"Jak najszybciej uchwalić". Bolesław Piecha o ustawie umożliwiającej kontrolę szczepień pracowników

Polska
"Jak najszybciej uchwalić". Bolesław Piecha o ustawie umożliwiającej kontrolę szczepień pracowników
Polsat News
Bolesław Piecha w "Graffiti"

- Mam nadzieję, że projekt ustawy o możliwości kontroli certyfikatów szczepień przez pracodawców czy organizatorów imprez masowych pojawi się na najbliższym posiedzeniu Sejmu - powiedział w "Graffiti" poseł PiS, były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Dodał, że obserwuje "zbyt duże rozprężenie, jeśli chodzi o sprawy pandemiczne w Polsce".

Prowadzący Marcin Fijołek zapytał Bolesława Piechę (PiS) o to, czy kiedykolwiek przydał mu się paszport covidowy, potwierdzający przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19

 

- Wyjeżdżając chociażby służbowo bez tego zaświadczenia covidowego żadne przejście przez bramki na lotnisku nie jest możliwe. Już nie mówiąc o niektórych krajach, które rygorystycznie wymagają formularzy, zaświadczeń z kodem QR, który potwierdza, że jestem zaszczepiony i bezpieczny - powiedział Piecha.

 

ZOBACZ: Obostrzenia sanitarne. Protesty w Belgii i Bułgarii. Brukselska policja użyła armatek wodnych

 

Jak przyznał w Polsce nikt nie prosił go o pokazanie paszportu covidowego. - Boleję nad tym. Obserwuję, że w Polsce jest zbyt duże rozprężenie, jeśli chodzi o sprawy pandemiczne. Tym bardziej, że dalej mamy czwartą falę pandemii i to nie małą. 25-30 tys. przypadków dziennie to kolosalna liczba zakażonych - mówił. 

Bolesław Piecha: takie rozwiązanie jest godne polecenia

Poseł odniósł się do projektu ustawy o możliwości kontroli certyfikatów szczepień przez pracodawców, czy organizatorów imprez masowych. 

 

- Trzeba te narzędzia prawne jak najszybciej uchwalić. Mam nadzieję, że przedłożenie poselskie, które było miało miejsce trzy tygodnie temu w Sejmie będzie realizowane. One daje minimalne, ale jednak, podstawy prawne, aby organizator imprezy bądź pracodawca mógł sprawdzać, czy pracownik lub gość jest bezpieczny dla innych osób - podkreślił.

 

- Na Litwie nie można wejść do małego sklepu z pamiątkami bez pokazania certyfikatu szczepień. Sprawdza je obsługa. Uważam takie rozwiązanie za jak najbardziej godne polecenia - dodał.  

 

ZOBACZ: Szwajcaria. Paszporty covidowe wygrały w referendum. Tylko dwa kantony przeciw

 

Jak powiedział "projekt tej ustawy krąży po annałach sejmowych, jednak nie został złożony". Dodał, że sam podpisał się pod projektem ustawy. 

 

- Sądzę, że rząd skłania się, żeby to poprzeć, niezależnie, czy niewielka część posłów PiS będzie tę ustawę popierać - dodał. Pytany o to kiedy taki projekt może trafić pod obrady Sejmu, odparł, że "mam nadzieję, że pojawi się wkrótce, czyli też na tym posiedzeniu Sejmu". Kolejne posiedzenie niższej izby parlamentu odbędzie się w dniach 8-9 grudnia.  

 

WIDEO: Bolesław Piecha w "Graffiti"

Bolesław Piecha: szczepienie to nie ograniczenie wolności 

Poseł PiS odniósł się do przekonania części społeczeństwa, w tym posłów Zjednoczonej Prawicy i Konfederacji, że restrykcje dla osób niezaszczepionych to ograniczenie ich wolności. 

 

- Zawsze będą osoby, które będą przeciwne tym rozwiązaniom, powołując się na hasło "sanitaryzm". Ja tego hasła nie rozumiem. Szczepienie to nie ograniczenie wolności, to najnowsza zdobycz, która pomaga w skutecznej walce z pandemią - powiedział. 

 

ZOBACZ: Koronawirus. Skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19. Mity wokół tabeli WHO

 

Piecha podkreślił, że "zdrowie publiczne powinno mieć bezwzględne pierwszeństwo". - Część tej swojej wolności powinniśmy darować na ołtarzu dobra wspólnego - dodał. 

Piecha o Siarkowskiej i Kowalskim: ja się ich tweetami nie przejmuję 

Prowadzący Marcin Fijołek zapytał Bolesława Piechę, czy klub PiS nie rozpadnie się po jego słowach na temat kontroli paszportów covidowych oraz obostrzeniach dla niezaszczepionych. Przeciwnikami takich rozwiązań są m.in Anna Siarkowska oraz Janusz Kowalski, członkowie klubu PiS. 

 

- Oni to zawsze słyszą i tweetują, a ja się ich tweetami nie przejmuję. Od początku jestem dość twardo nastawiony na pewne rozwiązania. Trochę znam historię walki z pandemiami. Od starożytności wszyscy stosowali przymusową kwarantannę - powiedział poseł. 

 

ZOBACZ: Anna Maria Siarkowska odpowiada Adamowi Niedzielskiemu: to nie jest kwestia poglądów

 

- Jestem pewny, że klub nie pęknie - dodał. 

Rekompensata finansowa po szczepieniu 

Bolesław Piecha zapowiedział, że w tym tygodniu w Sejmie rozpatrywane będą przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego.

 

- Ta ustawa jest ograniczona do dwóch aspektów. Przede wszystkim do funduszu, który w przypadków niepożądanych odczynów da rekompensatę finansową, a już za rok da wszystkim, którzy przyjmują tą szczepionkę, również dzieciom, które przyjmują szczepionkę - powiedział.

 

Podkreślił, że Fundusz Kompensacyjny oraz sprawdzanie paszportów covidowych mogą skłonić niezaszczepionych do przyjęcia preparatu. 

Bolesław Piecha o Marine Le Pen: nie sądzę, że to sojusznik Putina

Marcin Fijołek zapytał gościa o to, po co PiS rozpoczyna współpracę z przedstawicielką skrajnej francuskiej prawicy Marine Le Pen, która uważa, że Ukraina to rosyjska strefa wpływów. 

 

ZOBACZ: Fogiel: Le Pen nie pracuje w żadnej rosyjskiej spółce energetycznej

 

- My stoimy na stanowisku, że Unia Europejska to "Europa ojczyzn", a nie federacja państw. Nie sądzę, że Marine Le Pen to sojusznik Putina. Takich sojuszników było wiele. Wiem, że to nie najlepiej brzmi, ale jestem za tym, żeby tworzyć pewien front "Europy ojczyzn" - powiedział Piecha. 

 

Jak dodał "Polska nadal będzie wspierać Ukrainę". - Będziemy na forum przekonywać partię Marine Le Pen, aby przyjęła pogląd inny niż dotychczas - podsumował. 

 

Wszystkie "Graffiti" do obejrzenia na polsatnews.pl 

 

dsk/laf/ml / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie