Portugalia. Chaos na izbach przyjęć wraz z masową liczbą zachorowań na COVID-19

Świat
Portugalia. Chaos na izbach przyjęć wraz z masową liczbą zachorowań na COVID-19
PAP/EPA/IAN LANGSDON

Nasilenie się piątej fali COVID-19 spowodowało chaos w portugalskich szpitalach i długie godziny oczekiwania na izbach przyjęć. W środę zanotowano w tym kraju największą od początku pandemii dobową liczbę zakażeń - ponad 26 tys.

Z relacji rozgłośni Observador wynika, że trwające średnio przez kilka godzin oczekiwanie na izbach przyjęć przypomina sytuację z paraliżu portugalskich szpitali, do której doszło w lutym br. Radio wskazuje jednak, że tym razem hospitalizacji poddawanych jest zdecydowanie mniej pacjentów. W środę wieczorem zaledwie 971 osób.

 

ZOBACZ: Warszawa. Awaria ciepłownicza na Ursynowie. 56 budynków bez ciepłej wody i ogrzewania

 

Lizbońska rozgłośnia wskazała, że chaos na izbach przyjęć to efekt kierowania przez infolinię ministerstwa zdrowia tzw. SNS24 pacjentów z pozytywnymi wynikami testów do szpitali. Odnotowała, że ta telefoniczna linia od kilku dni jest znacznie przeciążona.

Wsparcie wojska i usprawnienia infolinii

Zgodnie z planami rządu Antonia Costy w najbliższych dniach pracowników SNS24 ma wesprzeć zespół złożony z żołnierzy.

 

Według zapewnień szefowej resortu zdrowia Marty Temido SNS24 ma sprostać potrzebom obywateli w warunkach szybko nasilającej się pandemii.

 

ZOBACZ: Włochy znoszą kwarantannę dla uodpornionych na koronawirusa

 

- Nasza infolinia będzie pracować coraz sprawniej i wytrzyma rosnącą liczbę zgłoszeń dotyczącą zachorowań na COVID-19 - powiedziała minister, szacując, że już 7 stycznia liczba dobowych zakażeń w Portugalii sięgnie poziomu 37 tys. przypadków.

 

W środę ministerstwo zdrowia podało, że w kraju zanotowano rekordową liczbę dobowych zachorowań – ponad 26 tys. Dzień wcześniej przypadków infekcji było 17 tys.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie