stosowanie wobec niego przemocy fizycznej i psychicznej".

 

Postępowanie wykazało, że Sasho M. uderzał starszego syna, kiedy ten raczkował, podnosił gwałtownie z podłogi i uczył, żeby "się potrafił bić". Młodszego syna uderzał ręką w twarz, żeby go "uspokoić", brał go na ręce i potrząsał nim. Miał przy tym mówić, że "przeszkadza mu spać".

 

ZOBACZ: Zabójstwo w Borowcach. Podejrzany z Polski poszukiwany w Austrii. Jacek Jaworek może być w Wiedniu

 

"Nie akceptował młodszego syna, kwestionował swoje ojcostwo, dzieci traktował przedmiotowo" – ustaliła prokuratura.

 

Młodszego syna nie akceptowała także jego babka Sevdzhan V. "Mówiła, że jest brzydki, w złości brała go na ręce, potrząsała nim i gwałtownie odkładała do łóżeczka" – wykazało śledztwo.

 

Z ustaleń prokuratury wynika, że matka dzieci "nie była samodzielna, nie znała języka polskiego, nie rozpoznawała wartości pieniędzy". "Zdarzało się, że dzieci nie miały co jeść i były karmione chlebem i wodą" - czytamy w akcie oskarżenia.

Położna nie stwierdziła zaniedbań

Tuż po urodzeniu młodszego syna mieszkanie odwiedziła położna z pobliskiej przychodni. Z aktu oskarżenia wynika, że "nie stwierdziła poważnych zaniedbań w sprawowanej opiece nad chłopcem". Odnotowała natomiast, że młodszy syn był bardzo grubo ubrany, "zawinięty w rożek i przykryty grubym kocem, co odebrała, jako element tradycji rodzin bułgarskich i cygańskich" - napisano w akcie oskarżenia.

 

Podczas przesłuchania Sasho M. nie przyznał się do zarzutów usiłowania zabójstwa, spowodowania ciężkich obrażenia ciała i znęcania się nad dziećmi. Zaprzeczył, żeby uderzał swoje dzieci, krzyczał na nie, czy podnosił. Odpowiedzialnością za zdarzenie obarczył partnerkę.

 

ZOBACZ: Starogard Gdański. Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa noworodka

 

"Wyjaśnił, że tylko matka przebywała z dzieckiem, ponieważ jest taki zwyczaj, że przez pierwsze 40 dni po urodzeniu dziecka, przebywa ono tylko z matką i tylko matka ma prawo zajmować się dzieckiem" - wskazała prokuratura w akcie oskarżenia.

 

Badania wykazały, że oskarżony nadużywa marihuanę, dopalacze i alkohol. "Nadużywanie tych środków było w dużym stopniu przyczyną występujących u Sasho M. zaburzeń zachowania, w tym działań agresywnych" – czytamy w akcie oskarżenia.

Oskarżeni o usiłowanie zabójstwa

Atanaska R. usłyszała zarzut działania w zamiarze ewentualnym pozbawienia życia młodszego syna. Według prokuratury, wiedziała o "stanie choroby realnie zagrażającej życiu spowodowanym przez ojca dziecka".

 

Początkowo 23-latka twierdziła, że chłopiec spadł z łóżka. Później przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu. Wyjaśniła, że to Sasho M. uderzył dziecko będąc "pod działaniem narkotyków", a poprzednie wyjaśnienia składała, żeby chronić Sasho M. i Sevdzhan V.

 

Sevdzhan V. nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu. Zaprzeczyła, żeby jej syn bił i krzyczał na dzieci.

 

ZOBACZ: Warmińsko-mazurskie. 17-latek próbował podpalić komendę w swoje 18. urodziny

 

Sasho M. i Atanaska R. zostali zatrzymani 27 stycznia ub.r. i od tego czasu przebywają w areszcie tymczasowym. Sevdzhan V. objęto dozorem policji, zakazem opuszczania kraju i obowiązkiem informowania o zmianie miejsca zamieszkania.

 

Atanaska R. i Sevdzhan V. nie były wcześniej karane przez sąd. Sasho M. został sześć lat temu skazany na dwa miesiące pozbawienia wolności za spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż siedem dni.

 

Proces oskarżonych toczyć się będzie przed Sądem Okręgowym w Lublinie. Za usiłowanie zabójstwa grozi dożywotnie więzienie.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie