Kolejne Black Hawki dla wojska. Błaszczak: to ważne z powodu wyzwań, granica została zaatakowana

Polska
Kolejne Black Hawki dla wojska. Błaszczak: to ważne z powodu wyzwań, granica została zaatakowana
PAP/Marcin Obara
Wojska Specjalne otrzymają cztery nowe śmigłowce

Wojska Specjalne otrzymają cztery śmigłowce Black Hawk. Zdaniem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka kontrakt na nowy sprzęt jest istotny ze względu na sytuację na granicy. - Granica wschodnia została zaatakowana przez reżim białoruski - mówił podczas konferencji prasowej.

- Przed chwilą podpisaliśmy umowę w sprawie dostarczenia, wyprodukowania dla Wojsk Specjalnych kolejnych śmigłowców Black Hawk. To sprawdzone śmigłowce, które były i są wykorzystywane przez wojsko w trzydziestu państwach na całym świecie - mówił Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej.

Produkcja w Polsce, nowe miejsca pracy

Podpisana przez ministra w środę umowa dotyczy zakupu czterech śmigłowców S-70i Black Hawk, które produkują zakłady lotnicze w Mielcu należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin.

 

- Cieszę się, dlatego że do Wojsk Specjalnych trafi nowoczesny sprzęt, ale jednocześnie cieszę się dlatego, że powstają nowe miejsca pracy w Mielcu - dodał szef resortu obrony.

 

ZOBACZ: Rumunia. Black Hawk wylądował na rondzie. W ścisłym centrum Bukaresztu

 

- Doprowadziliśmy do tego, że już cztery Black Hawki są wykorzystywane przez Wojska Specjalne, teraz umowa dotyczy kolejnych czterech. W 2023 roku dwa spośród nich trafią na stan wojsk - mówił.

 

Pierwsze śmigłowce tego typu resort obrony zamówił w styczniu 2019 roku. Kontrakt wart 683 mln zł został zrealizowany w grudniu tego samego roku.

Śmigłowce pomogą w ochronie granicy

- To jest ważne z powodu wyzwań przed jakimi stanęła Polska. Doskonale wiemy, nasza granica wschodnia została zaatakowana przez reżim białoruski, który wykorzystuje migrantów do ataku na Polskę - stwierdził Błaszczak.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Nocny atak migrantów. "Ponad 200 osób forsowało granicę"

 

Do tej pory w ochronie granicy pomagały między innymi śmigłowce Black Hawk wykorzystywane przez policję. Maszyny, które również zostały wyprodukowane w Mielcu, trafiły do funkcjonariuszy w 2018 roku.

12 nowych maszyn

Oprócz ośmiu S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych MON zamówił również cztery śmigłowce AW-101 dla Marynarki Wojennej, w budowie których udział biorą zakłady w Świdniku należące do koncernu Leonardo. Dostawy mają rozpocząć się w 2022 roku.

 

To daje w sumie 12 nowych maszyn. Obecnie na stanie armii jest kilkadziesiąt polskich śmigłowców W-3 Sokół. Większość z nich została wyprodukowana w latach 90. Wojsko korzysta też z maszyn pamiętających jeszcze czasy Związku Radzieckiego - Mi-17.

 

W 2016 roku PiS zrezygnował z kontraktu z francuskim Airbus Helicopters, który podpisali jeszcze politycy Platformy Obywatelskiej. Zamówienie warte 13 mld zł miało zakończyć się dostawą 50 śmigłowców H225 Caracal.

jk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie