Najwyższy dobowy wskaźnik zakażeń od początku pandemii we Włoszech i w Hiszpanii

Świat
Najwyższy dobowy wskaźnik zakażeń od początku pandemii we Włoszech i w Hiszpanii
PEP/EPA
Ulice Turynu podczas pandemii

We Włoszech poinformowano w czwartek o prawie 127 tys. przypadkach zakażeń koronawirusem. We Francji wykryto minionej doby 206 243 zakażenia, a w Hiszpanii odnotowano blisko 162 tys. przypadków.

Ostatniej doby na COVID-19 zmarło we Włoszech 156 osób. Bilans zmarłych wzrósł we Włoszech do 137 247.

Włochy: krytyczne pułapy przekroczone

Przed punktami medycznymi i aptekami w całym kraju ustawiają się długie kolejki na testy. Eksperci apelują, by nie robić badań bez wyraźnej potrzeby, bo w przeciwnym razie uniemożliwia się zrobienie testów tym, którzy muszą się nim poddać z powodu objawów zakażenia.

 

Do około 780 tysięcy wzrosła liczba obecnie zakażonych w kraju. W szpitalach przebywa ponad 12 tysięcy osób, w tym około 1200 na intensywnej terapii. Na reanimacji zajętych jest 13 procent łóżek, a na pozostałych oddziałach 17 procent. Oznacza to przekroczenie krytycznych pułapów.

 

ZOBACZ: Izrael. Wylądował samolot z pierwszą dostawą doustnej pigułki na COVID-19

 

W Rzymie lekarze apelują o odwołanie zapowiedzianego na ostatni dzień roku 10-kilometrowego biegu, w którym ma wziąć udział 6 tysięcy osób.

Francja: liczba infekcji drugi dzień pod rząd przekroczyła 200 tys. 

We Francji Hospitalizowanych z COVID-19 jest obecnie 96 471 osób, w tym 3506 na oddziałach intensywnej terapii, zmarło 180 chorych zainfekowanych SARS-CoV-2 - poinformowały w czwartek francuskie władze. Liczba nowych infekcji przez drugi dzień z rzędu przekracza 200 tys.

 

Dzień wcześniej we Francji zdiagnozowano ponad 208 tys. zakażeń. Więcej infekcji w ciągu 24 godzin jest zgłaszane tylko w Stanach Zjednoczonych i Indiach.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia. Raport Ministerstwa Zdrowia, czwartek 30 grudnia

 

Siedmiodniowa średnia krocząca zakażeń sięga we Francji 121 566 - prawie cztery razy więcej niż miesiąc temu, a średnia przypadków śmiertelnych wynosi 180. Do szpitali trafiło w ciągu minionej doby 465 osób z koronawirusem. Na początku grudnia suma dziennych zakażeń wynosiła w kraju niespełna 50 tys. - przypomina Reuters.

 

Według rządowych danych około 77 proc. francuskiej populacji jest obecnie w pełni zaszczepione, co znacznie zmniejsza liczbę hospitalizacji i zgonów w związku z COVID-19.

Hiszpania: restrykcje sylwestrowe obejmą 75 proc. populacji państwa

Hiszpański resort zdrowia sprecyzował, że w czwartek stwierdzono też rekordowy wskaźnik infekcji na 100 tys. obywateli - 1775 przypadków, czyli o 250 więcej niż w środę.

 

Z szacunków hiszpańskiej służby zdrowia wynika, że dotychczas w całym kraju potwierdzono 6,29 mln infekcji koronawirusem, z których 89,4 tys. zakończyło się zgonem. Podczas minionej doby zmarło 74 chorych na COVID-19.

 

ZOBACZ: Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus: populizm i nacjonalizm przyczyną nowych wariantów wirusa

 

Wraz z nasileniem się szóstej fali pandemii wspólnoty autonomiczne Hiszpanii ogłosiły restrykcje związane z organizowaniem masowych zabaw sylwestrowo-noworocznych. Obostrzenia te obejmą około 75 proc. populacji kraju.

 

W czwartek rząd Hiszpanii potwierdził, że przystał na propozycję międzyregionalnego komitetu ds. zdrowia, który zaproponował w środę, aby liczbę dni spędzanych przez zakażonych w izolacji zmniejszyć z 10 do 7. Władze zastrzegły jednak, że ograniczenie kwarantanny ma dotyczyć wyłącznie osób bez objawów Covid-19.

 

 

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie