Nowa funkcja Jacka Sasina. Zastąpił premiera w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów

Polska
Nowa funkcja Jacka Sasina. Zastąpił premiera w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów
Polsat Neews
Zmiany w składzie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Nowe rozporządzenie.

Przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, w miejsce premiera, został wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Wynika tak z opublikowanego w piątek zarządzenia Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z nowym zarządzeniem z 30 grudnia, opublikowanym w Monitorze Polskim, w składzie Komitetu Ekonomicznego RM nie ma Prezesa Rady Ministrów. Wiceprzewodniczącym jest natomiast Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

ZOBACZ: Morawiecki odpowiada Tuskowi: śmiało można pana nazwać premierem polskiej biedy

 

Pozostali członkowie komitetu to Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, Minister do Spraw Unii Europejskiej, Minister Finansów, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Minister Infrastruktury, Minister Klimatu i Środowiska, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Minister Rozwoju i Technologii, przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu w KPRM, oraz Pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Premier nie jest przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego

Według wcześniej obowiązującego zarządzenia, przewodniczącym Komitetu był Prezes Rady Ministrów, a jedynym wiceprzewodniczącym - szef Stałego Komitetu RM. Minister aktywów był jedynie członkiem komitetu.

 

W nowym składzie Komitetu Ekonomicznego nie ma wicepremiera, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zabrakło też ministrów: Rozwoju, Pracy i Technologii, a także Cyfryzacji oraz Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej - ministerstwa te zostały zlikwidowane bądź przekształcone.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki o Programie Inwestycji Strategicznych. "To nowe przedszkola, żłobki, nowe drogi"

 

Zgodnie z zarządzeniem Komitet jest organem pomocniczym Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów. Do jego zadań należy zapewnienie m.in. zapewnienie koordynacji, działań oraz decyzji w sprawach dotyczących gospodarki, finansów publicznych, rozwoju kraju lub w sprawach o przewidywanych skutkach finansowych w wysokości przekraczającej 500 mln zł rocznie oraz rekomendowanie Radzie Ministrów lub Prezesowi Rady Ministrów propozycji w tym zakresie.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie