Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus: populizm i nacjonalizm przyczyną nowych wariantów wirusa

Świat
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus: populizm i nacjonalizm przyczyną nowych wariantów wirusa
UN Photo/Elma Okic/Flickr.com
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł, że populizm, nacjonalizm i gromadzenie szczepionek w pewnych krajach przyczyniają się do powstawania nowych wariantów wirusa, ponieważ przedłużają walkę z pandemią - relacjonuje Voice of America.

Szef WHO podkreślił w czwartek, że 92 spośród 194 krajów członkowskich Organizacji nie zrealizowało celu, jakim było zaszczepienie 40 proc. populacji do końca tego roku. Im dłużej koronawirus krąży wśród ludzi, tym większe ryzyko powstawania jego nowych wariantów.

"Postanowienie noworoczne"

Tedros dodał, że wszystkie państwa powinny podjąć teraz "postanowienie noworoczne" o zaszczepieniu 70 proc. swej ludności do początku lipca - podaje Agencja Reutera.

 

Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Michael Ryan powiedział, że konieczne jest "ograniczenie transmisji obu wariantów (Delta i Omikron) do absolutnego minimum", ponieważ to właśnie te warianty wirusa są szczególnie niepokojące i mogą spowodować wielką falę zakażeń.

 

ZOBACZ: WHO: ryzyko stwarzane przez wariant Omikron pozostaje bardzo wysokie

 

Dzień wcześniej WHO podała w swym codziennym biuletynie: "Całkowite ryzyko związane z nowym niepokojącym wariantem Omikron pozostaje bardzo wysokie. Wiarygodne dowody pokazują, że wariant ten ma przewagę wzrostu nad wariantem Delta i podwojone tempo rozprzestrzeniania się".

 

Ryan podkreślił w czwartek, że występowanie jednocześnie Omikrona i Delty nie jest momentem, w którym można bez rozwagi zmieniać strategie walki z pandemią. 

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie